Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Za nami 21. Wielka Gala Integracji!

19.11.2016
Autor: Tomasz Przybyszewski, Beata Dązbłaż, Mateusz Różański, Piotr Stanisławski, fot. Marta Kuśmierz, Piotr Stanisławski, Mateusz Różański, Tomasz Wolny
Piotr Kupicha z zespołem Feel na scenie podczas Wielkiej Gali Integracji

Wielka Gala Integracji to największe wydarzenie dla osób z niepełnosprawnością w Polsce. W tym roku przybyło na nią ok. 2500 gości. 21. już Gala odbyła się 19 listopada 2016 r. pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Ludzie idący z autokaru przez parking
Wprawdzie Gala rozpoczynała się o godz. 17:00, jednak autokary i busy z całej Polski zjeżdżały się pod warszawską Arenę Ursynów już od wczesnego popołudnia.

Pianista gra na fortepianie podczas Wielkiej Gali Integracji
21. Wielką Galę Integracji rozpoczął Xin Luo, niewidomy pianista z Chin, który od lat uczy się w bydgoskiej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. W 2015 r. był uczestnikiem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Na scenie Wielkiej Gali Integracji jej prowadzący, od lewej: Paulina Chylewska, Piotr Pawłowski, Tomasz Wolny
Tegoroczną Wielką Galę Integracji poprowadzili prezenterzy telewizyjni, Paulina Chylewska i Tomasz Wolny, oraz Piotr Pawłowski, prezes Integracji. - Witam serdecznie, wiem, że cały kraj do nas jechał – rozpoczął Galę Piotr Pawłowski. – Chcę podziękować szczególnie Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, a także PFRON i Urzędowi Miasta Stołecznego Warszawy oraz innym partnerom, dzięki którym dziś się tu spotykamy.

Grażyna Wereszczyńska przy mikrofonie na scenie podczas Wielkiej Gali Integracji, za nią prowadzący
Grażyna Wereszczyńska, dyrektor Biura Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich w Kancelarii Prezydenta, odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, honorowego patrona Wielkiej Gali Integracji. „Wszyscy pragniemy, by Polska stawała się coraz nowocześniejsza – napisał prezydent. – Dążymy do modernizacji gospodarki narodowej i rozwoju cywilizacyjnego naszego kraju. Jednak nowoczesność nie oznacza tylko: szybciej, więcej, lepiej, wydajniej. Nowoczesność w pełnym sensie to także pogłębiona wrażliwość i empatia. To więcej uwagi wobec innych; to dostrzeganie sfer i aspektów rzeczywistości społecznej, które dawniej pomijano. Bo przecież nie ma prawdziwej nowoczesności bez włączenia w nią całego społeczeństwa. Dlatego uważam, że kwestia integracji osób z niepełnosprawnościami wiąże się najściślej z budowaniem naszej polskiej nowoczesności. Zmierzając do niej, musimy przeciwdziałać wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami”.

Hasztag i „selfie”

Paulina Chylewska trzyma okładkę magazynu Integracja
Tegoroczną Galę współprowadziła Paulina Chylewska, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, znana choćby z wiadomości sportowych TVP. „Skłamałabym, gdybym powiedziała, że z jednakową intensywnością mówimy o sporcie osób z niepełnosprawnością i sporcie osób pełnosprawnych – powiedziała nam w rozmowie po Gali. – Ta dysproporcja jest ciągle duża. Mogę posypać głowę popiołem i powiedzieć, że tak jest. Ale to, co stało się w tym roku – transmisje, i to wielogodzinne, Igrzysk Paraolimpijskich – to jest moim zdaniem duży przełom”. (przeczytaj całą rozmowę)

Hanna Gronkiewicz-Waltz przy mikrofonie na scenie podczas Wielkiej Gali Integracji
Na scenie pojawiła się także Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. - Dużo w stolicy zrobiliśmy, ale wiele jest jeszcze do zrobienia – podkreślała w swoim wystąpieniu. – Autobusy są w 100 proc. dostosowane, tramwaje w 80 proc. Nowe inwestycje oczywiście są dostępne dla wszystkich, mamy pierwsze w Polsce centrum dla osób z chorobami Parkinsona i Alzheimera. Obecnie w ratuszu pracuje 150 osób z niepełnosprawnościami, chcemy żeby było ich ok. 500. Jeśli chodzi o przełamywanie barier, bardzo ważne jest przełamywanie tych mentalnych, dlatego tak istotne są przedszkola i żłobki. Ważne jest, by przede wszystkim edukować, żebyśmy byli zintegrowani.

Zdjęcie z Twittera, tzw. selfie z twarzami Tomasza Wolnego, Piotra Pawłowskiego i Pauliny Chylewskiej, w tle sala pełna ludzi
Widzowie w warszawskiej Arenie Ursynów i ci, którzy oglądali transmisję na żywo na naszym portalu, mogli przesyłać swoje zdjęcia i komentarze, oznaczone hasztagiem #wielkagala. Te „przesyłki” wyświetlane były podczas Gali na telebimie. By zachęcić oglądających do tej wspólnej zabawy, Tomasz Wolny zrobił i zamieścił na Twitterze tzw. selfie.

Rozmowa Piotra Pawłowskiego i Roberta Kwiatkowskiego na scenie podczas Gali
Tematem przewodnim tegorocznej Wielkiej Gali Integracji była praca, dlatego Piotr Pawłowski zaprosił na scenę Roberta Kwiatkowskiego, prezesa PFRON. - Jest to niedopuszczalne, że ministerstwa nie zatrudniają osób z niepełnosprawnością – mówił gość. – W PFRON stanowią one 15 proc. zatrudnionych. W tej chwili przygotowujemy program, który będzie pokazywał, jak zatrudniać osoby niepełnosprawne w administracji publicznej. Będzie wspierał osoby niepełnosprawne, a nie administrację. (przeczytaj więcej)

Złoty Kask za „Strażaków”

Na scenie stoi troje nagrodzonych Medalem Przyjaciel Integracji
Przyszedł czas na wręczanie Medali Przyjaciel Integracji, przyznawanych od 20 lat osobom, instytucjom i firmom, które wyróżniają się otwartością i wrażliwością oraz działają na rzecz osób z niepełnosprawnością nie dlatego, że muszą, lecz dlatego, że chcą. Pierwszy z Medali otrzymała Agencja WALK, która pro bono stworzyła dla Integracji głośną kampanię „Nie chcę być strażakiem”. Nagrodę odebrali Magdalena „Bronka” Braniewska, Aleksander Frydrych i Sebastian Oszczepaliński.

Przedstawiciel OSP w mundurze strażackim wręcza Piotrowi Pawłowskiemu Złoty Kask
Zanim ogłoszono laureata drugiego Medalu, niecodzienną nagrodę otrzymał Piotr Pawłowski. W nawiązaniu do tematyki wspomnianej kampanii, Zbigniew Kaliszyk z Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP wręczył prezesowi Integracji Złoty Kask. „Wysoko cenię podejmujących takie działania, jakie państwo podejmujecie. Strażacy ochotnicy rozumieją i umieją docenić działania niesienia pomocy – powiedział Zbigniew Kaliszyk, odczytując list od Waldemara Pawlaka, prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP.

Dyrektor Góra ze statuetką w rękach mówi do mikrofonu, w tle prowadzący Galę
Drugi Medal Przyjaciel Integracji trafił do Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) za świadome i skuteczne działania związane z z zatrudnianiem pracowników z niepełnosprawnością, jak również za troskę i dbałość o dostępność architektoniczną budynku urzędu oraz serwisu internetowego. Ponadto, wpisując się w założenia Konwencji ONZ, Urząd powołał specjalny zespół do spraw pasażerów z niepełnosprawnością i efektywnie wpływa na przewoźników, tworząc standardy, dobre praktyki i skuteczne rozwiązania. Nagrodę odebrał p.o. prezes UTK, Ignacy Góra.

Przy mikrofonie Łukasz Szeliga, obok na scenie przedstawiciele TVP Sport: Paulina Malinowska-Kowalczyk i Marek Oblaciński
Trzeci Medal wręczono TVP Sport – za bezprecedensowy wkład w promocję sportów paraolimpijskich i relacje na żywo z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Nagrodę wręczył Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. - Dzięki TVP został zburzony mur, który był dotąd w mediach, bo transmisja z Rio pokazała, że emocje są takie same, a zwycięstwa cieszą jednakowo – powiedział. – Dziękujemy za to Telewizji Polskiej. Nie ma z nami Włodzimierza Szaranowicza, z którym przygotowywaliśmy te transmisje. Włodku, bardzo Ci dziękujemy. (przeczytaj więcej) Włodzimierza Szaranowicza zastąpili Paulina Malinowska-Kowalczyk, dziennikarka prowadząca program „Pełnosprawni”, jedna z reporterek z Rio, oraz Marek Oblaciński, kierownik Redakcji Publicystyki TVP Sport, odpowiedzialny za przygotowanie i realizację projektu Igrzysk Paraolimpijskich Rio 2016.

Lider zespołu Video, Wojciech Łuszczykiewicz, z mikrofonem, obok niego migający członkowie grupy Młodzi Migają Muzykę
Medale wręczone, czas więc na przerwę muzyczną. Publiczność rozgrzał zespół Video, razem z grupą Młodzi Migają Muzykę. „Wszystko w życiu jest kwestią wyobraźni i determinacji, a w wielu przypadkach – spotkania takich ludzi dookoła. To nasze otoczenie nas tworzy, ludzie, którzy nam pomagają, motywują nas. Najlepiej jest trafić na kogoś, kto nas wesprze” – powiedział nam przed Galą Wojciech Łuszczykiewicz, lider zespołu Video. (przeczytaj cały wywiad)

„Dostępność”, znaczy „możliwość”

Scena Wielkiej Gali Integracji. Wiceprezydent Warszawy wręcza statuetkę dwóm mężczyznom
Podczas Gali rozstrzygnięty też został konkurs „Warszawa bez barier”, zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, współfinansowany przez m.st. Warszawa. Wśród „Inwestycji bez barier” wyróżniono:

 • w kategorii „samorząd terytorialny” – Urząd Dzielnicy Ursynów za dostosowanie budynku dla wszystkich klientów Dzielnicy Ursynów, a w szczególności za uwzględnienie potrzeb osób z niepełnosprawnością,
 • w kategorii „obiekt zabytkowy” – Muzeum Łazienki Królewskie – Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim i Formiernią za trud i nieoceniony wkład w dostosowanie obiektu zabytkowego do potrzeb osób z niepełnosprawnością,
 • w kategorii „obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy” – Skanska Property Poland Spółka z o.o. za budynek Atrium 2, czyli profesjonalne podejście, wzorową dostępność i otwartość na potrzeby osób z niepełnosprawnością,
 • w kategorii „obiekt użyteczności publicznej” – Warbud S.A. za budynek Wydziału Lingwistyki Stosowanej oraz Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, czyli wzorowe podejście do potrzeb osób z niepełnosprawnością i promowanie idei projektowania uniwersalnego.

Trzech mężczyzn z dyplomami i ze statuetkami na scenie podczas Wielkiej Gali Integracji
Nagrodzono też „Serwisy www bez barier”. Nagrody otrzymali Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie za najbardziej dostępny serwis internetowy oraz Fundacja TUS za Niepelnosprawnik.pl. Wyróżniono także „Aplikacje bez barier”. Najlepszą dostępną aplikację mobilną dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością stworzyła firma Transition Technologies oraz Gniazdo Piratów. Jest to Seeing Assistant, przeznaczony dla wszystkich marynarzy, a w szczególności osób niewidomych i słabowidzących. - Dostępność, znaczy możliwość – powiedział Roman Roczeń (na zdj. w środku), który sam jako osoba niewidoma od lat pływa i organizuje rejsy.

Na scenie stoi kilkoro pracowników Klubokawiarni Pożyteczna
Przyszedł czas na gwiazdę wieczoru, zespół Feel, ale przed występem podkreślono, że zgodnie z hasłem Wielkiej Gali Integracji „Sprawni w pracy”, w jej organizację włączyły się osoby z niepełnosprawnością. Obsługą sceny i zaplecza zajęli się pracownicy Klubokawiarni Pożyteczna.

Tomasz Karcz pracuje nad fryzurą Tomasza Wolnego
Artystów i prowadzących uczesał Tomasz Karcz, ceniony fryzjer i stylista, który urodził się bez dłoni. „Każdy z nas ma jakieś ograniczenia, słabości – mówił nam w wywiadzie tuż przed Galą. – Nie powinniśmy oceniać się pod kątem tego, co powinniśmy robić, bo jest to szalenie indywidualne. Wiele osób ma ograniczenia, które nie wynikają z niepełnosprawności, ale zwyczajnie mogą być na przykład niezwykle nieśmiali. Wiem, że moja historia stała się dla takich ludzi inspiracją i dobrym przykładem tego, że warto zrobić coś dla siebie”. (przeczytaj cały artykuł)

Makijażystka na wózku maluje hostessę
Hostessami były natomiast modelki z niepełnosprawnością ruchową z Equal Models Agency – pierwszej w Polsce agencji dla modelek i modeli z niepełnosprawnością. „Niczego nam nie brakuje i możemy wykonywać pracę tak samo, jak sprawne osoby” – powiedziała nam Sylwia Gajewska, założycielka agencji. (przeczytaj cały artykuł)

Piotr Kupicha z gitarą na scenie, w tle napis Feel
Wieczór zakończył wyczekiwany przez publiczność występ Piotra Kupichy z zespołem Feel.

Publiczność klaszcząca w rytm muzyki, w tle na scenie Piotr Kupicha z zespołem Feel
Feel znany jest m.in. z przebojów takich jak „A gdy jest już ciemno”, „No pokaż na co cię stać” czy „Jak anioła głos”.

Należy o tym mówić

Anna Górska siedzi na wózku, w tle rozświetlona scena Wielkiej Gali Integracji
Po zakończeniu Gali zapytaliśmy jej uczestników, jak się bawili. - Było rewelacyjnie! Super zabawa, polecam wszystkim! – tak w krótkich żołnierskich słowach o swoich wrażeniach mówiła Anna Górska (na zdj.), na co dzień rekruterka agencji ochrony. Podpisuje się pod hasłem tegorocznej Gali „Sprawni w pracy”. – Rewelacyjnie, że podjęliście ten temat. Należy o tym mówić. Osoby z niepełnosprawnością powinny być aktywne zawodowo.

- Gala w tym roku jak zwykle wspaniała i świetnie zorganizowana, niesamowite zespoły, cudowni prowadzący. Warto czekać i starać się cały rok – to z kolei słowa Sławomira Barabasza, pracownika Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego. – Całym sztabem ludzi wspieramy pracowników i studentów naszego uniwersytetu w ich codziennych zmaganiach. Tak, by wszyscy mieli dostęp do edukacji i pokonywali wszelkie ograniczenia wynikające z niepełnosprawności.

Katarzyna Wasiak siedzi na wózku, za nią napis Integracja
- Bardzo mi się podobały słowa prezesa Piotra Pawłowskiego, który powiedział, że aby być sprawnym w pracy, każdy potrzebuje dopasowanego do swoich potrzeb wsparcia: asystenta, podjazdu, dostosowanego stanowiska. Podpisuję się pod tym obiema rękami – powiedziała z kolei Katarzyna Wasiak (na zdj.), uczestniczka konińskiej Akademii Życia.

- Warto organizować takie wydarzenia, widać tutaj, jak osoby, które w nim uczestniczą, cieszą się, jest to dla nich ważne, widać ich radość – komentował na gorąco Robert Kwiatkowski, prezes PFRON. – Należy organizować takie spotkania, z coraz nowymi pomysłami.


Honorowy Patronat

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzeja Dudy

Logo Prezydent.pl - przejdź do serwisu patrona honorowego

Partnerzy instytucjonalni

Logo Państowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - przejdź do serwisu PFRON      Logo m. st. Warszawy. Syrenka z napisem Zakochaj się w Warszawie - przejdź do serwisu internetowego m. st. Warszawa

Projekt współfinansowany ze środków PFRON i miasta stołecznego Warszawy

Partnerzy strategiczni

logo Siemens - przejdź do serwisu partnera   logo Mondial Assistance - przejdź do serwisu partnera    logo MetLife - przejdź do serwisu partnera  logo Peugeot - przejdź do serwisu partnera

Partnerzy

logo Lotnisko Chopina Warszawa - przejdź do serwisu partnera logo Fundacji Milion Marzeń - przejdź do serwisu partnera   logo GP Batteries - przejdź do serwisu partnera 
logo Coloplast - przejdź do serwisu partnera   logo Polpharma - przejdź do serwisu partnera logo Accor Hotels - przejdź do serwisu partnera Orbis Hotel logo - przejdź do serwisu partnera

Partner technologiczny

logo Orange - przejdź do serwisu partnera

Współpraca

logo Prezesi Wolontariusze - przejdź do serwisu partnera    logo Koalicja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością - przejdź do serwisu partnera   logo dr Gerard - przejdź do serwisu partnera 
logo Falck: przejdź do serwisu partnera logo Kawiarni Pożyteczna - przejdź do serwisu partnera na portalu Facebook logo Sevetica: przejdź do serwisu partnera

Patronat medialny

Logo TVP - przejdź do serwisu patrona   Logo Programu Pierwszego Polskiego Radia - przejdź do serwisu patrona      Logo portalu Niepelnosprawni.pl - przejdź do serwisu patrona

Organizator

Logo Integracji - przejdź do serwisu organizatora

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Do zobaczenia za rok :)
  zaniczka
  20.11.2016, 18:38
  Byłam pierwszy raz :) Podobała mi się organizacja i zadbanie o każdego uczestnika Gali - wielkie dzięki wolontariuszom. Trochę przeszkadzali kamerzyści, ale to drobiazgi :)
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co sądzisz o proponowanych przez rząd zmianach w ustawie o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych?

Biuletyn

Wspierają nas