Kultura

Festiwal S•PLOT. Ruszyła sprzedaż biletów na spektakle
Poszukiwanie własnej tożsamości w skomplikowanym świecie, sensoryczne doświadczanie otoczenia przez maluchy, nowe technologie, jako sposób opowiadania dobrze znanych historii – w październiku Łódź odwiedzą cztery znakomite zespoły teatralne z Hiszpani i Niemiec. Będą gośćmi S·PLOTU – Międzynarodowego Kongresu Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży w Teatrze Pinokio. Od dziś kupować można bilety na kongresowe spektakle.
WIĘCEJ..
„Poranne ptaszki” na wystawie „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata”
„Poranne ptaszki” wracają do Muzeum POLIN. W niedzielę, 22 września, na wystawie czasowej „(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata” odbędzie się kolejna odsłona wydarzenia dla dzieci w spektrum autyzmu i z nadwrażliwością sensoryczną. W programie oprowadzanie po ekspozycji, warsztaty plastyczne i inne atrakcje.
WIĘCEJ..
zdjęcie taśmy filmowej
Kino bez barier. Program na wrzesień
Kino bez barier to dostępne pokazy filmowe, w każdy wtorek i czwartek w Kinie Pałacowym.
WIĘCEJ..
Dwie nastolatki na wózkach na wystawie Pożydowskie.
Podróż w czasie z Majerem Kirszenblatem – półkolonie letnie dla dzieci z niepełnosprawnościami
Zapraszamy na półkolonie w Muzeum POLIN, podczas których przeniesiemy się do małych miasteczek sprzed 100 lat! Czy wiecie, że około 10% ludności Polski stanowili wtedy Żydzi i Żydówki? Mieszkali nie tylko w dużych miastach, takich jak Warszawa, ale także w malutkich miejscowościach.
WIĘCEJ..
pędzel na wielobarwnej kartce
Ogrody Integracji
27 września 2024 r w Grodzisku Mazowieckiem zagości po raz siedemnasty Powiatowy Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Ogrody Integracji” pod hasłem „Jesteśmy otwarci” . To wyjątkowe wydarzenie z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i jest doskonałą okazją do zaprezentowania niezwykłych talentów uczestników Przeglądu oraz promowania integracji społecznej.
WIĘCEJ..
Wnętrze szkolnej sali sportowej. Kobieta w średnim wieku i nastolatka siedzą na wózkach tyłem do siebie, opierają się o siebie nawzajem placami. Ubrane są w czarne sukienki.
Duet nam się kręci
Niespotykana para – dwie kobiety tańczące razem na wózkach. Jedna porusza się na wózku na co dzień, druga – nie. Uczestniczą w pokazach, zbierają nagrody i wyróżnienia, trenują kolejne układy choreograficzne. A jak zaczęły i kontynuują współpracę? Każda opowiada to ze swojej perspektywy.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Po lewej na górze napisane: Bitdefender. Global leader in cybersecurity. Następnie, czerwoną czcionką napisano: Ochrona na najwyższym poziomie! Bezpieczna bankowość, Ochrona przed oszustwami, anty-phishing. Po prawej wizerunek mężczyzny patrzącego w telefon komórkowy. Obok biały napis na czerwonym polu: Kup antywirus. bitdefender.pl.
zdjęcie poglądowe. koncert.
Impreza masowo dostępna? Nie dla każdego!
Jestem zwierzęciem imprezowym. Kocham koncerty, wydarzenia, konferencje. Możliwość przebywania w tłumie i wspólnego przeżywania napędza mnie do działania. Ta miłość nie zawsze jednak bywa odwzajemniona. Ale czy w ogóle jest możliwe, by masowe wydarzenia były dostępne absolutnie dla wszystkich?
WIĘCEJ..
Wejście na Festiwal Głuchych w Reims.
Relacja z festiwalu g/Głuchych „Clin d’oeil" w Reims
Festiwal Clin d’oeil uznawany jest za najważniejsze wydarzenie w społeczności osób g/Głuchych z całego świata! To idealna okazja do tego, by spotkać się z g/Głuchymi z różnych krajów, poznać ich kulturę, ale też móc zobaczyć ją na żywo, więc warto z takiej możliwości skorzystać! Jeśli chodzi o dostępność festiwalu, to był on dostępny w LSF (francuski język migowy) i IS (międzynarodowy migowy).
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Wenus z Milo.
Piękne czyli niekompletne
Dlaczego patrząc na Wenus z Milo, antyczny posąg pozbawiony rąk, automatycznie wyobrażamy sobie brakujące ręce? Nie możemy zaakceptować greckiej piękności w stanie, w jakim jest? Skąd w naszej kulturze konieczność „uzupełniania braków” i jak wpływa ona na postrzeganie niekompletności ciał w sztuce – na te i inne pytania odpowiada Estetyka niepełnosprawności, właśnie wydana po polsku rewolucyjna książka Tobina Siebersa.
WIĘCEJ..
Na scenie, stoi plecami do siebie dwójka piosenkarzy: kobieta w długiej, pomaranczowej, jedwabnej sukience i młody niskorosły mężczyzna. Kobieta patrzy zamyślona w pzrestrzeń, mężczyzna śpiewa. Obydwoje trzymają w dłoniach mikrofony.
Integracja malowana dźwiękiem
- Na scenie, przed publicznością, jestem sobą, mogę wyrazić to, co czuję. Śpiewając, nie czuję niepełnosprawności – mówi niskorosły Krzysztof Duda, wieloletni uczestnik bocheńskiego Festiwalu „Integracja malowana dźwiękiem”.
WIĘCEJ..
Aktorzy chodzą po scenie, uśmiechają się, tańczą. Są w różnym wieku. Na pierwszym planie widać Tatianę Cholewę, tancerza i performera. Jest to kobieta o krótko ostrzyżonych, ciemnych włosach. Ubrana jest na czarno. Siedzi na wózku, przechyla się lekko na jedną stronę, ręce ma ułożone w płynnym, tanecznym geście. Za nią widać mężczyzne, który kładzie jej głowę na ramieniu. Obydwoje patrzą w prawo.
Alternatywna motoryka zamiast niepełnosprawności
Taniec to nie tylko wielkie, skomplikowane figury, przekraczające możliwości większości ludzi. Taniec to również zaufanie do własnego ciała, zawieszenie na chwilę logicznego myślenia i czerpanie radości z ruchu, który może być czasem ledwie dostrzegalny. O naturze tańca, ruchu i artystycznym potencjalne niepełnosprawnego ciała mówi Tatiana Cholewa.
WIĘCEJ..
Grupa warsztatowiczów. Stoją pod napisem Teatr Pinokio. Od prawej - Tatiana Cholewa, prowadząca warsztaty. Kobieta o krótkich ciemnych włosach, siedzi na stojaku do przyczepiania rowerów. Obok niej stoi jej wózek. Następnie - Anna Dzieduszycka, aktorka i uczestniczka warsztatów. Niskorosła kobieta, ma blond, długie włosy, na głowie czarną czapkę. Uśmiecha się. Po jej lewej stronie stoi Bartosz Kurowski, blondwłosy mężczyzna. Obok niego uczestnik warsztatów, ciemnowłosy chłopak na wózku. Ostatnia stoi Dominika Filipowicz, autorka tekstu. Niska kobieta, o krótkich ciemnych włosach. Ubrana w spodnie w kwiaty.
Nieokiełznana moc ruchu
Taniec kojarzony jest zwykle z osobami o ciałach idealnych – zdrowych i wysportowanych. Takich, które widzimy na reklamowych billboardach. To jednak błędne przekonanie. Ruch to nie tylko skoki i szpagaty, to również poruszenie ręką, głową, szybki przejazd na wózku czy odpowiednio wymowne spojrzenie. Tego, że niepełnosprawność nie stanowi przeszkody w tańcu, a często wręcz go wzbogaca, dowiedziałam się podczas warsztatów ruchowo-tanecznych z Tatianą Cholewą, odbywających się 8–9 czerwca br. w Teatrze Pinokio w Łodzi.
WIĘCEJ..