Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premier spotkał się z częścią przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnością. Po raz pierwszy od protestu

15.06.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. autor
Za stołem prezydialnym siedzą m.in. premier Mateusz Morawiecki i ministrowie Elżbieta Rafalska oraz Jerzy Kwieciński

Lepsza dostępność 120-130 artykułów medycznych, wsparcie w zamianie mieszkań na bardziej przyjazne oraz racjonalizacja wydatków PFRON – to część zapowiedzi, które przedstawiono w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie podczas zorganizowanego 15 czerwca spotkania. Wzięli w nim udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, ministrowie Elżbieta Rafalska i Jerzy Kwieciński oraz Pełnomocnik Rządu Krzysztof Michałkiewicz, a także osoby z niepełnosprawnością i przedstawiciele niektórych organizacji. Nie zaproszono jednak zdecydowanej większości członków Krajowej Rady Konsultacyjnej, działającej przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, a także reprezentantów Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami czy protestujących niedawno w sejmie.

Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki przedstawił plany rządu dotyczące m.in. stworzenia dodatkowego źródła finansowania potrzeb osób z niepełnosprawnością.

- Zaproponowaliśmy stworzenie daniny solidarnościowej – budowę specjalnego funduszu, który będzie zbudowany z pieniędzy najbardziej zamożnych i pokrywać będzie potrzeby osób najbardziej potrzebujących – zapowiedział premier.

Obiecał, że pierwsze skutki działań nowego funduszu będą odczuwalne już w 2020 r.

O 25 proc. więcej

Mateusz Morawiecki w swojej wypowiedzi podkreślił także dotychczasowe działania rządu na rzecz osób z niepełnosprawnością.

- Przeznaczyliśmy na różnego rodzaju formy wsparcia o 25 procent więcej – z 12,5 mld na 15,6 mld złotych – podkreślił premier.

Zaznaczył, że m.in. od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości renta socjalna wzrosła o 40 proc.

Premier odniósł się też do dodatku rehabilitacyjnego, czyli zwiększenia dofinansowania na wyroby medyczne, które strona rządowa przedstawiła jako realizację jednego z postulatów protestujących w sejmie.

- To konkretna pomoc – podkreślił premier Morawiecki. – Jest to 120-130 artykułów medycznych, od pieluchomajtek, przez cewniki, ortezy, gorsety, protezy etc.

Wyrównanie dla tzw. matek EWK

Obecna na spotkaniu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska przypomniała obietnice rządu dotyczące stworzenia mapy drogowej dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. W skład przedstawionego przez minister Rafalską tzw. pakietu społecznej odpowiedzialności wchodzi przede wszystkim reforma orzecznictwa, ale też szereg innych działań, np. dodatek do tzw. emerytur EWK.

- W tej chwili matki, które przepracowały kiedyś 20 lat, by móc pobierać emeryturę z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, otrzymują emerytury mniejsze niż świadczenia pielęgnacyjne. Należałoby to zrównoważyć – mówiła minister Elżbieta Rafalska.

Siedzący wokół stołów słuchają mówiącej do mikrofonu minister Elżbiety Rafalskiej

Przypomniała też o planowanym podniesieniu zasiłku dla opiekunów osób dorosłych – z 520 do 620 zł i zwiększeniu zasiłku pielęgnacyjnego, a także o realizacji innych oczekiwanych przez osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunów działań.

- Są rozwiązania, o których mówimy od jakiegoś czasu, a które teraz się materializują – opieka wytchnieniowa, zwiększony dostęp do usług w domu, okresowy pobyt podopiecznych w dostosowanych placówkach – wymieniała Elżbieta Rafalska.

Zapewniła, że jej resort zajmie się także pomocą opiekunom w powrocie na rynek pracy.

- Będziemy wspierać zatrudnianie opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy przez lata byli wykluczeni z rynku pracy ze względu na sprawowaną opiekę – podkreśliła minister Rafalska. – Im pomożemy zdobyć kwalifikacje czy przekwalifikować się i powrócić na rynek pracy.

Podczas spotkania podkreślono także wagę aktywności zawodowej samych osób z niepełnosprawnością. Rząd ma plan m.in. organizowania staży w instytucjach publicznych.

Zamiana mieszkań na bardziej dostępne

Podczas spotkania w Centrum „Dialog” poruszono też temat programu Dostępność Plus. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, zapowiedział działania dotyczące pomocy tzw. więźniom czwartego piętra, czyli osobom z niepełnosprawnością, które ze względu na bariery architektoniczne są zamknięte w czterech ścianach. Ma temu służyć finansowanie remontów i renowacji starych budynków.

- Będziemy chcieli pomóc samorządom i spółdzielniom poprzez zorganizowanie źródła tanich kredytów z potencjalnym umorzeniem – po to, żeby łatwiej można było znaleźć środki na zmodernizowanie tego typu obiektów – mówił minister Kwieciński. – Chcemy dać także osobom niepełnosprawnym możliwość zamiany mieszkania na bardziej dostosowane, ze wsparciem ze środków PFRON.

Zaznaczył także, że obok transportu publicznego także prywatni przewoźnicy będą musieli pomyśleć o pasażerach z niepełnosprawnością. Przed nami zmiana przepisów w tym zakresie.

Zarówno minister Kwieciński, jak i premier Morawiecki podkreślili ogromny udział organizacji pozarządowych przy tworzeniu programu Dostępność Plus.

Racjonalizacja budżetu PFRON

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że planuje przyjrzeć się temu, jak zarządzane są środki PFRON.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że system PFRON obrastał różnymi regulacjami od dwudziestu kilku lat – zaznaczył premier Morawiecki. – Do tego dochodzą znane wszystkim historie dotyczące nadużyć związanych ze środkami z PFRON. My się temu przyjrzymy. Można byłoby dokonać pewnych przesunięć wewnątrz budżetu Funduszu, który jest potężny – to ponad 4 miliardy złotych – po to, by lepiej i mądrzej te środki wydawać.

Premier Morawiecki zapowiedział, że razem z minister Elżbietą Rafalską przedstawią szereg pomysłów na racjonalizację wydawania pieniędzy z PFRON.

Nie wszyscy zostali zaproszeni

Podczas dyskusji zabrakło głosu przedstawicieli środowiska, od kilkudziesięciu lat działającego na rzecz osób z niepełnosprawnością. Nie zaproszono m.in. Polskiego Związku Niewidomych, Polskiego Związku Głuchych czy Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na liście gości nie było także organizatorów corocznego Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami czy protestujących niedawno w sejmie.

Komentarz

  • Zdrowy.
    zk
    26.08.2018, 10:44
    Każdy myśli ,że będzie zawsze piękny , młody i zdrowy. Porozmawiamy za kilka lat.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas