Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Śp. Piotr Pawłowski z honorowym tytułem Społecznika Dziesięciolecia

22.03.2019
Autor: Mateusz Różański, fot. Marcin Skiba
Źródło: newsweek.pl
Ewa Pawłowska z dyplomem Piotr Pawłowski - Społecznik Dziesięciolecia

Założyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja śp. Piotr Pawłowski został pośmiertnie wyróżniony tytułem Społecznika Dziesięciolecia. Nagrodę honorową przyznano po raz pierwszy z okazji jubileuszu 10. edycji konkursu „Społecznik Roku”, organizowanego przez redakcję Tygodnika Newsweek, Akademię Rozwoju Filantropi w Polsce i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Tegoroczne statuetki „Społecznika Roku” powędrowały do Elżbiety Krajewskiej-Kułak, założycielki Stowarzyszenia Pro Salute i Krzysztofa Marciniaka, prezesa Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom „SPiNKa”.

Konkurs „Społecznik Roku” nawiązuje do inicjatywy Wisławy Szymborskiej z 1996 roku, podjętej przez Jacka Kuronia i Fundację „Pomoc Społeczna SOS”. Jego celem jest nagradzanie działalności społecznej w Polsce i promowanie aktywności osób, które w organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych oraz w placówkach samorządowych zmagają się z rozmaitymi problemami społecznymi.

W skład Kapituły konkursu „Społecznik Roku” wchodzą: m.in. Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności; Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce; Tomasz Lis, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek Polska” oraz Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

Ewa Pawłowska przemawia podczas uroczystości

Nagrody za hospicjum i wsparcie kierowców

W tym roku jury wybrało dwoje laureatów konkursu „Społecznik Roku”. Pierwszą z nich jest Elżbieta Krajewska-Kułak, założycielka Stowarzyszenia Pro Salute, która została uhonorowana za wszechstronną aktywność w obszarze ochrony i promocji zdrowia dzieci i osób starszych – a przede wszystkim za ogromny wkład w utworzenie Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, Uniwersytetu Zdrowego Seniora i Uniwersytetu Zdrowego Przedszkolaka oraz za zaangażowanie szerokiej rzeszy wolontariuszy do pomocy osobom potrzebującym.

Tytuł społecznika roku otrzymał też Krzysztof Marciniak, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom „SPiNKa”, który odebrał nagrodę za wieloletnią działalność na rzecz umożliwienia osobom z niepełnosprawnościami pełnej mobilności motoryzacyjnej oraz za propagowanie tej idei jako skutecznego wsparcia ich rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Oprócz nagród głównych Kapituła konkursu przyznała dwie nagrody specjalne. Otrzymały je: Katarzyna Koneweckia-Hołój, prezes Stowarzyszenia „Piękne Anioły” i Marek Lisiński, Prezes Fundacji „Nie lękajcie się”.

Ewa Pawłowska z dyplomem Społecznika Dziesięciolecia dla Piotra Pawłowskiego

Fundusz Wieczysty im. Piotra Pawłowskiego

W 2015 roku laureatem konkursu został prezes Integracji, Piotr Pawłowski. W tym roku, w uznaniu jego zasług wytrwałej, konsekwentnej i skutecznej walki o świat bez barier w obszarze architektonicznym, cyfrowym oraz społecznym, a także za stworzenie standardów prawnych i obyczajowych ułatwiających codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami – Piotrowi Pawłowskiemu jako pierwszemu przyznano tytuł „Społecznik 10-lecia”.

Dziękując za to wyróżnienie żona laureata i obecna prezes Integracji Ewa Pawłowska ogłosiła powstanie funduszu wieczystego, z którego będą wypłacane co roku stypendia dla innowatorów społecznych, przyczyniających się do zmiany świata na lepsze. Ma to być żywy pomnik Piotra Pawłowskiego. Osoby chcące wesprzeć fundusz, mogą to zrobić wpłacając pieniądze na numer konta 79 1600 1462 1815 7126 8000 0007.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas