Rynek pracy
Mężczyzna ubrany w sweter stoi w biurze przed tablicą, na której są umieszcozne kartki z wydrukami dotycżacymi pracy w firmie.
Autyzm i rynek pracy. Strzały w dziesiątkę i paradoks doświadczenia
- Moja sytuacja zawodowa obecnie wygląda wprost tragicznie. Ofert spełniających moje potrzeby nie ma. Nawet pośrednictwa pracy, w których jestem zarejestrowany, rozkładają ręce, nie są w stanie mi pomóc – mówi Maciej Ryszawy, autystyczny samorzecznik. Podobne problemy ma wiele osób neuroróżnorodnych. Czy tak musi być?
WIĘCEJ..
Okładka poradnika dla podmiotów ekonomii społecznej wydanego w ramach Funduszy Europejskich przez BGK. Jest na niej zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie.
Wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej. Jak może pomóc Bank Gospodarstwa Krajowego? (PDF Dostępny)
W 2023 roku w Polsce działało ok. 106 200 podmiotów ekonomii społecznej. Stanowią one ważny element gospodarki i przyczyniają się do rozwoju lokalnych społeczności. Co więcej przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu i odpowiadają na potrzeby, których nie dostrzegają inne, tradycyjne przedsiębiorstwa. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) od lat wspiera te podmioty i w ten sposób kontynuuje tradycję zaangażowania w rozwój ruchu spółdzielczego, którą zapoczątkował po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Poradnik dostępny jest w formacie PDF.
WIĘCEJ..
Dziewczyna z zespołem Downa pracuje przy laptopie.
Ministerstwo chce stworzyć model zatrudnienia wspomaganego
W maju Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń zapowiedział wejście w życie projektu dotyczącego mechanizmu zatrudnienia wspomaganego. O szczegóły tego projektu zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Reklama portalu Sprawni w pracy
Na zdjęciu widać trzy osoby
Różnorodność jako strategia biznesowa. Konferencja podsumowująca program wsparcia OzN na rynku pracy
Mimo rosnącej świadomości społecznej i wiedzy o tym, że współczesny rynek pracy powinien być inkluzywny potencjał zawodowy osób z niepełnosprawnościami (OzN) pozostaje w dużej mierze niewykorzystany. Projekt Różnorodność jako strategia biznesowa – osoby niepełnosprawne w zespołach pracowników zainicjowany został przez organizacje: Feel Comfort, Business Centre Club (BCC) oraz Urząd Pracy m.st. Warszawy. 4 czerwca w Centrum Kreatywności Targowa odbyła się konferencja podsumowująca ten roczny, pilotażowy projekt.
WIĘCEJ..
Kobieta siedzi przy biurku, na którym jest kalkulator. okulary i zeszyty. Nie widzimy głowy kobiety. i
Rusza projekt „BUDUJ KARIERĘ” – wsparcie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na Podkarpaciu
Na Podkarpaciu startuje nowy projekt aktywizujący społecznie i zawodowo osoby zagrożone ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Projekt „BUDUJ KARIERĘ – program integracji społecznej i zawodowej dla Podkarpacia” realizowany jest przez NEXORIS Sp. z o.o. w partnerstwie z firmą EDUPODKARPACIE Dorota Podolec.
WIĘCEJ..
Dwóch mężczyzn stoi przy stole i pracują, szyjąc odzież roboczą.
Rusza projekt dotyczący zatrudnienia wspomaganego. Prace ma znaleźć nawet kilkanaście tysięcy osób
- Kierowanie mądrych Śródków do osób z niepełnosprawnościami to nie tylko, koszt . To jest przede wszystkim inwestycja — powiedział Pełnomocnik Rządu ds. osób niepełnosprawnych podczas inauguracji Dni Osób z Niepełnosprawnościami w ZUS.
WIĘCEJ..
Na plakacie jest zdjęcie trójki młodych ludzi ubranych w sposób formalny. Na zdjęcie jest nałożone logo Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i informacje o jej ofercie.
Tracić czy zyskiwać? Praktyczny wymiar inkluzji
W kontekście zatrudniania osób z niepełnosprawnościami pada wiele pięknych słów. Mówi się więc o „społecznej odpowiedzialności biznesu” czy o budowaniu „inkluzywnego rynku pracy”.
WIĘCEJ..
Grafika reklamujaca pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej  Banku Gospodarstwa Krajowego. Przedstawiony jest na niej mężczyzna z zespołem Downa, który trzyma w dłoniach roślinę. Ma na sobie ochronny fartuch i rękawice. Znajduje się w szklarni. Za nim, na drugim planie, stoi kobieta o kręconych, ciemnych włosach.
Zarabiaj i twórz miejsca pracy! BGK wspiera ekonomię społeczną
Tylko 0,25 procenta – tyle wynosi oprocentowanie pożyczki dla początkujących podmiotów ekonomii społecznej, w których powstaną nowe miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Jeśli nowy pracownik jest m.in. osobą z niepełnosprawnością podmioty zatrudniające mogą uzyskać umorzenie pożyczki w wysokości 25 proc.
WIĘCEJ..
Trzy osoby siedzą trzymając w dłoniach svoej cv. Nie widać ich twarzy. Na zdjęciu jest napisane Verbeo: portal pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Rynek pracy jest dla wszystkich.
Biznes otwarty na nowe możliwości. Ile kosztuje Twoją firmę brak zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami?
Ponad 7,5 miliarda złotych – tyle w 2024 r. firmy wpłaciły do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z powodu niespełnienia wymogu zatrudniania pracowników z orzeczeniem. Każdy pracodawca, który nie osiągnie wskaźnika 6% zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnością, musi uiszczać comiesięczne opłaty – ponad 3 tysiące złotych za każdy brakujący etat.
WIĘCEJ..
Logo ZUS. Zielone litery na białym tle. PO lewej stronie napis ZUS po prawej, oddzielony kreską napis Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Od kwietnia ZUS wypłaci więcej za wypadek przy pracy. Stawka za uszczerbek na zdrowiu mocno w górę
Już od kwietnia ZUS będzie wypłacał więcej pieniędzy w ramach jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Kwota za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wzrośnie do 1636 zł
WIĘCEJ..
Logo ZUS. Zielone litery na białym tle. PO lewej stronie napis ZUS po prawej, oddzielony kreską napis Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Renciści i wcześniejsi emeryci będą mogli więcej dorobić do świadczeń
Od 1 marca zmienią się limity kwot, które emeryci i renciści mogą dorobić do swoich świadczeń. Zarobki uzyskiwane z dodatkowych dochodów nie dotyczą emerytek, które ukończyły 60 lat oraz emerytów, którzy osiągnęli 65 lat.
WIĘCEJ..
w piwnicy leżakują drewnianie beczki, meżczyzna w zielonej kamizelce stoi naprzeciw trzech osób które go słuchają w pomarańczowych kamizelkach w tym jedna dziewczyna na wózku
Niepełnosprawność nie zawsze oznacza niezdolność do pracy
Niepełnosprawność i niezdolność do pracy to dwa zupełnie odmienne orzeczenia, wydawane przez różne instytucje i w innym celu. Warto o tym pamiętać, by wiedzieć, gdzie uzyskać dane orzeczenie oraz z jakich świadczeń czy ulg można korzystać.
WIĘCEJ..