Z okazji 4. rocznicy Koalicji „Przewijamy Polskę”, której celem jest upowszechnianie komfortek, przez tydzień zbieraliśmy Wasze pytania. Cieszymy się, że komfortki - toalety/pokoje pielęgnacyjne doposażone m.in. w leżanki i podnośniki, w których można w godnych warunkach wymienić środki chłodne, nie budzą u Was wątpliwości co do swego istnienia.
Dla osób z niepełnosprawnością, zwłaszcza tych zależnych od opiekunów, komfortki są nieocenione. Dzięki nim można zaplanować korzystanie z oferty miejskiej, dłuższe wyjście na zakupy, udział w życiu kulturalnym, wydarzenia towarzyskie, a nawet ruszyć w dalszą podróż. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na pytania, które w różnej formie trafiły do Koalicji.
Jak można wesprzeć działania Koalicji i przyczynić się do rozwoju sieci komfortek w Polsce?
Można to zrobić na wiele sposobów. Przede wszystkim sprawdzajcie, gdzie komfortki są dostępne i informujcie nas o tym. Pytajcie w swojej okolicy o komforki, domagajcie się ich, korzystajcie z oferty miejsc, w których są dostępne. Doceniajcie swoje samorządy, organizatorów życia społecznego i podmioty, które dbają o szczególne potrzeby swoich klientów z niepełnosprawnością. Chętnie poinformujemy na łamach mediów Integracji i w mediach społecznościowych Koalicji o dobrych praktykach, ciekawych rozwiązaniach, kolejnych komfortkach, jeśli tylko nam o nich powiecie.
Czy toaleta z leżanką to już komfortka?
Nie jest to modelowe rozwiązanie. Zależy nam, by powstawały miejsca z leżankami regulowanymi elektrycznie, by na miejscu był podnośnik, by każdy element był dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Czy to oznacza, że nie warto wstawiać leżanek? Absolutnie nie. Leżanka nie czyni toalety komfortką, ale jest alternatywą dla brudnej podłogi w toalecie, do szukania rozwiązań na sytuacje urągających ludzkiej godności i odzierające dorosłe osoby zależne z intymności. Jeśli więc wstawienie leżanki to jedyne, na co pozwalają warunki architektoniczne, jest to lepsze rozwiązanie niż żadne.
Test ruchomej umywalki i lustra. W poznańskiej komfortce zadbano o duży kosz na odpadki
Kto ma za to wszystko zapłacić?
Z wyposażeniem komfortki i później jej utrzymaniem wiążą się koszty. Pokrywa je gospodarz/ właściciel/ zarządca komfortki. Czasem jest to budżet miejski, czasem służą temu projekty ogólnopolskie związane z dostępnością. Funduszy można szukać w budżetach partycypacyjnych. Zdarza się, że koszty są pokrywane z funduszy własnych podmiotów biznesowych.
Dlaczego prawo tego nie wymaga?
Dużo się zmienia pod tym względem. Dzięki staraniom Koalicji powstało Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 27 marca 2024 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniajacego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nie jest doskonałe, ale daje gwarancję rozwoju komfortek w nowo powstałych budynkach użyteczności publicznej. Koalicja nie składa broni i nadal pracuje nad zmianami prawnymi, które doprecyzują warunki otwierania nowych komfortek.
Czy z komfortek mogą korzystać osoby pełnosprawne?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Komfortka powstała jako odpowiedź na potrzeby osób zależnych, z niepełnosprawnością znaczną, sprzężoną, ale Koalicja patrzy na te pomieszczenia szerzej. Chciałaby, aby służyły osobom starszym i chorującym, aby można w nich było np. wykonać wlewkę przeciwpadaczkową, zrobić zastrzyk insuliny, zmienić opatrunek, cewnik i wykonać wiele innych czynności. Staramy się znaleźć złoty środek pomiędzy szeroką dostępnością a bezpieczeństwem użytkowania tych pomieszczeń i zachowania ich w czystości.
Czy koalicja ma biuro?
Nie w tradycyjnym pojęciu. Koalicję tworzą organizacje pozarządowe z trzech miast, w których mają swoje siedziby (Warszawa, Lublin i Poznań). Nie mają jednego wspólnego biura. Koalicja „Przewijamy Polskę” to inicjatywa oddolna. Działania Koalicji odbywają się na zasadzie wolontariatu, są całkowicie apolityczne, prowadzone pro bono, bez zbiórek i składek, a ich celem jest poprawa sytuacji osób z niepełnosprawnością. O codziennych działaniach, sukcesach, a nawet problemach Koalicji można się dowiedzieć z profilu Przewijamy Polskę na Facebooku, mediów społecznościowych organizacji tworzących Koalicję (Integracji, Żurawinki i LFOON) oraz z www.komfortki.pl. Można też kontaktować się z nami mejlowo lub zadzwonić - dane znajdują się na tej stronie: www.komfortki.pl/kontakt
Co zrobić, jeśli nigdzie w budynku nie można znaleźć miejsca na komfortkę, a zmiany architektoniczne nie wchodzą w grę?
Alternatywą dla modelowej komfortki jest wstawienie leżanki tam, gdzie to możliwe, w pomieszczeniu z dostępem do wody, z dużym koszem na odpady. Popularność zyskują komfortki plenerowe/mobilne, czyli namioty z komfortkowym wyposażeniem. Można już wypożyczać w wybranych organizacjach pozarządowych, np. od LFOON w Lublinie i Fundacji Fanari w Poznaniu oraz z kilku urzędów miejkich (Chełm, Tarnowskie Góry). Więcej na: www.komfortki.pl/wpis/czas-na-komfortki-plenerowe-mobilne
Test podnośnika i regulowanej leżanki w dworcowej komfortce
Czy komfortki są płatne?
Komfortki w większości są bezpłatne i dostępne w godzinach działania instytucji albo podmiotów, które je mają i udostępniają. Natomiast płatne są komfortki na Dworcu Zachodnim w Poznaniu, Dworcu Metropolitalnym w Lublinie, gdyż znajdują się one w strefie płatnych toalet. Płatna jest też komfortka w toalecie miejskiej w Lublinie przy Pl. Litewskim/3 Maja.
Ile komfortek przybyło w ostatnim roku?
W naszej bazie w zakładce Lokalizacje jest 65 komfortek, z czego 15 zostało zgłoszonych w ostatnim roku.
Kim są ambasadorowie akcji "Przewijamy Polskę" i komfortek?
Ambasadorów powołała Koalicja w regionach, w których działają tworzące ją organizacje. Zebraliśmy dwanaścioro wyjątkowych osób, które same lub ze wsparciem rodzica lub opiekuna promują ideę komfortek, testują je lub zachęcają do ich tworzenia. Wśród Ambasadorów Koalicji są m.in. Agnieszka Kubicka i Sebastian Mankiewicz z Poznania, fundatorzy i szefowie Fundacji Wózkowicze. W naszej galerii znajdują się zdjęcia z ich wizyty w komfortce na Dworcu Zachodnim w Poznaniu. O nich i innych osobach z tego wyjątkowego grona można przeczytać w magazynie "Integracja" i na Niepelnosprawni.pl - linki na tej stronie w zakładce Media.
Test przycisku do wezwania pomocy
Kończy się Komfortkowy Tydzień zadawania pytań, ale nie musicie czekać do następnej rocznicy Koalicji „Przewijamy Polskę”. Koalicja jest otwarta na uświadamianie, edukowanie, rozwiewanie wątpliwości. Piszcie i pytajcie na bieżąco.
Czy znasz obiekty w Twoim mieście, w których jest KOMFORTKA? Zgłoś je do lokalizacji na www.komfortki.pl/mapa. Przyślij zdjęcia. A może jako zarządca obiektu chcesz stworzyć takie miejsce? Napisz do nas. Służymy poradami i wsparciem: e-mail: przewijamypolske@gmail.com; komfortka@integracja.org; lfoon.lublin@gmail.com.