Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pełnomocnik apeluje o bezpłatne parkowanie na „kopertach”. Reakcja? No cóż...

16.08.2018
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
Niebieski symbol osoby na wózku namalowany na jezdni

Umożliwienie darmowego parkowania na „kopertach” w strefach płatnego parkowania – z takim apelem wystąpiło Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych do Związku Powiatów Polskich oraz Związku Miast Polskich. Ich reakcja jest daleka od oczekiwanej przez osoby z niepełnosprawnością.

List taki Biuro Pełnomocnika wystosowało z końcem maja br. Pełnomocnik zaapelował, by oba związki zainteresowały się problemem wynikającym z konieczności wnoszenia opłat przez osoby z niepełnosprawnością za parkowanie na „kopertach”. Zwrócił się też z prośbą o podjęcie działań prowadzących do rozwiązania tej kwestii.

Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, to poszczególne samorządy lub zarządzający terenem, na którym jest parking, ustalają zasady odpłatności za parkowanie na tzw. kopercie. Również portal Niepelnosprawni.pl w 2016 r. apelował, aby postój na „kopertach” był bezpłatny. Faktycznie niejednolite zasady w miastach mogą wprowadzić niejednego kierowcę w błąd, co także często zgłaszają nasi Czytelnicy.

Różnicowanie niezgodne z konstytucją

Jak zareagowały oba związki?

- Informacja o wystąpieniu Pełnomocnika została opublikowana oraz przesłana w dniu 4 czerwca br. do wszystkich powiatów – wyjaśnia nam Bernadeta Skóbel, radca prawny, kierownik Działu Monitoringu Prawnego i Ekspertyz w Związku Powiatów Polskich. – Ponieważ ustalanie zerowych stawek opłat dla niektórych użytkowników drogi w strefach płatnego parkowania należy do kompetencji rady gminy, która zdecydowała się na wprowadzenie strefy płatnego parkowania, Związek Powiatów Polskich nie podejmował dodatkowego stanowiska w tej sprawie.

Z kolei w ocenie Marka Wójcika ze Związku Miast Polskich wprowadzenie zasady bezpłatnego parkowania na „kopercie” jest na granicy zgodności z konstytucją.

- Nie możemy różnicować ludzi ze względu na wiek, płeć czy kolor skóry, jak i niepełnosprawność – podkreśla. – Druga sprawa to kwestia pewnej filozofii – chcemy pomagać osobom niepełnosprawnym, tak, by żyli jak wszyscy inni – dotyczy to więc i praw, i obowiązków. Dużo robimy w Związku dla niepełnosprawnych i trzeba skupić się na tym, by mogli funkcjonować tak jak każdy w zakresie tych praw i obowiązków.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Mistrz( u )
  orzeszek
  20.08.2018, 09:17
  To jest portal niepełnosprawnych a nie zwolenników PO,PSL czy SLD ! Krytykuj sobie na innych forach. Tu proszę merytorycznie.
  odpowiedz na komentarz
 • koperta dla ON
  Rysazed Targański proinstal@onet.pl
  17.08.2018, 21:13
  Sama idea koperty dla ON jest pewnym uprzywilejowaniem z racji na brak możliwości sprawnego poruszania się. Jest to fakt mocno chwalebny, któy docenia konieczność pomocy ludziom upośledzonym ruchowo. O co temu ćwierćinteligentnrmu może chodzić: "...w ocenie Marka Wójcika ze Związku Miast Polskich wprowadzenie zasady bezpłatnego parkowania na „kopercie” jest na granicy zgodności z konstytucją. - Nie możemy różnicować ludzi ze względu na wiek, płeć czy kolor skóry, jak i niepełnosprawność – podkreśla. – Druga sprawa to kwestia pewnej filozofii – chcemy pomagać osobom niepełnosprawnym, tak, by żyli jak wszyscy inni – dotyczy to więc i praw, i obowiązków. Dużo robimy w Związku dla niepełnosprawnych i trzeba skupić się na tym, by mogli funkcjonować tak jak każdy w zakresie tych praw i obowiązków." Za chwilę ten świr wymyśli, że trzeba zlikwidować na tej zasadzie koperty, bo to się według niego kłóci z konstytucją. Szczęście, że chroni nas prawo unijne
  odpowiedz na komentarz
 • Do diabła z cenzurą
  Mistrz
  17.08.2018, 16:16
  Dlaczego nie ukazują się posty krytykujące PIS ? To PIS jest winien niskiemu statusowi finansowemu osób niepełnosprawnych i należy mu to wytykać. Produkuje darmozjadów, bo lepiej dostać 500+ i nic nie robić, niż pracować, jak wielu z nas - osób niepełnosprawnych. Tak samo PIS okrada nas z kwoty wolnej od podatków i samych podatków. To z naszych pieniędzy jest 500+ dla darmozjadów, zamiast dla niepełnosprawnych. WSTYD ! CENZURZE MÓWIĘ NIE !!!
  odpowiedz na komentarz
 • Rady dla Polaków z niepełnosprawnością, co mają robić, by ich głos był słyszalny.
  Borzoi
  16.08.2018, 20:20
  Tragedią POLSKI jest, że ... WŁADZA w POLSCE po 1989 r. nie zmieniała się, ale przechodziła ... z RĄK do RĄK, zamiast ... z GŁOWY do GŁOWY !!! . A "Ciemny Lud" co 4 lata stawiał na oślep krzyżyki w wyborach ... i przez następne lata dźwigał te KRZYŻE. Jeżeli niepełnosprawni nie stworzą swojego związku na wzór solidarności bez względu na stopień niepełnosprawności i schorzenie to nie będą się liczyli dla żadnej partii ani stowarzyszenia. Musi powstać partia albo związek ON. Będą się z nią liczyły partie, rządy i inne stowarzyszenia bo będzie stanowiła siłę. To jedyna droga. A w odpowiedzi dla Marka Wójcika ze Związku Miast Polskich : ,,Społeczeństwo, które przedkłada równość nad wolność, nie ma ani jednego, ani drugiego. Społeczeństwo, które przedkłada wolność nad równość, będzie się szczyciło i jednym, i drugim".- Milton Friedman
  odpowiedz na komentarz
 • Zasilek pielegnacyjny(MOPS) - dodatek pielegnacyjny(ZUS)
  Wieslawa
  16.08.2018, 19:30
  Czy można pobierac jednocześnie pobierac te zasiłki....Otrzymywalam zasiłek opiekuńczy w wysokości 153 zl od przeszlo 20 -lat, obecnie dostałam dodatek pielęgnacyjny z ZUS w wysokości 215,zl.....obydwa zasiłki sa tzw na stale.....Czy musze z ktoregos zrezygnować, zglaszac do MOPS,ze otrzymuje dodatek z ZUS....Zasilek mam tzw z tyt. niepelnosprawnosci przed ukończeniem 16 r zycia, a ten z ZUS od 65 r ...
  odpowiedz na komentarz
 • Na samochód go stać, ale już go nie stać na parking.
  Karolina
  16.08.2018, 15:42
  Jeśli niepełnosprawny ma tyle pieniędzy, że stać go na zakup i utrzymanie samochodu, to z pewnością może zapłacić za parkowanie. Hej, niepełnosprawni z własnymi samochodami, nie róbcie z siebie takich biedaków! Wstydźcie się!
  odpowiedz na komentarz
 • Bezpłatny czy 0,000001 zł.
  Karol
  16.08.2018, 14:20
  "Za darmo umarło" . Problemem jest status ekonomiczny posiadaczy kart parkingowych , nie jest on "dostosowany" do wysokości opłat. Jestem niepełnosprawny i stać mnie na stosowne opłaty , jak to inaczej brzmi .
  odpowiedz na komentarz
 • Tak się traktuje niepełnosprawnych.
  Janek.
  16.08.2018, 13:21
  Należy pomagać osobom niepełnosprawnym,tak, by żyli jak wszyscy inni.Szkoda że to w dalszym ciągu są tylko hasła i obietnice skierowane w stronę niepełnosprawnych.Można tylko odnieść wrażenie że osoby te są zbędne w tym kraju,świadczy o tym sposób traktowania ich przez rządzących ,urzędników i często ludzi zdrowych.Przez lata nie zrobiono nic aby mogli godniej żyć ,czy też aby poprawić ich sytuację materialną.
  odpowiedz na komentarz
 • równotraktowani, też źle
  Marcin
  16.08.2018, 12:06
  Dużo robimy w Związku dla niepełnosprawnych i trzeba skupić się na tym, by mogli funkcjonować tak jak każdy w zakresie tych praw i obowiązków. ...... Praw i OBOWIĄZKÓW to jest słowo klucz. Przecież w tej materii płacenia za parking niepełnosprawni są RÓWNOTRAKTOWANI i okazuje się, że też źle. Równouprawnienie nie kończy się tam, gdzie zaczyna się równopłacenie.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas