Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podpisała rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności. Wprowadza ono minimalny okres ważności orzeczeń o niepełnosprawności u osób z rzadkimi chorobami rzadkimi i zespołem downa. Komisje będą mogły wydawać orzeczenia na dłuższy okres, a nawet bezterminowo – w zależności od sytuacji zdrowotnej danej osoby.
Celem rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności ma być ograniczenie obciążenia ponoszonego przez osoby z rzadkimi chorobami genetycznymi i zespołem Downa oraz ich opiekunów ale też lekarzy orzeczników, związanego z koniecznością częstego orzekania się co kilka lat.
Co sie zmieni?
Rozporządzenie podpisane przez Ministrę Dziemanowicz-Bąk wprowadza minimalny okres na jaki orzekany jest stopień niepełnosprawności w przypadku osób niepełnosprawnych powyżej 16. roku życia, jeżeli potwierdzono u orzekanej osoby z niepełnosprawnością rzadką chorobę genetyczną (ich listę można znaleźć pod artykułem) , lub jeżeli potwierdzono u tej osoby zespół Downa.
Minimalny okres na jaki orzekany jest stopień niepełnosprawności dla osób u których stwierdzono rzadką chorobę genetyczną określoną w katalogu lub zespól Downa – wynosi 7 lat. Okres 7 lat przewidywany jest również w przepisach ustawy o rehabilitacji, dotyczących wydawania decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia. W związku z tym przepisy uwspólniają powyższe regulacje. Dla dzieci minimalny okres ważności orzeczenia ma wynosić 3 lata.
Rozporządzenie zawiera także przepisy przejściowe regulujące sprawy w toku – będą one rozpatrywane według nowych, korzystniejszych zasad.
Listę chorób rzadkich, która zawarta jest w rozporządzeniu można znaleźć w naszym artykule.
Społeczniczki krytykują