Zdrowie i rehabilitacja

Dwie osoby patrzą w kierunku zachodzącego słońca
Sanatoria w Polsce – gdzie są zlokalizowane, jaki zakres usług oferują i jakie warunki pobytu? 
Sanatoria w Polsce stanowią istotny element systemu ochrony zdrowia i oferują kompleksową opiekę leczniczo-rehabilitacyjną w atrakcyjnych lokalizacjach. To właśnie tam wiele osób znajduje wsparcie w powrocie do zdrowia i poprawie jakości życia. Chcesz wiedzieć, jakie choroby można w nich leczyć? Jakie są warunki i sposoby finansowania pobytu? Wielu informacji na ten temat dostarcza raport dotyczący dostępności i warunków pobytu w sanatoriach w całej Polsce. 
WIĘCEJ..
Prawie normalne życie z hemofilią dzięki nowoczesnemu leczeniu
Rozmowa z panem Bogdanem Gajewskim, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe. Szczotki do zębów w kubeczku.
Dostępna Stomatologia dla Osób z Niepełnosprawnościami - nowy projekt Unii Europejskiej
Czy stomatologia dla osób z niepełnosprawnościami wciąż stanowi wyzwanie? Fundacja Avalon wierzy, że każdy zasługuje na zdrowy uśmiech bez barier. Dlatego z ogromną radością ogłasza partnerstwo w przełomowym projekcie "Dostępna stomatologia", finansowanym z Funduszy Europejskich.
WIĘCEJ..
Dwóch mężczyzn na maratonie biegu. Jeden z nich ma protezę nogi, idzie korzystając z kijów nordic walking.  Obydwoje mają koszulki Poland Business Run 2024
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Tylko w 2024 roku w Polsce przeprowadzono blisko 12 000 amputacji kończyn i aż dwa razy tyle zabiegów usunięcia piersi. Dla wszystkich tych osób amputacja jest bardzo trudnym doświadczeniem, które dezorientuje życie i zabiera poczucie bezpieczeństwa. Potrzebują protez, wózków, rehabilitacji oraz wsparcia psychologa, by móc wrócić do normalnego funkcjonowania. Pomaga im w tym Fundacja Poland Business Run z Krakowa, która organizuje największą charytatywną sztafetę biznesową w Polsce i zachęca, aby składać wnioski o pomoc finansową w 2025 roku.
WIĘCEJ..
Rekordowa liczba leków onkologicznych na listach refundacyjnych, a w tle problemy finansowe w NFZ
Wskaźnik Oncoindex, który mierzy dostępność do nowoczesnych terapii przeciwnowotworowych, osiągnął najwyższy poziom w swojej historii. Pacjenci zmagający się z rakiem mogą mieć szansę na lepszy niż kiedykolwiek dostęp do skutecznych leków finansowanych ze środków publicznych. Jednak problemy finansowe Narodowego Funduszu Zdrowia studzą ten entuzjazm.
WIĘCEJ..
Choroba Parkinsona – coraz więcej chorych, coraz pilniejsza potrzeba uruchomienia programu opieki kompleksowej
W Polsce z chorobą Parkinsona żyje prawie 100 tys. osób. Co roku diagnozę tę słyszy nawet 8 tys. – coraz młodszych – pacjentów. Organizacja diagnostyki i leczenia choroby Parkinsona w Polsce wymaga dużych zmian systemowych – mówią od kilku lat jednym głosem eksperci Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz przedstawiciele organizacji pacjentów. W leczeniu tej choroby konieczna jest współpraca wielu specjalistów – m.in. neurologa, psychiatry, psychologa, logopedy, dietetyka, urologa i rehabilitanta. Opieka nad pacjentami powinna być skoordynowana w wybranych centrach referencyjnych i obejmować wszystkie elementy terapii – leczenie farmakologiczne, leczenie chirurgiczne i wyspecjalizowaną rehabilitację – dostosowane do różnych etapów choroby. Dzisiejszy system jest niejasny, pacjenci gubią się w nim, a często wręcz rezygnują z leczenia. Niezbędna jest też rewizja planu finansowego NFZ w obszarze programów lekowych, tak aby zapewnić wszystkim pacjentom, spełniającym kryteria kwalifikacji do programu leczenia zaburzeń motorycznych w przebiegu choroby Parkinsona, gwarantowany im prawnie dostęp do tej terapii.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika informująca o nowych warunkach wsparcia podmiotów ekonomii społecznej. Jest na niej informacja o pożyczkach dla podmiotów ekonomii społecznej finansowej z Funduszy Europejskiej. Pożyczki są realizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Na grafice jest zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie. Jedna jest z nich jest młoda i ma ciemnorude włosy. Druga ma krótko przystrzyżone włosy i jest od niej wyraźnie starsza.
Plakat. Po prawej znajduje się kobieta, trzyma w dłoniach kartkę z napisem "dziękuję że mnie słuchasz". Po prawej napisano: Twoje zrozumienie pozwala przemówić miłości. Podpisz apel.
Komunikacja to prawo, nie przywilej. Fundacja Jim apeluje o systemowe wsparcie dla osób ze złożonymi potrzebami komunikacyjnymi
WIĘCEJ..
Prof. Łukasz Okruszek, szczupły młody mężczyzna z białej koszuli i z zarostem.
Samotność przewlekła
Pod hasłem epidemia samotności internet sugeruje alarmistyczne artykuły: „Epidemia samotności zabija”, „najgroźniejsza epidemia współczesności”, „Eksperci biją na alarm”. Ile wspólnego ten fatalizm ma z rzeczywistością – wyjaśnia prof. Łukasz Okruszek, kierownik Pracowni Neuronauki Społecznej Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
WIĘCEJ..
Joanna Jurek, szczupła kobieta ubrana w czarną sukienkę.
Od nanocząstek do postbiotyków
Jako nastolatka pracowała z sukcesami nad wykorzystaniem nanotechnologii w optymalizacji leczenia raka. Dziś chce pomagać Polakom w dostosowywaniu nawyków żywieniowych do poprawy zdrowia i zwiększenia witalności na co dzień.
WIĘCEJ..
Na grafice jest logo kampanii,loga patronow a takze zdjęcie kobiety i dziecka, które razem wykonują dłońmi gest przedstawiający serce. Na twfice jest też historia Moniki, pacjentki z ALS, której historia jest opisana w artykulwe zilustowanym tą grafiką.
Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt, pewnie kilkadziesiąt. W końcu, gdy usłyszałam, że to ALS, ręce trzęsły mi się tak bardzo, że nie mogłam wybrać numeru telefonu męża. Myślałam, że dostałam wyrok. – wspomina Monika. Bała się utraty sprawności ruchowej i możliwości mówienia, przełykania i oddychania. Na szczęście życie przyniosło inne, pozytywne rozwiązanie.
WIĘCEJ..
Wsparcie medycyny
Tegoroczne największe targi technologii CES były przełomowe pod kątem technologii z zakresu zdrowia. Od domowych testów hormonalnych, przez maty oceniające jakość snu i treningu, aż po lustereczko, które powie przecie, w jakim stanie zdrowia jesteś.
WIĘCEJ..
Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych o kompetencjach opiekunów medycznych
Opiekunowie medyczni są potrzebni, jednak konieczne jest właściwe określenie ich kompetencji– napisały w Stanowisku Zarządu Krajowego pielęgniarki i położne z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.
WIĘCEJ..