Dostępność

Statuetka dla nagrodzonych w konkursie Lider Dostępności. Szklana, kwadratowa figura z budynkami na pomarańczowej podstawce
Folder Lider Dostępności 2024 (PDF Dostępny)
Tegoroczna 9. edycja Konkursu Architektoniczno-Urbanistycznego „Lider Dostępności” jest wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze mamy w tym roku rekordową liczbę aż 83 zgłoszeń z całej Polski. Podkreślam: „z całej Polski”, gdyż podczas obrad jury zaskoczyły nas zgłoszenia z wielu małych miejscowości: z centrów działań sąsiedzkich i centrów aktywności seniorów.
WIĘCEJ..
rysunek ucha i aparatu słuchowego
Technologie wspomagające są coraz łatwiej dostępne
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który we wrześniu 2023 r. uruchomił wypożyczalnię technologii wspomagających, bezpłatnie udostępnia specjalistyczny sprzęt oraz nowoczesne aparaty słuchowe.
WIĘCEJ..
samochód zaparkowany na kopercie
Strefa Czystego Transportu. Co z osobami z niepełnosprawnością?
Od 1 lipca w Warszawie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transport (SCT) to wydzielony obszar, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin. Spod tych rygorów wyjęte są m.in. pojazdy, którymi poruszają się osoby z niepełnosprawnością.
WIĘCEJ..
kobiece ręce piszą na klawiaturze laptopa
Polski Akt o Dostępności. Dostępność będzie się opłacać
- Jeśli chce jej spontanicznie kupić kwiaty żonie, to muszę prosić ją o zgodę – opowiada Wojciech Sawicki, poruszający się na wózku influencer, który zyskał ogromną popularność m.in. na Instgramie, choć nie jest w stanie sam obsłużyć telefonu. Ogromną zmianą w życiu jego i milionów innych Polaków może być przyjęta w maju Ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.
WIĘCEJ..
szyba przedziału z napisem przedział dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się z symbolem osoby na wózku
Więcej wagonów COMBO na polskich torach
Dobra wiadomość nie tylko dla pasażerów z niepełnosprawnością. Na polskich torach pojawi się więcej wagonów CO MBO – pierwszych w Polsce z certyfikatem „Transport bez barier”. Spółka PKP Intercity intensywnie inwestuje w tabor, aby zwiększyć dostępność miejsc w pociągach i zwiększyć komfort podróży dla wszystkich pasażerów.
WIĘCEJ..
Plakat. Po lewej stronie widnieje napis Konkurs na najlepszą modernizację likwidującą bariery architektoniczne. Po prawej umieszczony jest wizerunek starszej kobiety z siwymi włosami, która szeroko się uśmiecha. Stoi przy wejściu do windy. na dole plakatu napisano: od lewej strony - Nabór zgłoszeń trwa do 12 lipca! Od prawej umieszczono symbol Lauru Dostępności czyli napis Laur Dostępności obok schematycznie narysowanego liścia. U gury umieszczono pasek na którym napisano nazwy instytucji, które organizują Laur Dostępności. Do lewej, kolejno, jest Integracja, Dostępność Plus. Fundusz Dostępności, Bank BGK.
Konkurs Laur Dostępności 2024 – II edycja. Rusza nabór zgłoszeń!
Już 12 czerwca rusza kolejna edycja konkursu Laur Dostępności, którego celem jest wyróżnienie najlepszych, najciekawszych rozwiązań, za sprawą których wspólna przestrzeń staje się bezpieczna, przyjazna i dostępna dla każdego użytkownika.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika reklamowa Pożyczki na dostępność Banku Gospodarstwa Krajowego. Po jej lewej stronie jest zdjęcie zadowolonego mężczyzny na wózku. Po prawej napis
Laureaci i wyróżnieni konkursu Lider Dostępności
WIĘCEJ..
Nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie Lider dostępności stoją razem z organizatorami i prezydentem w Sali w Pałacu Prezydenckim. Przed nimi jest mężczyzna na wózku.
Dostępność to wspólnota i solidarność. Poznaliśmy laureatów konkursu Lider Dostępności 2024
Dostępność to nie tylko windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy pętle indukcyjne. To także takie projektowanie przestrzeni i budynków, by odpowiadały na różnorodne potrzeby korzystających z nich osób, ale też dawały im poczucie bycia u siebie i przynależności do wspólnoty — to myśl przewodnia tegorocznej edycji konkursu "Lider Dostępności".
WIĘCEJ..
Zdjęcie przedstawia zgromadzonych gości na wydarzeniu: Lider Dostępności w Pałacu Prezydenckim. Goście zwróceni są tyłem, a na drugim planie tuż obok pomarańczowego roll upu z napisem Lider Dostępności 2023 stoi prowadzący galę konferansjer z mikrofonem przy ustach.
Gala konkursu Lider Dostępności 2024. Już 5 czerwca poznamy laureatów i wyróżnionych!
Z przyjemnością informujemy, że 5 czerwca 2024 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się 9. gala konkursu Lider Dostępności. Wydarzenie to ma na celu wyróżnienie obiektów i przestrzeni, które są wzorem projektowania uniwersalnego i szukania rozwiązań architektonicznych, które będą dostępne dla wszystkich użytkowników.
WIĘCEJ..
Logo programu Dostępność Plus. Sylwetki trzech osóby, w tym jednej na wózku, wpisane w kontur Polski
Ruszyła IV edycja konkursu "Lider dostępności priorytetowych branż"
Konkurs ma promować wysokiej jakości, nowoczesne produkty i usługi oparte na idei projektowania uniwersalnego, określane mianem „produkt dostępny”. Program wpisuje się w rządowy program „Dostępność Plus”.
WIĘCEJ..
wieżowiec
Blisko pół miliarda złotych na projekty na rzecz dostępności realizowane przez duże przedsiębiorstwa. NCBR ogłasza tematyczną Ścieżkę SMART
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło nabór wniosków o dofinansowanie w drugim już konkursie „Ścieżka SMART na rzecz dostępności”, adresowanym do dużych przedsiębiorstw. 445 mln zł z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki to inwestycja w rozwiązania, które w sposób istotny przyczynią się do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w różnych wymiarach codziennego życia. Projekty, w których obowiązkowa jest część badawczo-rozwojowa, można zgłaszać od 27 czerwca do 24 października br.
WIĘCEJ..
Cztery osoby trzymają puzzle z napisami biznes, dostępność, produkty i usług i różnorodność.
Europejski Akt o Dostępności będzie obowiązywał w Polsce. Co zmieni nowa ustawa
Dostępność i standardy połączeń ratunkowych – także dla osób głuchych, informacja pasażerska w czasie rzeczywistym, dostosowane biletomaty, bankomaty i terminale, dostępne usługi bankowe i e-handel – to rozwiązania, które wprowadza Ustawa o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.
WIĘCEJ..