Na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny powołano Podkomisje Nadzwyczajną do rozpatrzenia trzech projektów ustawy dotyczącej asystencji osobistej: rządowego, poselskiego i prezydenckiego.

Podcza posiedzenia Komisji pojawiły się liczne spory związane z przedłużaniem się procesu rozpatrzenia ustawy o asystencji osobistej. 

Prawie jednogłośnie przegłosowano, że trzy projekty ustawy o asystencji osobistej: rządowy, poselski oraz prezydencki rozpatrywane będą łącznie. Głosowanie dotyczące tego który z projektów ustawy stanie się projektem wiodącym wywołało gwałtowny, emocjonalny zryw ze strony posłów obecnych na sali. Ostatecznie jako wiodący projekt ustawy przegłosowano projekt rządowy.

Powołanie Podkomisji Nadzwyczajnej

Posłanka Joanna Frydrych wniosła formalny wniosek o powołanie Podkomisji Nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia trzech projektów ustawy: rządowego (druk nr 1929), Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 316) oraz poselskiego (druk nr 1933).

- Wniosek mój uzasadniam tym, że jest to niezwykle ważna ustawa i musi być przeprocedowana bardzo rzetelnie. Do dyskusji należy dopuścić również osoby z niepełnosprawnościami, które staną się beneficjentami tej ustawy – podkreśliła Joanna Frydrych.

Wywołało to gwałtowny sprzeciw ze strony posłanki Urszuli Ruseckiej.

- Mamy podkomisję ds. osób z niepełnosprawnościami, które przewodzi wiceprzewodnicząca Maja Nowak. Nie rozumiem czemu tworzymy kolejną podkomisję – podkreśliła Urszula Rusecka – Wraz z poseł Mają Nowak pracują kompetentne osoby, które mają dużą wiedzę na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rozumieją jak należy procedować dalej tę ustawę. Powołując Podkomisję Nadzwyczajną tworzymy jedynie kolejny byt oraz kolejne koszty. Wydaje mi się, że są to działania, które zmierzają do tego by opuścić rozpatrzenie tego projektu.

Poparła ją posłanka Joanna Borowiak, która podkreśliła, że jej zdaniem powołanie kolejnej podkomisji doprowadzi wyłącznie do "zakopania" projektu ustawy o asystencji osobistej, ponieważ znacząco opóźni dalsze działania.

Po prawomocnym głosowaniu Podkomisja ds. rozpatrzenia poselskiego, rządowego oraz prezydenckiego projektu ustawy o asystencji osobistej została powołana. 19 posłów zagłosowało za powołaniem komisji, 15 – przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.