Dostępność

Plakat 14. PLGBC Green Building Summit, który będzie odbywał się 3-4 października w Warszawie
14. PLGBC Green Building Summit już 3-4 października w Warszawie
PLGBC Green Building Summit to międzynarodowa konferencja na temat zrównoważonego budownictwa w Polsce, dla dzielenia się najlepszymi praktykami i inspiracjami, uczenia się i doskonalenia. 14. edycja wydarzenia, pod hasłem Think about REgeneration, odbędzie się 3-4 października br. w zrównoważonej i certyfikowanej przestrzeni Sound Garden Hotel w kompleksie Business Garden w Warszawie oraz w transmisji online. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.
WIĘCEJ..
Targi Innowacje w Dostępności po raz drugi we Wrocławiu
29 sierpnia we Wrocławiu odbędzie się II edycja Targów Innowacje w Dostępności. To wydarzenie jest skierowane do osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, ze specjalnymi potrzebami oraz tych, którzy na co dzień je wspierają. Dedykowane jest także NGO, przedsiębiorstwom, środowisku akademickiemu i innym organizacjom związanym z tematyką dostępności.
WIĘCEJ..
klaudia Kopciowska, Marta Edeńska, Piotr Leziak - twórcy projektu Głuche Miasto Lublin.
Lubelski projekt - „Głuche Miasto”
- Naszym założeniem jest aktywizacja społeczna osób Głuchych i słabosłyszących w Lublinie. O ile w naszym mieście coraz liczniej organizowane są wydarzenia dla wskazanych grup odbiorców, z tłumaczeniem na PJM, tak podstawowe aspekty życia codziennego, takie jak praca, załatwianie spraw w urzędach, czy zdrowie fizyczne i psychiczne pozostają niedostępne. Wiele razy w różnych instytucjach spotkałyśmy się z brakiem dostępności dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Niewiedza pracowników instytucji publicznych, brak otwartości i dostępność „na papierze”, idziemy z jasnym przekazem: oczekujemy zmian – mówią twórcy projektu Głuche Miasto.
WIĘCEJ..
forum
Forum Dostępności 2024. Można już kupować bilety
Ruszyła sprzedaż biletów na II Forum Dostępności – najważniejsze wydarzenie w branży projektowania uniwersalnego i dostępności architektonicznej w Polsce!
WIĘCEJ..
Spotkanie w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z udziałem m.in. pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasza Krasonia dotyczące stworzenia centrum komunikacji.
Większa dostępność tłumaczeń na PJM i alternatywnych metod komunikacji. Ministerstwo stworzy Centrum Komunikacji
19 sierpnia odbyło się spotkanie inaugurujące Centrum Komunikacji dla Osób z Niepełnosprawnościami. Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych wybrało partnerów, z którymi wspólnie będą realizować projekt Centrum Komunikacji. Są to trzy organizacje: MIGAM S.A., Polski Związek Głuchych oraz Polskie Stowarzyszenie na Recz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
WIĘCEJ..
Białe logo aplikacji "Be my eyes" w formie geometrycznego słońca na jaskrawo niebieskim tle.
„Bądź moimi oczami" - aplikacja skierowana do osób niewidomych i słabowidzących
„Be my eyes” (pl. „Bądź moimi oczami”) to duńska aplikacja mobilna, której celem jest pomoc osobom niewidomym i słabowidzącym w rozpoznawaniu przedmiotów i radzeniu sobie w codziennych sytuacjach. Łączy ona osoby niewidome i słabowidzące z wolontariuszami, firmami na całym świecie, poprzez wideo na żywo i sztuczną inteligencję. W sytuacji, gdy osoba niewidoma lub słabowidząca wysyła prośbę o pomoc, aplikacja zawiadamia o tym grupę wolontariuszy. Następnie łączy ona osobę, która tej pomocy potrzebuje z wolontariuszem. Połączenie odbywa się w formie audio - wideo, w wielu językach, w tym w języku polskim.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika reklamowa Pożyczki na dostępność Banku Gospodarstwa Krajowego. Po jej lewej stronie jest zdjęcie zadowolonego mężczyzny na wózku. Po prawej napis
W drodze do wzorcowej dostępności
- Nie wierzyliśmy, że będziemy mogli odbudować miasto, a już na pewno nie takie, jakie jest dzisiaj – mówi ze wzruszeniem Seiji Yamashita, kierownik Wydziału Opieki Społecznej Miasta Kobe. Wraca myślami do 1995 r. Nigdy wcześniej nie zanotowano w Japonii tak potężnego trzęsienia ziemi.
WIĘCEJ..
komputer stoi na biurku leży klawiatura i mysz obok stoi telefon stacjonarny
Wdrażanie Polskiego Aktu o Dostępności
9 maja 2024 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał Ustawę o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.
WIĘCEJ..
Plakat. Po lewej stronie widnieje napis Konkurs na najlepszą modernizację likwidującą bariery architektoniczne. Po prawej umieszczony jest wizerunek starszej kobiety z siwymi włosami, która szeroko się uśmiecha. Stoi przy wejściu do windy. na dole plakatu napisano: od lewej strony - Nabór zgłoszeń trwa do 22 lipca! Od prawej umieszczono symbol Lauru Dostępności czyli napis Laur Dostępności obok schematycznie narysowanego liścia. U gury umieszczono pasek na którym napisano nazwy instytucji, które organizują Laur Dostępności. Do lewej, kolejno, jest Integracja, Dostępność Plus. Fundusz Dostępności, Bank BGK.
Laur Dostępności - przedłużamy nabór zgłoszeń
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Bank Gospodarstwa Krajowego przedłużają nabór zgłoszeń do II edycji Konkursu Laur Dostępności 2024 do 31 lipca. Jest to konkurs dla najlepszych inwestycji likwidujących bariery, które zostały zrealizowane z programu Fundusz Dostępności – Dostępność Plus.Udział w konkursie jest bezpłatny.
WIĘCEJ..
Mężczyzna w śroednim wieku, w okularach. Ma krótko ostrzyżone ciemne włosy, wąsy i krótko ostrzyżoną brodę. W dłoniach trzyma pomarańczową budowle z klocków lego.
Elastyczne podejście
Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 27 października 2023 r. wprowadza konieczność zaprojektowania w poszczególnych rodzajach nowo projektowanych budynków pomieszczenia umożliwiającego przewinięcie dorosłej osoby ze szczególnymi potrzebami, czyli tzw. komfortki. To wielki sukces Koalicji „Przewijamy Polskę”, która od 2021 r. działa na rzecz tworzenia komfortek. Mówi o tym ekspert Integracji ds. dostępności Kamil Kowalski, dyrektor Integracja LAB.
WIĘCEJ..
zdjęcie poglądowe.
PFRON: Wniosek i skarga na brak dostępności w Polskim Języku Migowym (PJM)
Osoby, które mają problem z dostępnością architektoniczną lub informacyjno-komunikacyjną mogą złożyć wniosek o zapewnienie dostępności w PJM.
WIĘCEJ..
Laptop z czerwonym klawiszem z symbolem osoby na wózku
ZUS – urząd przyjazny i dostępny dla każdego
W ZUS stawiamy sobie za cel efektywne i trwałe budowanie relacji z klientami, wysoką jakość oferowanych usług oraz profesjonalną obsługę. Dbamy o to, by nasza instytucja była przyjazna dla wszystkich – zarówno pod względem dostępu do placówek, jak i dostępu do publikowanych informacji, naszych stron internetowych oraz aplikacji mobilnych. Dlatego w strukturach ZUS działa koordynator ds. dostępności Zakładu oraz regionalni koordynatorzy ds. dostępności, którzy wraz z zespołami ds. dostępności odpowiadają za wdrażanie i monitorowanie poziomu dostępności oraz wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami w dostępie do usług oferowanych przez Zakład.
WIĘCEJ..