Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Trwa rekrutacja do programu kompleksowej rehabilitacji. Oto ośrodek w Grębiszewie

28.10.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. archiwum ośrodka, Mateusz Różański
wejście do ośrodka w Grębiszewie, dwupiętrowy budynek z trójkotnymi balkonami nad wejściem po bokach przybudówki

W oddalonym o ok. 60 km od Warszawy Grębiszewie specjaliści, pracujący przy pilotażowym programie kompleksowej rehabilitacji realizowanym przez PFRON, pomagają osobom z niepełnosprawnością w powrocie na rynek pracy. Z programu może skorzystać każdy, kto z powodu wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia nie może wykonywać dotychczasowej pracy.

- Jestem osobą niepełnosprawną od 2011 roku, a od 2015 roku nie pracuję. Do programu przyszłam z nadzieją na powrót do aktywności zawodowej. Wcześniej pracowałam m.in. w kawiarni i w sklepie spożywczym, ale nie mogę już wykonywać tego rodzaju pracy ze względu na stan zdrowia – opowiada o swoich doświadczeniach pani Beata, która  bardzo chwali sobie pobyt w Grębiszewie. – Spotkałam się z doradcą zawodowym, pośrednikiem pracy, wykonałam testy dotyczące moich predyspozycji zawodowych, odbyłam spotkania z psychologiem, mam też na stałe rozpisane zajęcia rehabilitacyjne – podkreśla uczestniczka programu.

wejście do ośrodka w Grębiszewie, dwupiętrowy budynek z trójkotnymi balkonami nad wejściem po bokach przybudówki

Plan szyty na miarę

Pani Beata, podobnie, jak i inne osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, które zakwalifikowały się do programu, przechodzą najpierw diagnozę przeprowadzaną m.in. przez ekspertów z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy.  Przygotowana przez nich opinia pozwala na opracowanie przez zespół rehabilitacyjny indywidualnego programu rehabilitacji, który oprócz modułu zawodowego dodatkowo zawiera część medyczną i psychospołeczną.

Cel: powrót na rynek pracy

- Uczestnicy mają dostęp do szerokiego wachlarza szkoleń (m.in. informatycznych, z zakresu księgowości, fakturowania, prowadzenia kadr), które pozwolą na przekwalifikowanie danej osoby i przygotowanie jej do wykonywania nowego zawodu. Celem projektu jest to, by każdy z uczestników otrzymał wymarzoną pracę zgodną ze swoimi nowymi kwalifikacjami – podkreśla Danuta Rosińska, specjalistka ds. zarządzania rehabilitacją z firmy MDDP, która zajmuje się rehabilitacją zawodową uczestników programu.

na ścianie wisi tablica z opisem kierunku znalezienia gabinetów, sal, masażu, hydroterapii itp.

Podjęcie pracy po chorobie i długim okresie rekonwalescencji nie jest łatwym krokiem. Dlatego uczestnicy programu kompleksowej rehabilitacji biorą udział w warsztatach, w trakcie których dowiadują się, jak rozmawiać z przyszłym pracodawcą, jak podkreślić swoje atuty i napisać CV.

Pracodawcy czekają

Zgodnie z założeniami projektu każdy uczestnik ma otrzymać przygotowanie w takim wymiarze godzin, by zdobyć nowy zawód (potwierdzony stosownym certyfikatem) i pracę lub założyć własną działalność gospodarczą. Moduł zawodowy może trwać nawet do 400 godzin, przy czym organizatorzy zapewniają, że nie ma górnych limitów. Pośrednicy pracy pomagają w wyszukiwaniu ofert zatrudnienia, wspierają uczestników programu w procesie rekrutacji i starają się też, by nowe miejsce pracy było możliwie jak najbliżej miejsca zamieszkania danej osoby. 

Tu warto podkreślić, że partnerem programu jest Krajowa Izba Gospodarcza, największa niezależna organizacja biznesu w Polsce. Działa od 1990 roku i reprezentuje blisko 160 organizacji biznesowych. To sprawia, że uczestnicy programu kompleksowej rehabilitacji otrzymają dostęp do potężnej bazy pracodawców, co ułatwi im znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia.

Bogata oferta rehabilitacji

- Na miejscu do dyspozycji uczestników programu jest m.in. dwóch lekarzy rehabilitacji i 5 świetnie przygotowanych fizjoterapeutów – zapewnia Wioletta Bojanowska, specjalista ds. zarządzania rehabilitacją. – Pacjenci korzystający w ubiegłych latach z prewencji rentowej ZUS w tym ośrodku bardzo chwalili sobie naszych rehabilitantów, którzy niejednego pacjenta „postawili na nogi”. Najlepszym dowodem na wysoką jakość naszych usług jest to, że pacjenci wracali do nas na prywatne zabiegi – dodaje.

duża sala do rehabilitacji widać łóżka rehabilitacyjne inny sprzęt do ćwiczeń

Sam ośrodek jest jednym z lepiej wyposażonych tego typu miejsc na mapie Mazowsza. Uczestnicy programu mogą korzystać m.in. z krioterapii azotem i dwutlenkiem węgla, elektroterapii, laseroterapii, ultradźwięków. Oprócz tego do ich dyspozycji są wirówki do kąpieli nóg i rąk, gabinety masażu, sauna fińska etc. Ponadto ośrodek w Grębiszewie posiada sprzęt do zabiegów fango, polegających na układaniu na ciele pacjenta podgrzewanych placków z masy borowinowej. Zabiegi te wspierają proces regeneracji tkanek i działają przeciwbólowo.

zabieg fango na plecach leżącej kobiety placek z masy borowinowej nad nią fizjoterapeutka

W pełni dostosowane

Z myślą o osobach poruszających się na wózkach przygotowano w pełni dostosowane pokoje i toalety. Dodatkowo większość pokoi przeznaczonych dla uczestników projektu jest wyposażona w różne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

W sumie ośrodek w Grębiszewie to około 10 hektarów, na których oprócz budynków przeznaczonych do mieszkania i rehabilitacji znajduje się m.in. wyposażona w fortepian sala rekreacyjna, a nawet niewielki skansen.

cztery osoby stoją w kręgu na łące wykonują ćwiczenia

Jak informują nas pracownicy warszawskiego Centrum Integracja, będący w stałym kontakcie z uczestnikami projektu, wszyscy chwalą sobie zarówno profesjonalne wsparcie pracowników i specjalistów zajmujących się rehabilitacją zawodową, jak też warunki panujące w ośrodku, jego wyposażenie i, co nie bez znaczenia, przyjazną atmosferę i towarzystwo.

Wciąż trwa rekrutacja do programu kompleksowej rehabilitacji.

Poznaj ośrodek w Ustroniu.

Poznaj ośrodek w Wągrowcu.

Poznaj ośrodek w Nałęczowie.
 
 

Komentarz

  • Rehabilitacja nie dla niewidomych
    osoba niewidoma
    05.11.2019, 11:28
    Dlaczego ośrodki nie są dostosowane do potrzeb niewidomych uczestników? Na drzwiach pokoi nie ma brajlowskich napisów, organizatorzy nie zapewniają też zajęć z orientacji przestrzennej. Są środki na opiekę nad dziećmi kursantów, ale o niewidomych zapomniano.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas