Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Integracja 6/2023 (PDF podstawowy i PDF dostępny)

31.01.2024
Autor: Integracja

Zachęcamy do przeczytania najnowszego numeru! (PDF podstawowy)!

Zapraszamy do przeczytania magazynu Integracja 6/2023 (PDF Dostępny) (3,64MB)

Dobre relacje nie tylko od święta

Kończymy kolejny rok pracy, podsumowując wszystko, co się wydarzyło, ale też mamy wiele planów, a nawet marzeń na następny – szczególny, bo 30. rok naszego istnienia. Jesteśmy dzięki Wam, Drodzy Czytelnicy. Mamy z Wami szczególną więź, niepowtarzalną relację, która scala nas w partnerstwo i rodzinę, uczy bliskości, troski i szacunku. Przyświeca nam przy tym wrażliwość – jako wartość określająca człowieczeństwo.

Wobec niepełnosprawności własnej czy innych – a można założyć, że każdy z nas ma jakąś niesprawność czy niepełnosprawność – wrażliwość leży u podstaw wszelkich działań, które podejmujemy i rozwijamy w różnych formach i projektach.

Dla jednych jest oznaką siły i odwagi, innym kojarzy się ze słabością. Jest i tak, i tak – jak ze wszystkim wtedy, gdy bez balansu dryfujemy po bezdrożach nikomu niesłużącej przesady. Dla mnie – podobnie jak dla zespołu Integracji – wrażliwość oznacza po prostu empatię, codzienną uważność, bycie wyczulonym.

Znakomicie ją opisują wyrazy bliskoznaczne: altruizm, dobroczynność, filantropia i ofiarność. Wszystko to musi jednak wypływać z serca i głębi duszy, bo wtedy wrażliwość wyraża się najpełniej i daje najlepsze owoce – jak w aktywnościach wolontariuszy, o których pamiętamy szczególnie 5 grudnia.

Jeśli ktoś poczułby się zaniepokojony tym, że za bardzo poświęca się innym, to niech zapyta sam siebie o motywy, a one najlepiej ujawnią, czy są powody do niepokoju, czy może – przeciwnie. Powiększa się lista Przyjaciół Integracji, nagradzanych przez nas ludzi, inicjatyw i instytucji, finalistów Konkursu „Człowiek bez barier”.

W historii tego inspirującego i wzruszającego wydarzenia poznaliśmy dziesiątki osób, których działalność stanowi przykład determinacji i odwagi, ale też ogromnej chęci wprowadzania zmian w najbliższym otoczeniu.

Jakie muszą mieć cechy charakteru i zalety ducha? Nie istnieje na to pytanie prosta odpowiedź. W moim przekonaniu człowiekiem bez barier można nazywać tego, kto nie poddaje się codziennym trudom. Każdy z nas potrzebuje zupełnie innych warunków, aby dostrzec, a później rozwinąć swoje talenty i oszlifować charakter.

Mówi się przy tym, że talenty najlepiej rozwijać w samotności, a charakter kształtować wśród ludzi... Nasz Konkurs staje się międzypokoleniowy, gdyż poza kategorią „Młody Człowiek bez barier” po raz pierwszy szczególnie wyróżniliśmy zgłoszoną seniorkę, zapowiadając – oficjalnie od przyszłorocznej edycji – nową kategorię dla osób spełniających kryterium wieku 60+.

Promujemy tym samym bogactwo doświadczeń i osiągnięć w rodzinach, pracy i życiu społecznym. Międzypokoleniowa jest także „Integracja” – ludzie, którzy ją tworzą, i ci, którzy dopiero poznają magazyn. Mamy kolejne pokolenia Czytelników, współpracowników, a także bohaterów, co szczególnie widać w tym numerze.

Chcąc pokazać bogactwo i różnorodność tematów, historii i pomysłów na życie, po raz pierwszy oferujemy Wam dwie okładki, które otwierają ostatni w tym roku numer! Ciekawe, która bardziej się Wam spodoba. Z okazji świąt Bożego Narodzenia i nowego 2024 roku życzę wszystkim wrażliwości, która uczyni nas lepszymi, a światu da więcej spokoju i dobrej energii.

PS Polecam Waszej uwadze filmy, wywiady, sylwetki i reportaże towarzyszące wydarzeniom zorganizowanym w tym roku przez Integrację. Można je obejrzeć w naszych mediach: na portalu Niepelnosprawni.pl, Facebooku i kanale YouTube albo przeczytać w magazynie „Integracja”.

Zachęcam do jego prenumeraty – może z myślą o kimś bliskim lub samotnym. Nawiązujmy szersze i głębsze relacje – dla dobra wspólnego! 

- Ewa Pawłowska, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji

W numerze 6/2023

■ FAKTY I OPINIE

3. Od redaktora... - Dobre relacje nie tylko od święta

4. Z kraju - W polityce, prawie, kulturze, sporcie, PFRON, regionach, ngo...

7.Jak zamówić „Integrację”?

■ NASZE SPRAWY

8.Listy Czytelników

10. Duchowe krajobrazy - Świąteczna niepełnosprawność rodzinna

12. 28. Wielka Gala Integracji - Wrażliwość to siła!

15. III edycja Stypendium im. Piotra Pawłowskiego - Z myślą o kobietach

18. „Człowiek bez barier 2023” - Nagradzają Czytelnicy i Kapituła

■ ZDROWIE I ŻYCIE

25. Medytacja dnia codziennego - Grunt to złapać koniec nitki

26. Historyczny sukces - Rondo i życiowy optymizm

28. Partnerzy - Wytańczyć miłość

31. Rodzice i dzieci - SMAkOlisia

34. Wolontariusz - Słuchać, żeby pomóc

37. Rozkosze umysłu - Przytul się!

38. Intymność - Rak w sypialni

42. Poradnik pacjenta - Kiedy święta to stres...

44. Mistrzowie i weterani – cykl - Pocięgiel, zupy mleczne i medale

■ WARTO WIEDZIEĆ

47. LaurDostępności 2023 - Bo chcieć to znaczy móc

50. Koleje Śląskie - Uważność w codziennym działaniu

52. Podmioty Ekonomii Społecznej - Poręczenia

54. Dobre rozwiązania - Lepsza dostępność to większy rozwój

■ KULTURA I EDUKACJA

56. Tworzyć każdy może... - Apostoł miłości

58. Kalejdoskop - Książki, filmy i seriale

60. Prawnik odpowiada - Szukamy rozwiązań

62. Informator PFRON (41) - Samodzielność – Aktywność – Mobilność!

64. Inny punkt widzenia - Trochę empatii

65. Informator ZUS (53) - Świadczenie wspierające

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas