Nowoczesne leczenie, kompleksowa opieka i realne efekty – Warszawskie Centrum Leczenia Niepłodności w Szpitalu Południowym podsumowuje dwa lata działalności. Z okazji obchodzonego dzisiaj Światowego Dnia In Vitro placówkę odwiedził Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, który się spotkał z kadrą medyczną oraz szczęśliwymi rodzicami.
Kompleksowa opieka w jednym miejscu
Warszawskie Centrum Leczenia Niepłodności (WCLN) to pierwszy w Polsce samorządowy ośrodek leczenia niepłodności przy użyciu metody in vitro w Polsce, który Warszawa stworzyła i uruchomiła w 2024 roku. Placówka przeprowadza w pełni refundowane zabiegi in vitro i zapewnia bezpłatne, kompleksowe leczenie i wsparcie parom, które starają się o dziecko.
– Dzisiejszy dzień i obecność szczęśliwych rodziców z dziećmi są najważniejszym dowodem, że warto rozwijać nasze Warszawskie Centrum Leczenia Niepłodności. Dlatego kolejny taki ośrodek powstaje w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Prezydent przypomniał również, że dzięki realizowanemu przez Warszawę (do czerwca 2024 r.) miejskiemu programowi leczenia niepłodności metodą in vitro, przyszło na świat blisko 2,8 tys. dzieci. Z tej formy pomocy skorzystało niemal 10,5 tys. warszawskich par. Warszawa przeznaczyła na program blisko 59 mln zł.
Diagnoza i leczenie krok po kroku
WCLN działa w strukturach Warszawskiego Szpitala Południowego i zapewnia pełną ścieżkę opieki: badania, diagnostykę, leczenie, aż po prowadzenie ciąży i poród – od poczęcia, do narodzin.
Dr Damian Warzecha, kierownik Centrum zwraca szczególną uwagę na kompleksowość opieki, jaką zapewnia ośrodek: – Pary mogą liczyć na wsparcie specjalistów różnych dziedzin, m.in. ginekologii, andrologii (leczenia mężczyzn), endokrynologii oraz psychologii. Dzięki temu diagnostyka i leczenie prowadzone są bez konieczności szukania pomocy w wielu miejscach.
WCLN korzysta z nowoczesnych technologii wspomagających leczenie niepłodności. W ośrodku wykonywane są badania, które pomagają znaleźć przyczynę trudności z zajściem w ciążę – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Lekarze sprawdzają m.in. gospodarkę hormonalną, cykl owulacyjny oraz jakość nasienia.
W zależności od potrzeb stosowane są różne metody leczenia, a ośrodek realizuje także rządowy program in vitro – zapisy prowadzone są online, a personel kontaktuje się z pacjentami, by umówić wizytę.
Warszawskie Centrum oferuje również możliwość zabezpieczenia płodności – dr Warzecha podkreśla, że w ośrodku rozwijane są nowoczesne metody np. poprzez mrożenie komórek jajowych lub nasienia przed leczeniem, które może negatywnie wpływać na funkcje rozrodcze.
Efekty dwóch lat działalności
Od początku działalności do programu leczenia w Centrum w Szpitalu Południowym zakwalifikowano 860 par, odnotowano 214 ciąż, urodziło się już 80 dzieci – 39 dziewczynek i 41 chłopców, 47 osób skorzystało z możliwości zabezpieczenia płodności na przyszłość. Za sukcesem stoi zespół specjalistów, w tym lekarze, embriolodzy, położne, którzy wspólnie prowadzą pacjentów przez cały proces leczenia.
Od początku uruchomienia, WCLN znacząco się rozwinęło – zarówno pod względem kadry, jak i powierzchni. Ośrodek zwiększył swoją powierzchnię z ok. 140 m² do ponad 1250 m². Nowa przestrzeń oznacza większą dostępność usług, lepszą organizację pracy i większy komfort dla pacjentów.
Stolica dla zdrowia kobiet
Warszawa ma jedyny w Polsce, tak rozbudowany miejski system ochrony zdrowia – to ponad 120 przychodni oraz 10 szpitali, z których 2 to szpitale ginekologiczno-położnicze, a 4 posiadają oddziały ginekologiczno-położnicze. W trosce o zdrowie wszystkich mieszkanek, w 2023 r. miasto zainaugurowało działalność Warszawskiego Instytutu Zdrowia Kobiet (WIZK) z siedzibą przy ul. Inflanckiej. To placówka, która gwarantuje kompleksową diagnostykę i opiekę nie tylko ginekologiczną kobietom w każdym wieku – od juniorki do seniorki.
– Z myślą o przyszłych mamach, Warszawa finansuje bezpłatne szkoły rodzenia, czyli zajęcia edukacyjne nt. przebiegu ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem. Każdego roku z miejskiego programu może skorzystać ponad 10 tys. Warszawianek, które spodziewają się dziecka. Uruchomiliśmy również pogram profilaktyki i wczesnej diagnostyki depresji poporodowej – zaznacza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.
Na szkoły rodzenia do 2028 roku Warszawa przeznaczy ponad 16 mln zł. Z kolei budżet na diagnostykę depresji poporodowej w edycji 2025-2027 to 6 mln zł – z programu może skorzystać 36 tys. kobiet.





