Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Rafalska: system wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin oprze się o trzy filary

15.05.2018
Autor: PAP, fot. Marta Kuśmierz
Uśmiechnięta twarz minister Elżbiety Rafalskiej

- System wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin będzie opierał się o trzy filary – powiedziała we wtorek, 15 maja, szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jak wyjaśniła będą to: solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, pakiet społecznej odpowiedzialności oraz program Dostępność plus.

- Zgodnie z deklaracją, jaką złożył premier Mateusz Morawiecki do 15 maja miały być przedstawione kompleksowe propozycje – podkreśliła minister Rafalska. – Chcemy zaprezentować mapę drogową budowy systemu wsparcia osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Ten system opiera się o trzy fundamenty, filary. Pierwszy z nich to solidarnościowy fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych, kolejny to jest pakiet społecznej odpowiedzialności i trzecim takim filarem jest program Dostępność plus – powiedziała.

Danina solidarnościowa

Powstanie nowy państwowy fundusz celowy: Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych: będzie zasilany z części składki na Fundusz Pracy oraz z „daniny solidarnościowej” od osób zarabiających ponad 1 mln zł rocznie.

- Pierwsze źródło to będzie część składki na Fundusz Pracy, która w tej chwili wynosi 2,45 proc. od wynagrodzenia, a jest odprowadzana przez pracodawców - od tej składki 0,15 proc. zostanie przekierowane na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych – mówiła szefowa resortu finansów Teresa Czerwińska.

Podkreślała, że wysokość składki na Fundusz Pracy nie zmieni się.

- Drugą komponentą tego modelu finansowania funduszu będzie „danina solidarnościowa”, którą będą płaciły osoby fizyczne najlepiej sytuowane, te, których dochód miesięczny wynosi blisko 87 tys. zł – mówiła minister finansów.

Dodała, że danina ta będzie wynosić 4 proc. od nadwyżki przekraczającej dochód 1 miliona zł rocznie.

Zatwierdzenie podatku w listopadzie

Szefowa MF zapowiedziała, że prace nad wprowadzeniem „daniny solidarnościowej” powinny się zakończyć - wraz z podpisem prezydenta - najpóźniej do końca listopada. Po raz pierwszy danina będzie płacona od dochodów uzyskanych w 2019 r.; podatnik po raz pierwszy zapłaci ten podatek w 2020 r. (w terminie do 30 kwietnia). Rząd szacuje, że w 2019 r. tę daninę zapłaci ok. 25 tys. osób.

Minister Czerwińska wskazała, że liczba osób, które mogłyby zapłacić podatek od daniny solidarnościowej, będzie zależała od dynamiki dochodów podatników. Mówiła, że w 2017 r. ta dynamika była ponad 10-procentowa, w 2018 r. była blisko 8-procentowa, a na 2019 rok prognozuje się ją na poziomie 6,5 proc. Stąd, jak wyjaśniła, rząd wnioskuje, że za 2019 rok kwota uzyskana z tytułu daniny solidarnościowej może wynieść ok. 2 mld zł.

Dodała, że jeśli chodzi o składkę odprowadzaną z Funduszu Pracy to będzie ona „gromadzona na bieżąco, ponieważ te składki są odprowadzane w systemie miesięcznym”.

- One pojawią się pierwsze. Jeśli założymy, że ustawa o funduszu weszłaby w życie od 1 stycznia 2019 roku, to pierwsze składki pojawią się już w styczniu, czyli będą kumulowane (...) to do końca roku jest to kwota ok. 650 mln zł z samej tylko składki – powiedziała.

Minister Rafalska zapowiedziała, że od 2020 roku środki z Solidarnościowego Funduszu „będą przeznaczone na najważniejsze potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin”. Resort rodziny planuje szereg działań i projektów wspierających osoby z niepełnosprawnością, konkretne rozwiązania mają być przygotowane po szerokich konsultacjach społecznych, które potrwają do końca listopada 2018 r.

Inne plany rządu

Wśród planów szefowa resortu rodziny wymieniła reformę systemu orzekania o niepełnosprawności i wprowadzenie orzekania o niesamodzielności, dodatek do emerytury tzw. EWK dla rodziców opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, opiekę wytchnieniową, zwiększenie dostępności do turnusów rehabilitacyjnych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz zwiększenie dofinansowania warsztatów terapii zajęciowej. Więcej o tym możesz przeczytać na portalu Niepelnosprawni.pl.

Planowane jest także „wypracowanie i pilotażowe wdrożenie modelu kompleksowej rehabilitacji umożliwiającej podjęcie lub powrót do pracy”. Konsultowane będą też plany dotyczące zwiększenia finansowania zakładów aktywności zawodowej, zatrudnienia wspomaganego i wdrożenia nowego modelu kształcenia specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją.

Niewygodne pytanie

Szefowa MRPiPS była pytana na konferencji o komentarz do negatywnej reakcji protestujących w Sejmie rodziców osób z niepełnosprawnością na wtorkowe „propozycje” stworzenia nowego funduszu.

Przekonywała, że „propozycje rządu” wybiegają poza postulaty protestujących w Sejmie. Jak mówiła, obowiązkiem ministra jest wsłuchiwanie się we wszystkie głosy i ona stara się to robić oraz realizować różne postulaty, ale też „dostrzec potrzeby tych osób, które do tej pory nie były dostrzeżone”.

Dodała, że chodzi np. o matki z emeryturami EWK czy kwestie zwiększenia dostępu do codziennego wsparcia osób z niepełnosprawnością, np. warsztatów terapii zajęciowej.

- Jeżeli mówimy o naszej „daninie solidarnościowej” i tym funduszu, to mówimy o takich kwestiach, które do tej pory nie były rozwiązane – zaznaczyła Rafalska.

Minister wskazała także, że prezydent Andrzej Duda „w trybie absolutnie błyskawicznym” podpisał ustawy dot. pomocy dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz nowelę podnoszącą rentę socjalną do 100 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

„Budowanie systemu od tyłu”, „My się na to nie zgadzamy” – przeczytaj o reakcjach protestujących w Sejmie na plany rządu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • cudone uzdrowienia z epi przez orzeczników, zbieranie mozliwości pracy ZPCH, 153 ZŁ, 10 DNI RECHABILITACYJNEGO URLOPU
  POLKA
  27.10.2018, 13:11
  cudowne uzdrowienia z epi, zabieranie im umiarkowanego stopnia 153zł na leki, 10 dni urlopu rehabilitacyjnego, od razu przerzucając na lekki-i rynek otwarty nas nie chce, ZPCH nie chcą z lekkim zatrudnić to cudo Pani Rafalskiej dlaczego Pani Minister kosztem pracujących z epi, orzecznicy ns uzdrawiają.
  odpowiedz na komentarz
 • będą cuda
  dobra zmiana ehhh
  18.05.2018, 01:20
  uzdrawianie, odbieranie orzeczeń i zmuszanie chorych do pracy, tak będzie
  odpowiedz na komentarz
 • renta socjalna dla niepełnosprawnego po 25 roku zycia
  Dutkiewicz Maria
  16.05.2018, 09:34
  Mój syn stał się niepełnosprawny po 25 roku życia.pracował 2 lata.nie dostaje żadnej renty tylko 153 zł.ponieważ my rodzice pracujemy dodatkowo żeby mógł się rehabilitować.dlaczego skoro jest ze znacznym stopniem niepełnosprawności,nie chodzi ,nie mówi nie może dostać renty?
  odpowiedz na komentarz
 • kolejna danina na WTZ i ZAZ?
  Marek
  16.05.2018, 08:47
  Pracodawcy już płacą na PFRON, z którego przecież finansowane są WTZ-y i ZAZ-y. Protestujący oczekują wsparcia dla niepełnosprawnych, a nie dla stowarzyszeń organizujących WTZ i ZAZ. Na ten cel przeznaczone są przecież środki z PFRON.
  odpowiedz na komentarz
 • głodowe staże?
  niepełnosprawna
  15.05.2018, 18:59
  Czy to oznacza, że będą te głodowe staże? Za co kaleka opłaci rachunki i jedzenie i leki?I tak z jednego stażu na drugi , trzeci.Nawet bez płacy minimalnej?Przecież nie każdy dostanie rentę.
  odpowiedz na komentarz
 • czwarty filar
  Kazimierz
  15.05.2018, 14:08
  I jest jeszcze czwarty, najważniejszy filar tego systemu - skutecznie uprawiana propaganda sukcesu.
  odpowiedz na komentarz
 • Dziękuję
  Keraj
  15.05.2018, 13:58
  I co jeszcze zrobi rząd aby podzielić spoleczenstwo? Wszyscy podatnicy zrzucali się na nierentowne górnictwo.Zmarnowano kilkadziesiąt miliardów zlotych. Dziś gornik to panisko który już grozi że jak rząd zacznie likwidować kopalnie / co jest nieuniknione przez UE/ to pokarze rzadzacym gdzie ich miejsce. Protestujacy RON nie mają kilofow, nie walą kaskami na ulicach stolicy, nie palą opon itd itd - proszą cały czas o merytoryczną dyskusję.Gdyby nie obecny protest tych zdesperowanych matek -nikt z nimi by nierozmawial. Zadajmy pytanie gdzie sa pieniadze z PFRONu? Ile przeznacza sie od podatnika na roznego rodzaju fundacje.stowarzyszenia? I blagam was urzalajacy się nad sobą -zacznijcie coś robić.Dość pisowskiej retoryki typu wymalowane mamuski,szalik za 1000zl. Te matki opiekują się swoimi dziećmi niepelnosprawnymi od urodzenia i coś nawet minimum im sie należy od zycia. Popieram protest RON i chwała im za to co robią.Bo mają odwagę aby poprawić swój i swich dzieci los. A skoro sa tacy co to piszą ze RONcy maja za dużo uswiadomie was koszt utrzymania jednego wieznia to 3150zl.Koszt utrzymania dwojga czyli matki z niepelnosprawnym dzieckiem to 1480zl +740zl renty +153 zasilku.To wszystko co mają we dwoje. Rzaad rozdaje pieniadze na prawo i lewo więc niech znajdzie także dla RONcow.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas