Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Wągrowcu odzyskasz siły i chęć do pracy

02.10.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Wielspin Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy/facebook.com
Wielspin Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy

Chcesz powrócić na rynek pracy po ciężkiej chorobie lub wypadku? Planujesz nową karierę zawodową, co do tej pory było niemożliwe ze względu na niepełnosprawność? Pomoże Ci w tym Program Kompleksowej Rehabilitacji realizowany przez PFRON m.in. w Wągrowcu w województwie wielkopolskim.

Pani Wiesława przez wiele lat była nauczycielką, pracowała jako oligofrenopedagożka z dziećmi niepełnosprawnymi. Niestety ze względu na znaczne pogorszenie stanu zdrowia nie może już wykonywać swojego dotychczasowego zawodu. Dlatego obecnie przekwalifikowuje się, by móc powrócić na rynek pracy. Taką możliwość daje jej uczestnictwo w pilotażowym  Programie Kompleksowej Rehabilitacji, realizowanym przez PFRON, współfinansowanym ze środków unijnych, w ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym w Wągrowcu. Z jego oferty  mogą skorzystać mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. To jeden z czterech ośrodków, gdzie realizowany jest program. Pozostałe to Nałęczów, Ustroń oraz Grębiszew w powiecie Mińskim.

Trzy rodzaje wsparcia

Na  program kompleksowej rehabilitacji składają się z trzy moduły:

  • zawodowy, którego celem uzyskanie zatrudnienia lub uruchomienie działalności gospodarczej przez uczestników projektu. Zgodnie z założeniami programu pracę ma znaleźć co najmniej 60 proc. uczestników.
  • medyczny, zorientowany na działania mające na celu usprawnienie i poprawę stanu zdrowia uczestników poprzez spektrum zabiegów.
  • psychospołeczny, którego celem jest wzmocnienie kompetencji społecznych i psychologicznych uczestników oraz udzielenie wsparcia ich rodzinom.

Mapa drogowa powrotu do pracy

- W ramach rehabilitacji zawodowej każdy z uczestników przechodzi dwutygodniowy okres próbny, podczas którego przygotowywany jest dla niego indywidualny program rehabilitacji (IPR) – informuje Michał Wasylko z firmy MW Consulting, która zajmuje się modułem zawodowym. – IPR to taka mapa drogowa opisująca dalsze działania podejmowane z uczestnikiem programu, których celem jest podjęcie zatrudnienia lub założenie przez niego własnej działalności gospodarczej – dodaje.

Na całą rehabilitacje zawodową składają się takie elementy jak: doradztwo zawodowe, wsparcie pośrednika pracy, szkolenia zawodowe, a także szkolenia komputerowe oraz wyrównujące deficyty edukacyjne, w tym techniki zapamiętywania i uczenia się, ale też radzenia sobie ze stresem.

sala rehabilitacji w Wągrowcu

Szkolenia i certyfikaty

Szkolenia zawodowe będą odbywać się zarówno na terenie ośrodka Wielspin, jak i poza nim. Będą dobierane indywidualnie w zależności od potrzeb uczestnika programu.

- Sam moduł zawodowy może trwać nawet do 400 godzin, przy czym organizatorzy zapewniają, że nie ma górnych limitów, jeśli chodzi o przygotowanie uczestników do wejścia na rynek pracy – podkreśla przedstawiciel firmy MW Consulting.

Zapewnia też, że w ramach rehabilitacji zawodowej można uzyskać odpowiednie certyfikaty, zaświadczające o zdobyciu umiejętności czy konkretnego zawodu.

Program zakłada pomoc w uzyskaniu zatrudnienia możliwie jak najbliżej miejsca zamieszkania  uczestnika, dlatego pośrednicy pracy będą działać na obszarze wszystkich 4 województw (wielkopolskie, lubuskie, zachodniopomorskie i pomorskie) i wszędzie tam będą szukać ofert pracy, spotykać się z potencjalnymi pracodawcami oraz organizować spotkania dla uczestników programu.

Śladem profesora Degi

- Program Kompleksowej Rehabilitacji realizowany jest w przepięknie położonym ośrodku nad Jeziorem Durowo. Powstał on jako odpowiedź na potrzeby osób z niepełnosprawnościami w latach 70. i korzystali z niego pracownicy spółdzielni inwalidów. Był on realizacją idei profesora Wiktora Degi, jednego z ojców tzw. polskiej szkoły rehabilitacji. Po latach transformacji i przemian ekonomicznych ośrodek w Wągrowcu przejęła spółka Wielspin i zadbała o to, by dalej mógł służyć osobom z niepełnosprawnościami. Teraz świadczona jest tutaj rehabilitacja na wysokim poziomie, dostosowana do potrzeb różnych grup odbiorców – informuje Prezes spółki Wielspin Beata Dopierała.

Pełna infrastruktura

W Wągrowcu, osoby biorące udział w programie mają do dyspozycji nie tylko infrastrukturę rehabilitacyjną na europejskim poziomie, ale też dostęp do różnorodnych terapii m.in. fizykoterapii, kinezyterapii, hydroterapii etc. W ramach kompleksowej rehabilitacji otrzymają wsparcie psychologa, nauczą się radzić sobie ze stresem, przewlekłym zmęczeniem, dowiedzą się jak poprawić koncentrację i pamięć. W programie są też przewidziane warsztaty mające na celu poprawę funkcjonowania uczestnika w grupie. Na co dzień do dyspozycji uczestników będą m.in. lekarze, pielęgniarka, fizjoterapeuci, masażyści, pedagodzy specjalni, terapeuci zajęciowi, logopeda, psycholog i dietetyk.

Z uczestnika w pracownika

Pobyt w ośrodku jest tak pomyślany, by wspierać główny cel projektu, jakim jest powrót lub wejście na rynek pracy.

- Uczestnicy, którzy zdecydują się na pobyt stacjonarny będą mieli możliwość albo zamieszkania w budynku, w którym odbywać się będzie cała rehabilitacja, albo w znajdujących się kilkadziesiąt metrów dalej domkach. Chodzi nam o efekt psychologiczny. Mieszkańcy domków będą codziennie z nich wychodzić, zamykać za sobą drzwi i oddalać się do swoich obowiązków – tak jak wszyscy pracujący ludzie – tłumaczy prezes spółki Wielspin, która sama zatrudnia osoby niepełnosprawnością.

sala rehabilitacji w Wągrowcu

Na 67 jej pracowników aż 19 to osoby z niepełnosprawnością.

- Mam też taką nadzieję, że wśród uczestników projektu mieszkających w okolicach Wągrowca znajdą się osoby, które uda nam się zatrudnić w naszej firmie. Współpracujemy też z licznymi pracodawcami na terenie województwa wielkopolskiego, co może ułatwić naszym podopiecznym znalezienie pracy – zapewnia Beata Dopierała.

Konie i karaoke

Warto podkreślić, że czas uczestników po skończonych zajęciach również będzie owocnie wykorzystany.

- Nasze animatorki mogą zorganizować szereg aktywności, takich jak wieczór karaoke, wspólne malowanie, szydełkowanie etc. Ma to wspierać rehabilitację, sprawiać przyjemność, ale też pomóc znaleźć swoją pasję – informuje prezes Beata Dopierała.  

Na terenie ośrodka działa też stajnia z krytą ujeżdżalnią i trzema końmi do hipoterapii. Ogromnym atutem jest bliskość natury – przepięknego lasu, a przede wszystkim jezioro, na którego brzeg można dostać się za pomocą podjazdu. Latem po jeziorze kursuje statek pełniący rolę wodnego autobusu. Dzięki niemu można łatwo dostać się z ośrodka do centrum Wągrowca.

Informacje na temat programu kompleksowej rehabilitacji

Dla kogo rehabilitacja kompleksowa jest przeznaczona? Od kiedy? Czy to wszystko jest bezpłatne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule na naszym portalu.

Informacje na temat programu kompleksowej rehabilitacji uzyskać można także:

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy doświadczasz przemocy z powodu niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas