Kultura

Drewniana dłoń wyrażająca gest w języku migowym.
Mediaplus i UNMUTE zrealizowały dla C&A pierwszą kampanię reklamową tłumaczoną na Polski Język Migowy
Agencja mediowa Mediaplus oraz agencja marketingu inkluzywnego UNMUTE rozpoczęły dla C&A, jednego z największych europejskich sklepów odzieżowych, działania z zakresu dostępności komunikacji dla osób z niepełnosprawnościami (OzN). Efektem współpracy jest pierwsza w polskiej branży fashion inkluzywna kampania mediowa — spot reklamowy marki C&A przetłumaczony na Polski Język Migowy można zobaczyć w TV, a wkrótce także na kanałach VOD.
WIĘCEJ..
Sala. Ludzie siedzą przy stole i piszą, ktoś podnosi rękę, rozmawia.
Warsztaty teatralne dla osób ze zbuntowanym ciałem. Trwa nabór zgłoszeń.
To propozycja dla starszych nastolatków i osób dorosłych, które dotąd nie rozwijały swoich teatralnych pasji, myśląc, że przeszkodę stanowi ich niepełnosprawność ruchowa. W Teatrze Pinokio w Łodzi trwają zapisy na czerwcowe warsztaty rozwijające w praktyce umiejętności taneczne i aktorskie, a także technikę mowy czy emisję głosu. Organizatorzy i trenerzy dostosują zajęcia do szczególnych potrzeb uczestników.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe.
Wspólne świętowanie Dnia Rodziny w Twierdzy Modlin
W dniu 29 maja 2024 r. w Twierdzy Modlin odbędzie się wspólne świętowanie Dnia Rodziny uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Nowym Dworze Mazowieckim. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 11-14.00.
WIĘCEJ..
Treści w języku migowym i z audiodeskrypcją już dostępne w serwisie streamingowym MEGOGO
Międzynarodowy serwis medialny MEGOGO uruchomił specjalną zakładkę dla osób z niepełnosprawnościami – MEGOGO bez barier. Teraz serwis oferuje filmy w polskim języku migowym oraz z audiodeskrypcją.
WIĘCEJ..
Finał siódmej edycji konkursu literackiego „Są gdzieś okna, które płoną cały czas”
Gala finałowa konkursu literackiego „Są gdzieś okna, które płoną cały czas” poświęconego tematyce niepełnosprawności, odbędzie się 15 maja o godz. 12.00 na Zamku Kazimierzowskim w Przemyślu. Gościem specjalnym wydarzenia będzie znany niepełnosprawny podróżnik, zdobywca dwóch biegunów, działacz motywacyjny - Jan Mela.
WIĘCEJ..
Kadr ze spektaklu „Orlando. Biografie”. Dwie osoby w kostiumach, w pozach pełnych dramatyzmu. Jedna osoba pomaga drugiej włożyć epokową suknię z bufiastymi rękawami.
Teatr Powszechny: Spektakl „Orlando. Biografie” z audiodeskrypcją i touch tourem dla osób z niepełnosprawnością wzroku
W Teatrze Powszechnym w Warszawie, 2 lipca o godzinie 19:00, odbędzie się spektakl „Orlando. Biografie” w reżyserii Agnieszki Błońskiej. Spektakl posiadać będzie audiodeskrypcję dla osób niewidomych i słabowidzących.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika reklamowa Pożyczki na dostępność Banku Gospodarstwa Krajowego. Po jej lewej stronie jest zdjęcie zadowolonego mężczyzny na wózku. Po prawej napis
Plakat. Na środku widnieje napis: Zaczarowany dzień w ogrodzie botanicznym. Sobota, 18.05.2024, wstęp bezpłatny.
Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym
18 maja odbędzie się w Krakowie Zaczarowany Dzień w Ogrodzie Botanicznym. Jego organizatorami są Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.
WIĘCEJ..
Otwarty nabór dla polskich artystów i artystek z niepełnosprawnością na wsparcie koprodukcyjne
Nabór zainicjowany jest przez Europe Beyond Access, program finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Kreatywna Europa. British Council jest jednym z jego partnerów. Oferowane jest finansowanie w wysokości od 15 000 do 40 000 euro za każdy nagrodzony projekt. W naborze mogą wziąć udział artyści i artystki z niepełnosprawnością oraz/i Głusi artyści i artystki, poszukujący koproducentów nowych dzieł artystycznych opartych na tańcu, choreografii lub ruchu.
WIĘCEJ..
plakat wydarzenia. Napis: Przedłużamy termin zgłoszeń do 17 maja 2024
Termin zgłoszeń do konkursów na Mazowiecką Lady D. i Mazowieckiego Gentlemana D. został przedłużony
Do 17 maja można zgłaszać kandydatów do konkursów Mazowiecka Lady D. im. Krystyny Bochenek oraz Mazowiecki Gentleman D.
WIĘCEJ..
Na plakacie jestprzedstawiona makieta chaty i dotykające jej dłonie. W górnym lewy rogu widnieje napis POSTĘPNOŚĆ> Na dole jest lista patronów medialnych.
Postępność w Opolu: Dotknąć kultury ludowej
Postępność była już w domach kultury, muzeach, miejscach pamięci, w teatrze, a nawet planetarium… Tym razem pora na park etnograficzny, a dokładniej Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu. Tam właśnie będziemy rozmawiać o tym, co trzeba robić, by osoby niewidome i słabowidzące mogły w pełni uczestniczyć w kulturze. Będziemy wspólnie szukać sposobów na to, jak przygotowywać pomoce dla niewidomych i słabowidzących zwiedzających, oraz odpowiadać sobie na pytanie, co jest ważne dla tej grupy odbiorców.
WIĘCEJ..
Na plakacie są dwa wypukłe obrazy przedstawiające popiersia. Widać dotykające je dłonie. W lewym górnym rogu widnieje napis POSTĘPNOŚĆ. Na dole są nazwy patronów medialnych.
Postępność w Katowicach: Prosimy dotykać eksponatów
W najbliższy czwartek, 9 maja, w Muzeum Śląskim będzie okazja porozmawiać o tym, dlaczego warto pamiętać o dostępności, jak pokazywać dzieła wizualne osobom niewidomym i słabowidzącym, czego wciąż brakuje w polskich instytucjach kultury i co warto wprowadzać, by oferta była dostępna dla każdego. Wszystko to podczas konferencji POSTĘPNOŚĆ dotyczącej postępu dostępności kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku, na którą zapraszają Fundacja Widzimy Inaczej z Warszawy oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.
WIĘCEJ..
plakat wydarzenia. Napis: "Opowieści" 34. Spotkania artystów nieprzetartego szlaku. Graficzny wizerunek iuśmiechniętej kobiety, w rękach trzyma książkę. Z książki wylatują różne symbole: m.in oko, zamek
34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”
Już w ten czwartek, 9 maja 2024 roku rozpoczną się 34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”. Czterodniowe święto teatru, muzyki i wspólnej zabawy zwieńczy kolejny, całoroczny cykl imprez kulturalnych osób z niepełnosprawnością. W tym roku na deskach Opery Lubelskiej zobaczymy między innymi Teatr Smile z Łodzi, lubelskie Tańcobajki© oraz spektakl „Metamorfoza” w wykonaniu litewskiej performerki Ernesty Žemaitytė z Laboratorium Serpantine w Kownie. Atrakcji będzie jednak dużo więcej!
WIĘCEJ..