Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Poradnik podatnika: odliczenie z tytułu posiadania orzeczenia?

22.12.2016
Autor: Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie, rys. Sapere Aude
Rysunek kobiety na wózku, obok której siedzi pies asystujący

„Od dwóch lat mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności – pisze Czytelniczka. – Powiedziano mi, że z tego tytułu mogę sobie odliczyć 2280 zł przy rozliczaniu podatku. Czy to prawda? Czy wystarczy tylko orzeczenie o niepełnosprawności?”. Odpowiadamy.

Podstawą do skorzystania z tzw. ulgi rehabilitacyjnej, tj. odliczenia od dochodu, jest faktyczne poniesienie wydatku przez osobę z niepełnosprawnością lub podatnika, który ma na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością. Można odliczać wyłącznie wydatki wskazane w Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Samo posiadanie statusu osoby niepełnosprawnej czy rencisty nie jest wystarczającym powodem dokonania odliczenia.

Warto także pamiętać, że organ podatkowy (urząd skarbowy) w ciągu pięciu lat ma prawo sprawdzenia poprawności dokonanych odliczeń. Nawet jeśli z przepisów nie wynika wprost obowiązek dokumentowania wydatku np. fakturą, urząd skarbowy może prosić o wskazanie danych czy dokumentów potwierdzających prawo do odliczenia, np. certyfikatu psa asystującego czy dane osoby wskazanej jako przewodnik.

Zatem jeśli wydatki nie zostały faktycznie poniesione, nie można skorzystać z odliczenia.

O tym, co można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, można przeczytać w artykule na naszym portalu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas