Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Otwarcie działalności - start up

28.01.2020
Autor: M.

Jak wygląda w 2020 r. pomoc państwa w otwarciu działalności, zainicjowania start - up'u przez pracującą osobę niepełnosprawną?

Szanowna Pani,

jeśli chodzi o rozpoczęcie działalności gospodarczej, to wsparcie państwa poprzez środki PFRON kierowane jest do osób niepełnosprawnych zarejestrowanych jako bezrobotne lub poszukujące pracy. O przyznaniu dotacji mówi art 12a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Z 2018 r. poz.511  z późn.zm.). Jednorazowo o środki (z PFRON) na podjęcie działalności gospodarczej może ubiegać się osoba niepełnosprawna zarejestrowana jako bezrobotna lub poszukująca pracy, o ile wcześniej nie korzystała z pomocy ze środków publicznych na ten cel. Maksymalna wysokość dotacji to piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

Pracujące osoby niepełnosprawne podczas zakładania działalności gospodarczej podlegają ogólnym zasadom otwierania i prowadzenia działalności gospodarczej. Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą mogą ubiegać się o refundację składek ZUS.

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas