Odpłatność za pobyt w środowiskowym domu samopomocy
Witam. Piszę z pytaniem, ponieważ w GOPS, do którego przynależymy, nie mogę uzyskać konkretnej informacji. Moja siostra jest osobą niepełnosprawną, ma grupę inwalidzką, otrzymuje rentę w wys. ok. 600 zł oraz zasiłek opiekuńczy, została przyjęta do Domu Środowiskowego, ale musi uiszczać opłatę w wys. 158 zł (zgodnie z wyliczeniami GOPS) za pobyt miesięcznie, gdyż dochód w rodzinie przekracza kryterium dochodowe. Rodzice utrzymują się z gospodarstwa rolnego i stąd pytanie, czy gmina, GOPS ma prawo do przychodu osoby niepełnosprawnej dodawać dochód wszystkich członków rodziny, tj. rodziców oraz brata i siostry, co skutkuje przekroczeniem kryterium dochodowego? Dodam, iż ta kwota odpłatności co roku jest coraz wyższa.
Szanowna Pani,
W związku z miesięczną odpłatnością za usługi świadczone w ośrodku, czyli Środowiskowym Domu Samopomocy, odpowiedzi należy szukać w ustawie o pomocy społecznej, z dnia 12 marca 2004 r. Rozdział 1. Zasiłki i usługi.
Art. 51b ust. 1 czytamy:
- Odpłatność miesięczną za usługi świadczone w ośrodkach wsparcia osobom z zaburzeniami psychicznymi, ustala się w wysokości 5% kwoty dochodu osoby samotnie gospodarującej lub kwoty dochodu na osobę w rodzinie, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie przekracza kwotę 250% odpowiedniego kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2.
- Odpłatność za usługi całodobowe w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi ustala się w wysokości 70% dochodu osoby korzystającej z usług, proporcjonalnie do okresu jej pobytu.
- Odpłatność, o której mowa w ust. 1 i 3, nie może być wyższa niż średnia miesięczna kwota dotacji na jednego uczestnika, o której mowa w art. 51c ust. 3, wyliczona dla ośrodka wsparcia, w którym osoba przebywa.
Jeżeli ma Pani wątpliwość co do kryterium dochodowego, które jest rozpatrywane w ustalaniu odpłatności za pobyt i usługi Pani siostry w Środowiskowym Domu Samopomocy, proszę skierować pisemne zapytanie do GOPS. Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej są zobowiązani do udzielenia wyjaśnień.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. 2004 Nr 64 poz. 593, z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie środowiskowych domów samopomocy (Dz.U. 2010 nr 238 poz. 1586 z późn. zm.).
Z poważaniem,
Anna Dobkowska, specjalista ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Integracja Gdynia