Zespoły z Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji czy Belgii w produkcjach przekraczających granice klasycznie rozumianego teatru – Teatr Pinokio w Łodzi rozpoczął przygotowania do pierwszej edycji S·PLOTU – Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży. Choć cały program październikowego wydarzenia organizatorzy ogłoszą pod koniec czerwca, to już teraz zdradzają, że na festiwalu zagości między innymi społeczny performance prosto z Hiszpanii oraz… tańczący z betonem akrobata-architekt z Belgii. Nie zabraknie też premiery własnej Pinokia.
– To będzie pierwsza edycja wydarzenia, choć niektórzy mogą kojarzyć nazwę S·PLOT z Międzynarodowym Kongresem Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży, który zorganizowaliśmy w Teatrze Pinokio w zeszłym roku – mówi Gabriel Gietzky, dyrektor festiwalu. – Spotkanie w gronie ekspertów ze świata, pozwoliło nam lepiej zrozumieć, czego potrzebuje nasz widz oraz jak tworzyć tego typu międzynarodowe wydarzenie na najwyższym poziomie. Wykorzystując tę wiedzę, w tym roku S·PLOT startuje jako pełnowymiarowy festiwal – zapowiada.
Znana jest już data pierwszej edycji, która odbędzie się w dniach 6-12 października w Teatrze Pinokio w Łodzi. Na jej program złoży się kilkadziesiąt wydarzeń – performance, happeningi, instalacje artystyczne, ale też spektakle dramatyczne czy operowe skierowane zarówno do najmłodszych, dopiero wkraczających w świat teatru, jak i do dojrzewających widzów. Ponad połowa z pozycji w repertuarze to propozycje zagraniczne, jednak wszystkie dostępne będą po polsku i po angielsku oraz z audiodeskrypcją i w tłumaczeniu na Polski Język Migowy.
– Zapraszamy do Łodzi produkcje zróżnicowane, których forma nierzadko przekracza granice klasycznie rozumianego teatru – zapowiada Bartosz Kurowski, kurator festiwalu. – Zależy nam, aby zaprezentować cały przekrój możliwości, dlatego szukamy zjawisk różnorodnych, modnych i zapierających dech, z elementami nowego cyrku i street dance, tych dużych, widowiskowych i tych mniejszych, podróżujących w najbiedniejsze rejony Serbii i Kosowa albo w miejsca dotknięte trzęsieniem ziemi w Turcji – wylicza i zdradza, że publiczność S·PLOTU obejrzy między innymi belgijską produkcję „KORROL”. To propozycja grupy artystycznej Grensgeval dla najmłodszych odbiorców (4+), która łączy w sobie elementy nowego cyrku i performance’u, proponując uczestnikom sensoryczne, pełne zabawy doświadczenie w otoczeniu… kilogramów betonu. Za ich pomocą akrobata-architekt zbuduje na scenie miasto, opustoszałą równinę, a nawet człowieka, niepewnie balansując na chwiejnych wieżach czy skacząc na rękach z kamienia na kamień. „KORROL” to jednak nie tylko wizualne widowisko, ale także zaproszenie, aby odbiorca sam mógł współtworzyć i eksplorować kreatywną, tylko z pozoru nieprzyjazną przestrzeń.
Program dla młodzieży ma skupiać się na kwestiach psychologicznych, społecznych oraz politycznych, dlatego w tym roku jego tematem przewodnim stanie się szeroko rozumiana tożsamość – narodowa, rasowa czy seksualna. Mocną propozycją dla dorastających odbiorców będzie bardzo dobrze odebrany podczas Edinburgh International Children’s Festival 2024, taneczny „Black” (+12). Pierwotnie stworzony dla hiszpańskiej publiczności przez street dancera Olouy, performance podejmuje temat przemocy wobec osób posiadających ciemną karnację oraz prezentuje najnowszą historię ich emancypacji. Oszczędny w środkach występ artysty zostanie wzbogacony muzyką i projekcjami wideo.
W programie S·PLOTU nie zabraknie też premiery Teatru Pinokio w Łodzi. „Kreska”, bo tak brzmi roboczy tytuł spektaklu, skierowanego do widza od 4 r.ż., powstaje na podstawie picturebooka Serge’a Blocha „Wielka historia małej kreski”. To teatr lalek, zapraszający widza do uprawiania sztuki i dorastania wobec niej. Tytułowa kreska – znaleziona na ulicy albo narysowana przypadkowo na kartce papieru – może stać się najlepszym przyjacielem, pocieszycielem lub obrońcą w trudnych chwilach. Przedstawienie w reżyserii Aleksandry Pejcz ma pobudzić w dziecku chęć tworzenia i stworzyć możliwości komunikowania się poprzez sztukę ponad granicami.
Cały program S·PLOTU Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży 2025, obejmujący kilkanaście wydarzeń zostanie ogłoszony w ostatnim tygodniu czerwca. Wtedy też ruszy sprzedaż biletów na poszczególne wydarzenia.
S·PLOT Międzynarodowy Kongres Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Łodzi.