Kultura

Audiodeskrypcja i touch tour do spektaklu „Strach zżerać duszę”
Touch tour oraz audiodeskrypcja do spektaklu “Strach zżerać duszę” w reżyserii Agnieszki Jakimiak w Teatrze Powszechnym.
WIĘCEJ..
Autentyczni wracają i zaskakują
W Boże Narodzenie w nowej odsłonie powrócą „Autentyczni” w stacji TVN z kolejnym, długo wyczekiwanym odcinkiem. W programie będą też tarnowianie z Fundacji Rozwoju Edukacji, Pracy, Integracji (Fundacji REPI).
WIĘCEJ..
Zestawione 187 okładek Integracji. W lewym górnym rogu napis 187 nmerów Integracji.
Okładka jako dzieło sztuki
Zamieszczone na ostatnich stronach tego numeru okładki „Integracji” skłaniają do wspomnienia ich twórców, którzy po kolei modyfikowali logo, layout, kolejne działy tematyczne i żmudnie zapełniali kolejne strony bieżących edycji. Okazuje się, że w 187. numerach opracowali łącznie ok. 12 000 (!) stron gazety.
WIĘCEJ..
Teatr Pinokio w Łodzi słucha głosu widzów. Komfortki, skrzyneczki i pomieszczenie pielęgnacyjne dla maluchów
Teatr Pinokio w Łodzi po raz kolejny wsłuchuje się w głos widzów i pokazuje jak dbać o dostępność instytucji kultury. Dzięki współpracy z Fundacją t:dwie toalety dla osób z niepełnosprawnościami zostały wyposażone w komfortki. W teatrze pojawiły się też różowe skrzyneczki, a dla opiekunów najmłodszych widzów teatru przygotowany został pokój do przewijania i karmienia maluchów.
WIĘCEJ..
Wystawa plenerowa „Generacje Niezależności”
- „Odbijanie Krzysia od ściany” to była ulubiona zabawa moich kolegów – wspomina Krzysztof. - Byłam problemem. Dzieciaki mi dokuczały. Zrzucały z wózka, biły – wspomina Klaudia. Co łączy, a co dzieli 3 pokolenia osób z niepełnosprawnością żyjące w Polsce na przestrzeni ostatnich 50 lat? Poznajcie ich historie odwiedzając niezwykłą wystawę pn. GENERACJE NIEZALEŻNOŚCI, która 5 grudnia zagościła na Placu Wolności w Koninie, a której realizatorem jest Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.
WIĘCEJ..
Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Wystawa „World Unseen”, którą już w grudniu można oglądać w Warszawie, pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym poznawać świat wizualny za pomocą dotyku i słuchu, a ludziom widzącym – doświadczać sztuki z perspektywy osób posiadających schorzenia układu wzrokowego. Inicjatywa ta, łącząc nowoczesne technologie druku z niezwykle silnym przekazem emocjonalnym, umożliwia odbiór twórczości artystycznej w sposób, który inspiruje do refleksji i buduje empatię społeczną. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii, „World Unseen” jest wydarzeniem, które wykracza poza tradycyjne formy ekspresji, pozwalając każdemu widzowi – bez względu na stan jego wzroku – na zanurzenie się w sztukę pełną znaczenia i głębi.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika reklamowa Pożyczki na dostępność Banku Gospodarstwa Krajowego. Po jej lewej stronie jest zdjęcie zadowolonego mężczyzny na wózku. Po prawej napis
Paszporty Polityki – Warszawa partnerem jednej z nagród
14 stycznia 2025 roku tygodnik Polityka po raz 32. rozda Paszporty, jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. W tym roku nominacje przyznano w siedmiu kategoriach. Partnerem kategorii Kultura cyfrowa jest m.st. Warszawa.
WIĘCEJ..
Kadr z serialu Matki pingwinów
„Matki pingwinów”. Dostaliśmy dużo, ale serialami nie rozwiąże się systemowych problemów
Serial „Matki pingwinów” uderzył w nas niczym meteoryt. Nie kończą się gorące dyskusje czy serial właściwie oddaje sytuację rodzin, w których pojawiły się dzieci z niepełnosprawnością. Czy nie naciąga, nie nadużywa, nie oszukuje? Nie brakuje głosów krytyki, że filmowa rzeczywistość została polukrowana, brakuje połowy problemów, jak choćby opisania trudu, z jakim zdobywa się orzeczenie, czy jakiekolwiek inne świadczenia, nie ma przykładów ciężkiej niepełnosprawności, za mało biedy, fizjologii, bólu i łez. Może i tak – ripostują inni – ale, czy całą naszą, często surową i gorzką rzeczywistość, da się zmieścić w jednym serialu, i czy ktoś chciałby wtedy taki serial oglądać?!
WIĘCEJ..
Na scenie dzieci, ubrane na kolorowo, w trakcie wykonywania sztuki, ich twarz akrywają kartony wyciete w kształt buzi
III Wawerski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami
Już trzeci raz odbył się Wawerski Dzień Osób z Niepełnosprawnościami na terenie WCK w Międzylesiu. Święto ustanowione przez ONZ tym razem obchodziliśmy 23 listopada. Współorganizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie „Chata z pomysłami”, Fundacja L’Arche Warszawa, Ośrodek Pomocy Społecznej w Wawrze, Urząd Dzielnicy Wawer i Wawerskie Centrum Kultury.
WIĘCEJ..
Mattel_dostosowuje_swoje_kultowe_gry_do_potrzeb_osob_nierozrozniajacych_ kolorow
Mattel® dostosowuje swoje kultowe gry do potrzeb osób nierozróżniających kolorów!
Mattel®, producent znanych i lubianych na całym świecie gier, takich jak Scrabble®, UNO™, Blokus™ czy Pictionary™, ogłosił, że pracuje nad dostosowaniem swoich produktów do potrzeb osób nierozróżniających kolorów. Na polskim rynku pojawiła się już nowa wersja gry Blokus™, w której każdemu kolorowi odpowiadają specjalnie zaprojektowane wgłębienia pomagające w odróżnianiu elementów.
WIĘCEJ..
Finisaż wystawy na 30-lecie Integracji. Spotkanie autorskie z o. Bernardem Sawickim
INTEGRACJA – jedna z najstarszych i największych w Polsce organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnością – ma w tym roku wielką i niepowtarzalną okazję do dumnego świętowania. Otóż 30 lat temu ukazał się 1. numer magazynu „Integracja”. Od niego wszystko się zaczęło i szczęśliwie trwa… Aktualne wydanie magazynu ma numer 187., a poza nim organizacja może się pochwalić głośnymi kampaniami społecznymi, unikatowymi publikacjami, portalem Niepelnosprawni.pl, ogólnopolskimi konkursami, Centrami Integracja w Warszawie, Gdyni i Zielonej Górze, konferencjami, szkoleniami, audytami i certyfikatami, a także inicjatywami na rzecz zmiany prawa, aby funkcjonowały w Polsce projektowanie uniwersalne i szeroko rozumiana dostępność.
WIĘCEJ..
Dzieci razem z osobami dorosłymi siedzą przed ekranem kinowym i oglądają film.
42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!
42. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! to coroczne święto kina dla wszystkich! Rozpocznie się 24 listopada i potrwa do 1 grudnia.
WIĘCEJ..