Festiwal Fantastyki Pyrkon to jedno z najważniejszych wydarzeń dla miłośników fantastyki w Polsce. W tym roku poznański Pyrkon oferuje w weekend 13–15 czerwca szereg udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami oraz szczególnymi potrzebami.
Festiwal Fantastyki Pyrkon jest wydarzeniem, które od ćwierć wieku przyciąga tysiące miłośników szeroko pojętej fantastyki – od literatury, przez gry, aż po cosplay i kino. Organizowane przez Stowarzyszenie Klub Fantastyki „Druga Era” wydarzenie urosło do rangi jednego z największych festiwali w Europie. Odbywa się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i co roku zajmuje ogromną przestrzeń, na której uczestnicy mogą zanurzyć się w świecie wyobraźni, spotkać ulubionych twórców, wziąć udział w setkach prelekcji, warsztatów, konkursów i pokazów.
Pyrkon to jednak nie tylko święto dla fanów fantastyki, ale także przestrzeń spotkań, dialogu i równości. Z tego względu organizatorzy konsekwentnie rozwijają inicjatywę Dostępny Pyrkon, której celem jest uczynienie festiwalu jak najbardziej dostępnym dla osób z niepełnosprawnościami. Idea akcji opiera się na przekonaniu, że każdy – niezależnie od swoich ograniczeń zdrowotnych – powinien mieć możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych i społecznych. Organizatorzy chcą, by osoby z niepełnosprawnościami nie tylko mogły fizycznie dotrzeć na festiwal, ale także czuły się na nim komfortowo, bezpiecznie i były w pełni zaopiekowane. Dokładają również wszelkich starań, aby każdy z uczestników mógł skorzystać z oferowanego przez wydarzenie programu.
Sztuka podejmowania wyborów
Festiwal oferuje bogaty program z różnorodnymi atrakcjami. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach, prelekcjach, pokazach cosplay, a także odwiedzić strefy tematyczne poświęcone grom planszowym, RPG, komiksom, literaturze, a nawet nauce. Dla najmłodszych przygotowano specjalną Strefę Dziecięcą z licznymi zabawami i aktywnościami. Dodatkowo, w ramach festiwalu odbędzie się koncert folk-metalowej grupy Percival Schuttenbach – „Wiedźmin: Muzyka Kontynentu”, prezentujący oryginalną ścieżkę dźwiękową z gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Nie zabraknie też innych muzycznych atrakcji, na scenie wystąpią powermetalowy zespół Gloryhammer i Studio Accantus, które zaprezentują polskie wersje utworów z popularnych musicali.
Wśród zaproszonych gości znajdą się znane postacie ze świata literatury, komiksu, muzyki i filmu. Na festiwalu pojawi się m.in. Victoria Holmes, jedna z autorek serii „Wojownicy”, piszących pod pseudonimem Erin Hunter. Miłośnicy komiksów będą mieli okazję spotkać Rafę Sandovala, który w swoim dorobku ma nie tylko pracę dla hiszpańskiego studia animacji Disneya, ale także dla komiksowych gigantów: Marvela oraz DC Comics. Fani kina z pewnością ucieszą się z obecności Tima Downiego, aktora znanego między innymi z Outlandera i Good Omens 2 oraz roli głosowej Gale’a z Waterdeep w grze Baldur’s Gate III. Wśród zaproszonych gości znajduje się także Bonnie Wright, która zadebiutowała w ekranizacji książki Harry Potter i kamień filozoficzny w roli Ginny Weasley, oraz Mark Sheppard, pamiętany z takich seriali jak Supernatural czy Battlestar Galactica. Taka plejada gwiazd to gwarancja niezapomnianych spotkań, inspirujących rozmów i autografów, które zostaną z uczestnikami na długo po zakończeniu festiwalu.
Pyrkon to przeszło 2000 atrakcji, ponad 30 koncertów, ponad 200 zaproszonych gości, a to wszystko w 12 pawilonach wypełnionych po brzegi fantastyką – wydarzenie o takiej skali wymaga, by każdy uczestnik mógł czuć się swobodnie i komfortowo. Dlatego w ramach akcji Dostępny Pyrkon osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z ułatwionego dostępu do prelekcji (wyjątkiem są punkty programu, na które obowiązuje całkowita rezerwacja miejsc). Wystarczy zgłosić chęć wcześniejszego wejścia obsłudze sali co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem danego punktu programu.
Fantastyka nie wyklucza
Festiwal Fantastyki Pyrkon to jednak nie tylko program i zaproszeni goście – to przede wszystkim atmosfera. To otwarta społeczność, pełna pasji i różnorodności. Właśnie ta różnorodność zainspirowała twórców do pochylenia się nad tym, aby wydarzenie było jak najbardziej dostępne dla wszystkich uczestników.
Już na etapie akredytacji osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą skorzystać z tzw. kasy pierwszeństwa, która umożliwia szybkie wejście na teren wydarzenia bez konieczności oczekiwania w kolejkach. Co więcej, osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać bezpłatny identyfikator dla asystenta lub opiekuna. To szczególnie ważne dla tych uczestników, którzy na co dzień potrzebują wsparcia drugiej osoby, np. przy poruszaniu się czy komunikacji. Na teren Festiwalu Fantastyki Pyrkon można również wejść z psem asystującym, należy jednak pamiętać o posiadaniu przy sobie odpowiednich dokumentów oraz zaświadczeń. Warto też dodać, że w każdym z wejść na teren Pyrkonu jedna z kas pierwszeństwa wyposażona będzie w pętlę indukcyjną, a oprócz tego osoby głuche i niedosłyszące będą mogły skorzystać z dyżuru online tłumacza polskiego języka migowego (PJM).
Uczestnicy otrzymają również szczegółowe informacje wraz z mapami, które pozwolą im zapoznać się z umiejscowieniem wejść, wind oraz specjalnie przystosowanych do ich potrzeb toalet. W trakcie Pyrkonu wszelkie potrzebne informacje będą także udzielane w każdym Punkcie Informacji Konwentowej oraz w Biurze Festiwalowym (Pawilon 10). W 2024 r. organizatorzy wprowadzili również tyflomapę – wypukłą, kontrastową mapę festiwalu, umożliwiającą osobom niewidomym i słabowidzącym zorientowanie się w przestrzeni. Mapa powstała we współpracy z ekspertami i spełnia wszystkie kryteria ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i również w tym roku znajdziecie ją przy wejściu do Biura Festiwalowego.
Program festiwalu został zaplanowany tak, aby był zrozumiały i przystępny dla różnych grup odbiorców. Wybrane prelekcje i spotkania tłumaczone będą na polski język migowy (PJM) – w poprzedniej edycji dotyczyło to np. wystąpienia prof. Andrzeja Dragana, prelekcji Mikołaja Kołyszki czy panelu dyskusyjnego poświęconego anime Dragon Ball. Organizatorzy dbają również o odpowiednie oznakowanie atrakcji zawierających intensywne efekty świetlne, dźwiękowe lub wizualne, które mogłyby wywołać dyskomfort u osób z epilepsją lub nadwrażliwością sensoryczną. W przypadku przebodźcowania dla uczestników przygotowana będzie specjalna strefa, w której uciążliwe bodźce będą występować w znacznie mniejszym natężeniu.
Przyszłość bez barier
Fantastyka od zawsze opowiadała o przekraczaniu granic – geograficznych, technologicznych czy kulturowych. Dzięki Dostępnemu Pyrkonowi przekracza także granice społeczne, pokazując, że każda osoba – niezależnie od ograniczeń – może być częścią tego wyjątkowego świata. Organizatorzy zaś nie ustają w dążeniach do jeszcze większej dostępności – szkoląc się i korzystając ze wsparcia instytucji. Już teraz Pyrkon wspierany jest przez Towarzystwo Osób Niesłyszących „TON” oraz Fundację Kultury bez Barier, która udostępniła Festiwalowi pętle indukcyjne do kas pierwszeństwa.
Wszystko to ma na celu sprawienie, by osoby z niepełnosprawnościami poczuły, że naprawdę są pełnoprawnymi uczestnikami konwentowej społeczności; by poczuły się zaopiekowane i miały pewność, że Pyrkon jest wydarzeniem, na którym mogą pojawić się bez obaw – bo wiedzą, że organizatorzy pomyśleli o ich potrzebach.
Zachęcamy do zapoznania się z zeszłoroczną relacją: Dostępna fantastyka
Artykuł pochodzi z numeru 2/2025 magazynu „Integracja”
Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach i jak można otrzymać magazyn Integracja.