Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niech „koperty” będą darmowe!

25.07.2016
Autor: Mateusz Różański, Tomasz Przybyszewski, fot. Brzeszczot, Angelina Hanke/ freeimages.com, Mateusz Różański
grafika symbolu parkingu dla osób z niepełnosprawnością, napis: bez?płatna "koperta" parkingowa

Czy za postój na „kopercie” się płaci? To zależy od miasta. Zazwyczaj nie, ale można być też niemiło zaskoczonym. W sezonie wakacyjnym problem staje się jeszcze poważniejszy. Dlatego apelujemy: niech „koperty” będą darmowe! Dołącz do naszej akcji!

Na naszym portalu jest artykuł „Czy z kartą parkingową płacę za postój?”, w którym zbieramy informacje z największych miast w Polsce, dotyczące opłat za parkowanie dla posiadaczy kart parkingowych. Jak się okazuje, zasady bywają różne, ponieważ o zwolnieniach z opłat w strefach płatnego parkowania (SPP) decydują poszczególne samorządy.

Bywa więc tak, że nie płaci się tylko na „kopertach”. Inne miasta decydują, że posiadacze kart parkingowych mogą parkować bezpłatnie także na pozostałych miejscach. Czasem trzeba w tym celu wyrobić specjalny dodatkowy identyfikator. Zdarza się i tak, że bezpłatne na „kopercie” są tylko pierwsze godziny.

Obywatel skołowany

Efekt jest taki, że najczęściej tylko mieszkańcy (a i tak nie wszyscy) wiedzą, jak sprawa ta wygląda w ich mieście. Przyjezdni mają o wiele gorzej. Na ten chaos zwracają uwagę nasi Czytelnicy.

„Na całym świecie ułatwia się i uogólnia przepisy, np. jeden wzór klucza pasujący w całym kraju do toalet dla niepełnosprawnych (Niemcy), a my co miasto, to inne przepisy... Zamiast wyjść naprzeciw, to utrudniamy” – pisze pod wspomnianym artykułem „matka osoby z niepełnosprawnością”.

„Jak to zwykle w Polsce. Byle obywatel był skołowany” – dodaje Arkadiusz Tazbir.

„Można było wprowadzić jednolite i nowe zasady wydawania kart parkingowych. Z pewnością można ujednolicić zasady parkowania, tylko pytanie: po co” – ironizuje internauta Borzoi.

Wakacje niezbyt beztroskie

Skalę problemu pokazują zwłaszcza wakacje. To czas nie tylko wypoczynku, ale też wydawania pieniędzy, a dla kierowców – szukania parkingu. Osoby z niepełnosprawnością mogą w wielu miejscach oszczędzić, korzystając z ulg w strefach płatnego parkowania. Niestety, nie zawsze i nie wszędzie jest tak samo.

Strefy płatnego parkowania są w polskich miastach coraz częstsze, także w miejscowościach wypoczynkowych. Przeprowadziliśmy więc niewielkie badanie, jak wygląda kwestia parkowania osób z niepełnosprawnością w popularnych polskich kurortach i miastach będących częstym celem wakacyjnych wyjazdów.

zatłoczona plaża w Kołobrzegu

Plaża w Kołobrzegu, fot. Brzeszczot/ freeimages.com

Kołobrzeg: roczne wakacje

Jeśli mamy ochotę latem uzupełnić jod, wybrać się do uzdrowiska lub posłuchać muzyki techno, to powinniśmy udać się do Kołobrzegu. Tu dobra wiadomość dla posiadaczy kart parkingowych. Mogą oni nawet w strefie płatnego parkowania zostawiać swoje samochody całkowicie za darmo. Pod warunkiem, że znajdą „kopertę”. W przeciwnym wypadku będą musieli zapłacić tyle, co inni. Chyba że postanowią... przedłużyć wakacje na cały rok. Wtedy jest możliwość wyrobienia sobie 12-miesięcznego abonamentu N (dla osób z niepełnosprawnością) lub N+ (dla opiekunów) i płacić za miejsce na parkingu 20 złotych miesięcznie.

Rewal: dostosowane auto parkuje za darmo

W niedalekim Rewalu jest podobnie – tu też posiadacze kart parkingowych oraz, co ciekawe, „pojazdów konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych” mogą parkować w strefie płatnego parkowania za darmo na miejscach wyznaczonych. Tak czytamy w podlinkowanej na stronie miasta uchwale w formacie PDF, choć nie dostrzegamy szczególnych przeciwwskazań, by taka informacja znalazła się po prostu na stronie Rewala.

Władysławowo i Mielno: karta zwalnia z opłat

Tak zrobiło na swojej stronie na przykład Władysławowo, gdzie, jak czytamy, opłat za parkowanie nie pobiera się od posiadaczy karty parkingowej, którzy zgodnie z przepisami zaparkują na tzw. kopercie. Karta zwalnia też z opłat w Mielnie. Choć aby się o tym przekonać, trzeba się przebić przez Biuletyn Informacji Publicznej i dostać się do PDF-a z uchwałą.

W Juracie niedostępny PDF

Jeszcze trudniej jest dowiedzieć się, jak sprawa wygląda w Jastarni i Juracie. Tu też albo wyszukamy tej informacji przez Google’a, albo przebijemy się przez stronę i Biuletyn Informacji Publicznej. Jednak na końcu tej drogi znajdziemy PDF będący... skanem dokumentu, czyli chyba najmniej dostępną formą informacji, jaką możemy sobie wyobrazić. Tych, którzy niekoniecznie chcą lub są w stanie z tego skorzystać informujemy, że posiadacz karty parkingowej zaparkuje w Jastarni i Juracie na „kopercie” bezpłatnie.

Międzyzdroje: za darmo w całej strefie

Ograniczeń w doborze miejsca nie mają za to odwiedzający Międzyzdroje. Tu posiadacze karty parkingowej mogą zaparkować całkiem za darmo na dowolnym miejscu w strefie płatnego parkowania. Szkoda tylko, że aby uzyskać tę informację, musieliśmy... zadzwonić do biura obsługi.

molo w Międzyzdroju

Międzyzdroje, fot. Angelina Hanke/ freeimages.com

„Pojazdy inwalidzkie” w Wejherowie

Na tych, którzy w drodze nad morze przejeżdżają przez Wejherowo, czeka niebyt sympatyczna niespodzianka. Tutaj dla osób z niepełnosprawnością parkujących w strefie płatnego parkowania nie przewidziano żadnych ulg. Przynajmniej tak się można domyślać z dość enigmatycznego zapisu w uchwale Rady Miasta Wejherowa, który brzmi: „Pojazdy zaopatrzenia i inwalidzkie w godzinach obowiązywania odpłatności za parkowanie podlegają tym samym zasadom, co pojazdy pozostałych użytkowników w tej strefie”. Choć określenie „pojazd inwalidzki” bardziej pasuje do wózka niż auta, to domyślamy się, że opłaty będzie ponosił także kierowca z niepełnosprawnością.

Mazurskie tajemnice

Na rękę posiadaczom karty parkingowej idą też w Mikołajkach, gdzie – pod warunkiem, że wszystkie miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością są zajęte – posiadacz karty może zaparkować na dowolnym miejscu całkowicie za darmo. Niewiadomą jest jedynie, jak udowodnić, że wszystkie „koperty” były zajęte. Nie było też łatwo o tę informację. Odszukaliśmy ją dopiero w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Łatwiej, bo na stronie urzędu miasta, za to w trudniejszej do przeczytania formie skanu dokumentu, zapoznać się można z regulaminem strefy płatnego parkowania w Iławie. Co ciekawe, w tym mieście za darmo mogą parkować (w wyznaczonych miejscach) tylko osoby z dysfunkcją kończyn. Co na przykład z osobami niewidomymi, które również mają prawo dysponować kartami parkingowymi? O tym regulamin milczy.

Milczy też (zupełnie) odnośnik do regulaminu SPP na stronie innej perły Mazur, Giżycka. Nie dowiemy się zatem, jakie i komu przysługują ulgi w tamtejszej strefie płatnego parkowania, położonej niedaleko malowniczej plaży miejskiej.

Częstochowa otwarta na kierowców

Wakacje to nie tylko pluskanie się wśród bałtyckich i mazurskich fal. Dla tych, którzy do Częstochowy wybierają się nie pieszo czy na rowerze, ale własnym autem, mamy dobrą wiadomość. Posiadając kartę parkingową od 23 czerwca 2016 r. parkują oni za darmo na terenie całej strefy płatnego parkowania – o czym czytamy na stronie Miejskiego Zakładu Dróg i Transportu.

aleja na Jasną Górę

Częstochowa, fot. Mateusz Różański

W Zakopanem dziwnie

Podobnie jest w stolicy polskich Tatr – Zakopanem. Tu w SPP za darmo w dowolnym miejscu zaparkować mogą (jak podaje Biuletyn Informacji Publicznej) m.in. osoby niepełnosprawne o znacznym stopniu niepełnosprawności, niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, rodzice i opiekunowie prawni osób niepełnosprawnych do lat 16, przewożący osobę niepełnosprawną, i inwalidzi wojenni. Niestety nie ma tu żadnej informacji o tym, w jaki sposób będzie to weryfikowane. Wystarczy karta parkingowa? A może trzeba zostawić za szybą orzeczenie?

Spróbujmy ujednolicić przepisy

Jak się okazuje tylko na przykładzie miejscowości turystycznych, w kwestii zwolnienia z opłat w strefach płatnego parkowania w Polsce panuje ogromna dowolność. Zapisy dotyczące tego, kto może z nich korzystać, są często niejasne i niezwykle trudno do nich dotrzeć. Niestety, nawet jeśli udaje się taki regulamin znaleźć, to często jest niedostępny ze względu na swoją formę np. dla osób niewidomych.

Dlatego pozwalamy sobie wystąpić z apelem o ujednolicenie zasad. Zacznijmy od tego, by co najmniej „koperty” w strefach płatnego parkowania były zawsze darmowe dla posiadaczy kart parkingowych (co jest zresztą oczywiste, że akurat dla nich, w końcu nikt inny na tych miejscach stawać nie ma prawa). Po ostatnich zmianach przepisów liczba osób uprawnionych do posiadania kart parkingowych znacząco zmalała. Miasta nie stracą więc na proponowanej przez nas zmianie. Zyskać mogą zaś mieszkańcy i podróżni z niepełnosprawnością.

Napisz, co o tym myślisz!

Czy zgadzasz się z tym, że należy w całym kraju ujednolicić zasady udzielania ulg w parkowaniu w strefach płatnego parkowania? Czy podoba Ci się pomysł, by „koperty” zawsze były bezpłatne dla posiadaczy kart parkingowych? Czekamy na komentarze!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Bezpłatne parkowanie
  Dzidek
  12.03.2020, 12:05
  Jedynym sposobem na zrozumienie przez rajców miejskich co znaczy niepełnosprawność iproblemy z tym związane jest ustawowe zmuszenie ich do opieki nad niepełnosprawnym do momentu zrozumienia problemu.Pieniadze na służbową kawę nie powinny być ważniejsze od dobra osób chorych.
  odpowiedz na komentarz
 • odnośnie Kopert parkowania
  kowalski
  07.09.2018, 16:34
  Tak w całej Polsce. Tak jak jest w całej UNI Europejskiej.... i na całym prawie ŚWIECIE demokratycznym.
  odpowiedz na komentarz
 • Dla inwalidy " NIEBIESKA KOPERTA " bezpłatna
  Henryk
  10.07.2018, 17:48
  Niech Polski Rząd ustanowi, że w Polsce parkowanie pojazdu uprawnionej osoby niepełnosprawnej na NIEBIESKIEJ KOPERCIE jest wolne od opłaty parkingowej . Pani Minister E.Rafalska może w tej sprawie nam niepełnosprawnym pomoże ?
  odpowiedz na komentarz
 • Dla inwalidy " NIEBIESKA KOPERTA " bezpłatna
  Henryk
  10.07.2018, 17:34
  Niech Polski Rząd ustanowi, że w Polsce parkowanie pojazdu uprawnionej osoby niepełnosprawnej na NIEBIESKIEJ KOPERCIE jest wolne od opłaty parkingowej . Pani minister E.Rafalska może w tej sprawie nam niepełnosprawnym pomoże ?
  odpowiedz na komentarz
 • nie dopracowany artykuł
  kołobrzeżanka
  28.01.2018, 19:17
  Na kopertach w całym kraju również w strefach płatnego parkowania osoby mające kartę parkingową nie płacą za postój. Natomiast niektóre miasta np. Zielona Góra pozwala nieodpłatnie parkować również poza kopertami osobom z kartą parkingową (to właśnie zależy od miejscowych władz). A w Kołobrzegu abonament typu N kosztuje 20 zł ale rocznie a nie miesięcznie
  odpowiedz na komentarz
 • miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych
  Trzeciak Jan
  21.07.2017, 14:40
  "W niedalekim Rewalu jest podobnie – tu też posiadacze kart parkingowych oraz, co ciekawe, „pojazdów konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu osób niepełnosprawnych” mogą parkować w strefie płatnego parkowania za darmo na miejscach wyznaczonych." , konia z rzędem temu, kto mi wskaże takie miejsce w Rewalu. Jest to miejscowość całkowicie nieprzyjazna osobom niepełnosprawnym. W trakcie pobytu zauważyłem tylko dwa takie miejsca jednak nie do końca oznakowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jest to miejsce przy Urzędzie Gminy. Natomiast znaki strefy zamieszkania królują w Rewalu nawet na polnych drogach gdzie pełnią swoją służbę strażnicy gminni wyposażeni w bloczki mandatowe.
  odpowiedz na komentarz
 • ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych
  TWK
  30.07.2016, 11:11
  ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. z dnia 23 grudnia 2003 r.) W razie potrzeby wyznaczenia miejsca postoju przeznaczonego tylko dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o ograniczonej sprawności ruchowej oraz kierującego pojazdem przewożącego taką osobę, pod znakiem D-18a umieszcza się tabliczkę T-29 (rys. 5.2.18.13).  Znaki uzupełniające 5.1.  Zasady ogólne Znaki uzupełniające stanowią grupę znaków o różnych kształtach, wymiarach i przeznaczeniu. W znacznym stopniu dopełniają one znaki opisane w poprzednich punktach. Rozróżnia się następujące znaki uzupełniające: -symbole (P-15, P-23, P-24), -napisy (P-16, P-22), -linie przystankowe (P-17), -stanowiska i pasy postojowe (P-18, P-19, P-20), -powierzchnie wyłączone z ruchu (P-21a, P-21b), -symbole znaków pionowych w oznakowaniu poziomym. Odległość między znakami uzupełniającymi oraz między znakami poprzecznymi a uzupełniającymi umieszczonymi na pasie ruchu powinna wynosić co najmniej 2,0 m. Dopuszcza się stosowanie znaków poziomych będących powtórzeniami znaków pionowych.  Stanowisko postojowe zastrzeżone - "koperta" Znak P-20 "koperta" (rys. 5.2.6.1) stosuje się w celu oznaczenia stanowiska postojowego przeznaczonego do wyłącznego użytkowania przez niektórych uczestników ruchu. Wymiary kopert uwzględniające rodzaje pojazdów i ustalony sposób ich umieszczania podano w tabeli 5.2. Dopuszcza się stosowanie znaku P-20 samodzielnie bez znaku D-18a "parking - miejsce zastrzeżone". Zastrzeżone miejsca postoju wyznacza się w rejonach, w których występuje stały niedobór miejsc postojowych, a zachodzi uzasadniona konieczność zapewnienia dogodnego miejsca postoju dla określonego użytkownika. Potrzeba wyznaczenia "koperty" wynikać powinna z rodzaju pojazdu, przewożonego ładunku i częstotliwości wykorzystania miejsca. Wewnątrz znaku P-20 umieszcza się napis określający użytkownika (POLICJA, MPO itp.). Wysokość napisu lub numeru wynosi 320 mm, a zasada jego konstruowania jest taka jak dla odmiany krótkiej napisów, podanej w punkcie 5.2.8.1. W przypadku przeznaczenia stanowisk postojowych dla osób niepełnosprawnych należy wewnątrz "koperty" umieścić symbol osoby niepełnosprawnej (rys. 5.2.9.2).
  odpowiedz na komentarz
 • Karty
  D.M.
  29.07.2016, 11:58
  W obecnej sytuacji jaka ma miejsce z kartami .Uważam , że powinny byc płatne miejsca parkingowe . Powód jest prosty wiele osób mające choroby nie związane z narządem ruchu dostaje taką kartę np. sercowcy sam znam kilku którzy mają kartę ON a w zaleceniach lekarza mają spacery ...... Był projekt że karty parkingowe mają być tylko dla osób z dużymi ograniczeniami , szkoda że nic się nie zmieniło po zmianie kart ......Wtedy osób uprawnionych do kart byłoby dużo mniej i co za tym idzie można by było znieść opłatę na pojazd dla ON
  odpowiedz na komentarz
 • bezpłatne miejsca parkingowe
  Hania
  29.07.2016, 10:00
  Uważam, że do bezpłatnego parkowania powinna upoważniać karta parkingowa, a nie miejsce, w którym się zaparkowało. Często przecież koperty są zajęte, niekoniecznie przez uprawnione do tego pojazdy. Owszem, można to zgłosić na policję czy do straży miejskiej, ale z interwencjami bywa różnie. Raz usłyszałam, że nic się nie da zrobić, bo znak koperty nie spełnia standardów.
  odpowiedz na komentarz
 • Koperty powinny być zawsze bezpłatne dla uprawnionych.
  Tereba mieczysław
  29.07.2016, 06:53
  Dużo poruszam się samochodem i w niektórych miastach koperty są dostępne.Ale zaparkować na kopercie w kurortach nadmorskich jest bardzo cięrzko.
  odpowiedz na komentarz
 • stare karty funkcjonują bezkarnie
  Anna
  28.07.2016, 21:45
  Nad czym dyskutujemy, skoro w Bytomiu nadal można parkować na kopertach ze starymi kartami i odpowiednie służby nie reagują nawet jak im pokaże się "miejsce zbrodni". Jestem jak najbardziej za ujednoliceniem prawa w kwestii parkowania BEZPŁATNEGO na kopertach dla posiadaczy obowiązujących kart bez konieczności wykupowania abonamentów
  odpowiedz na komentarz
 • Zgadzam się
  Borzoi
  28.07.2016, 21:09
  Zgadzam się z tym, że należy w całym kraju ujednolicić zasady udzielania ulg w parkowaniu w strefach płatnego parkowania dla ON podobnie jak pojazdów uprzywilejowanych (chyba, że policja, straż pożarna, pogotowie też płaci). Słuszny jest pomysł, by „koperty” zawsze były bezpłatne dla posiadaczy kart parkingowych. Z pewnością nie przed knajpami i sklepami monopolowymi ale przed szpitalami, przychodniami, parkami, domami kultury itp. Niestety Ojczyznę mamy jedną a przepisów "każdy .... na swój strój". Przeważa gonitwa za pieniądzem i tylko to się liczy. Co innego słyszy się w kościołach, w czasie wizyt Papieża, na oficjalnych spotkaniach posłów i senatorów oraz przedstawicieli rządu a zupełnie co innego dzieje się na naszych podwórkach. Co się dotyczy sanatoriów to tam w większości jeżdżą zdrowi. Niepełnosprawni w minimalnym zakresie. Trzeba być zdrowy jak koń, żeby sobie sanatorium załatwić. (nie tak dawno o mało nie zostałem pobity w kolejce do lekarza za zwróconą uwagę przez pana (mała litera nie przypadkowa) który wpychał się bez kolejki bo musiał załatwić papiery do sanatorium)
  odpowiedz na komentarz
 • Brak informacji dla niepełnosprawnych na płatnych parkingach
  Inwalida i osoba o białej lasce
  26.07.2016, 23:38
  Oświadczam też, że na płatnych parkingach zdrowy kierowca zna cennik i godziny parkowania, a gdy tylko osoba niepełnosprawna podjedzie pod zajętą bezpłatną kopertę parkingową dla osób niepełnosprawnych, to przy takiej kopercie brak informacji, czy płatny parking dla osoby niepełnosprawnej jest bezpłatny, czy płatny
  odpowiedz na komentarz
 • utrudnianie w życiu osobom niepełnosprawnym i dyskryminacja osób niepełnosprawnych
  Inwalida i osoba o białej lasce
  26.07.2016, 23:33
  Państwo utrudnia w życiu osobom niepełnosprawnym i dyskryminuje osoby niepełnosprawne, a przez to osoby niepełnosprawne są niedoinformowane poprzez stosowane czyli różne miejsca, różne przepisy parkowania dla niepełnosprawnych w różnych miastach Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące więc w jednym mieście bezpłatnego, a w innym mieście płatnego parkowania w płatnej strefie zamieszczając przed strefą płatnego parkowania cennik parkowania tylko dla zdrowych kierowców, a nie zamieszczając żadnych informacji dla osób niepełnosprawnych. Pragnę poinformować, że dzięki mnie w dniu 23.08.2012 r. ukazał się załączany przeze mnie poniżej artykuł w gazecie Dziennik - Gazeta Prawna pt.: „Różne miejsca, różne przepisy parkowania dla niepełnosprawnych", w którym według prof. Ryszarda Stefańskiego, prawnika z Uczelni Łazarskiego, przepisy dotyczące niepełnosprawnych kierowców powinny zostać ujednolicone oraz też, że miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych zawsze jest za mało, ponieważ często parkują na nich kierowcy do tego nieuprawnieni. Jednak by jakoś rozwiązać ten problem i zlikwidować niejednolite regulacje, najprościej byłoby zmienić przepisy ustawy o drogach publicznych oraz, że najsensowniejszym rozwiązaniem byłoby dodanie w art. 13 ust. 3, który wymienia, kto jest zwolniony z opłat za parkowanie, niepełnosprawnych posiadaczy karty parkingowej uważa, precyzuje, czyli zgadza się ze mną prof. Ryszard Stefański, prawnik z Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Oto strona internetowa artykułu dzięki mnie zamieszczonego w dniu 23.08.2012 r. Dzienniku - Gazecie Prawnej pt.: „Różne miejsca, różne przepisy parkowania dla niepełnosprawnych": http://auto.dziennik.pl/prawo-na-drodze/artykuly/401853,rozne-miasta-rozne-prz episy-parkownia-dla-niepelnosprawnych.html
  odpowiedz na komentarz
 • Różne miasta i różne zasady
  Wózkowicze.pl
  26.07.2016, 15:35
  W Poznaniu na kopertach można parkować z kartą bezpłatnie a w SPP wystarczy wykupić winietkę na szybę w cenie 5zł za miesiąc (normalnie kosztuje znacznie więcej nawet dla mieszkańców centrum) I można ją mieć naklejaną lub wystawianą za szybę. Niestety nie wiemy jak to wygląda dla przyjezdnych czy też mogą takie coś kupić. Przy zakupie trzeba okazać kartę parkingową. Gorzej nas spotkało coś ciekawego w Gdyni która jest niby przyjazna. Co prawda to było w 2012 roku ale nie wiemy czy się coś zmieniło. W centrum (nomen omen przy centrum integracji) są koperty ale był znak parking z kopertą ale napisem płatny. Taksówkarze nie wiedzieli więc zadzwoniliśmy na straż miejską. Ta odesłała nas do firmy która zarządza opłatami i powiedziano nam że jest płatna a jedynie w ramach jednej opłaty możemy zmienić sobie miejsce postoju. Co ciekawe na pytanie po co w takim razie koperta skoro mogę po wykupieniu stanąć gdziekolwiek uzyskaliśmy odpowiedź że po to by było wolne i inni nie stawali. opłaty były bez zniżek. W Sopocie i Gdańsku takich znaków nie widzieliśmy. Ale to ciekawe bo myśleliśmy że we wszystkich miastach parkowanie na kopercie jest darmowe a tylko poza nią w SPP jest płatne. Naszym zdaniem to mija się z celem jeśli mają być płatne bo osoba na wózku musi jechać do parkomatu co może być utrudnione np. zimą bo trzeba jeszcze wrócić i kwitek włożyć za szybę. Popieramy akcję by było za darmo jako portal.
  odpowiedz na komentarz
 • parkowanie w częstochowie
  Agata
  26.07.2016, 07:13
  To nie prawda że w Częstochowie można parkować posiadając kartę wszędzie bezpłatnie.Niedawno byłam z moją niepełnosprawną córką poruszającą się na wózku w kinie przy ul Wolności i zapłaciłam mandat bo zaparkowałam na normalnym miejscu bo koperta była zajęta przez osobę nieuprawnioną.
  odpowiedz na komentarz
 • MIEJSCA I KARTY PARKINGOWE.
  RODRIGUEZ
  25.07.2016, 22:53
  Jestem inwalidą i uważam jedno: Weźcie się za to. Jakby nie było my także płacimy podatki w tym kraju. Tylko, że tej sprawie musicie się dogłębnie przyjrzeć, bo za często karty parkingowe są przyznawane osobom nieupoważnionym, a tym co się należy są odbierane. POZDRAWIAM !!!
  odpowiedz na komentarz
 • Temat zastępczy?
  Joanna
  25.07.2016, 21:53
  Autor tekstu pisze: "...niedostępny ze względu na swoją formę np. dla osób niewidomych." Od kiedy to niewidomy prowadzi samochód?! Jeśli ma do tego kogoś widzącego z prawem jazdy to ten ktoś umie czytać, więc jest "dostępny" bez względu "na formę".
  odpowiedz na komentarz
 • W kurortach wiedzą,
  Joanna
  25.07.2016, 21:48
  że niepełnosprawni za darmo lub za niewielką opłatą zwiedzają, odpoczywają czyli podróżują, że stać ich na więcej niż przeciętnego "zdrowego" Kowalskiego. Wiedzą też, że niepełnosprawny zachłanny jest na każdą złotówkę. Wiadomo, że w Polsce odpoczywają w sanatoriach, rehabilitacjach itd głównie o.n. Wydadzą kasę nie na parkingu, ale w knajpie, dancingu, pijalni piwa itd. Jest ciągły krzyk o równe traktowanie, to czemu żądacie specjalnego traktowania? Z jakiegoż powodu płatny parking ma być darmowy dla o.n.? W sezonie takie miejsca są zapchane i trudno o miejsce. Niepełnosprawni mają komfort, że na nich czeka jakieś miejsce, a na zdrowych nie. Czy to już nie wystarczy? Czemu mieszkańcy mają dopłacać do o.n.?
  odpowiedz na komentarz
 • karty parkingowe.
  Barbara
  25.07.2016, 19:35
  tak uważam że posiadacze kart parkingowych powinni korzystać za darmo z miejsc parkingowych.
  odpowiedz na komentarz
 • Zawsze darmowe parkowanie!
  Niepełnosprawny wózker
  25.07.2016, 17:39
  Myślę że parkowanie osób niepełnosprawnych na kopertach powinno być zawsze darmowe, nawet w strefach parkowania płatnego, i do tego trzeba dążyć aby to ujednolić ustawą (rozporządzeniem) w całym kraju.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas