Jak informuje nas Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na koniec marca br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał już ponad 120 tys. świadczeń wspierających. Okazuje się też, że komisje określające poziom potrzeby wsparcia najczęściej przyznają liczbę punktów, która nie uprawnia do pobierania nowego świadczenia.

Od 2024 roku można składać do wojewódzkich zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, która jest określony punktami od 1 do 100. To na podstawie tej decyzji przyznaje się świadczenia wspierające. Jego kwota zależy od liczby przyznanych punktów. Od decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia można się odwoływać.

Ile punktów przyznają?

66 387 – tyle według danych przedstawionych nam przez Ministerstwo osób otrzymało poniżej 70 punktów w stupunktowej skali oceny potrzeby wsparcia. Oznacza to, że nie są one uprawnione do otrzymywania świadczenia wspierającego. Oczywiście istnieje możliwość odwoływania się. Z drugiej strony aż 53 411 osób otrzymało między 95 a 100 punktów, co oznacza, że są uprawnione do świadczenia w wysokości 220 procent renty socjalnej.

W wypadku pozostałych przedziałów punktowych sytuacja wygląda tak:

między 90 a 95: 32 171 osób,

między 85 a 89: 26 762 osób,

między 80 a 84: 18 374 osób,

między 75 a 79: 15 516 osób,

między 70 a 74 16 196 osób.

Dane te pochodzą z 31 stycznia 2025 roku. Co ważne osoby, które otrzymały między 70 a 77 punktów, będą otrzymywać świadczenie dopiero od 2026 roku.

Pielęgnacyjne albo wspierające

Wprowadzenie świadczenia wspierającego wpływa m.in. na zasady wypłacania świadczenia pielęgnacyjnego. Według nowych przepisów świadczenie pielęgnacyjne przysługuje opiekunom jedynie do uzyskania pełnoletniości przez osobę, nad którą sprawowana była opieka. Pełnoletnia osoba z niepełnosprawnością może bowiem ubiegać się o świadczenie wspierające, którego nie można łączyć ze świadczeniem pielęgnacyjnym.

 Co ważne osoby, które nabyły prawo do świadczeń opiekuńczych przed 1 stycznia 2024 roku, mogą wybrać, czy chcą funkcjonować według nowych przepisów, które umożliwiają im m.in. łączenie pobierania świadczenia z pracą zarobkową, czy według starych, które umożliwiają pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego również opiekunom osób pełnoletnich, ale bez możliwości zarabiania.

Jak poinformowała nas Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, według danych z marca br. 2967 osób straciło prawo do świadczeń opiekuńczych, w tym świadczenia pielęgnacyjnego, w związku z otrzymaniem przez osobę z niepełnosprawnością świadczenia wspierającego.