Dostępność

Na scenie podczas wydarzenia Forum Dostępności stoją: Jury Konkursu i jeden z nagrodzonych.
Konkurs SWITCH into universal design
Konkurs organizowała Fundacja INTEGRACJA i Stowarzyszenie Projektowe STFP – dwie organizacje no-profit, których celem jest wskazanie takich produktów i usług na rynku, które wyznaczają trendy i pokazują świat, w którym nie ma rozróżnienia na pełno- i niepełnosprawnych, bo wszyscy korzystają z tych samych rozwiązań.
WIĘCEJ..
Scena Dobry Wzór 2024 i tłum ludzi.
Dobry Wzór 2024: znamy laureatów konkursu
Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz 31. wybrał najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku. Jurorzy oceniali produkty zgłoszone w 23 kategoriach i podkategoriach. Łącznie jury konkursu przyznało 19 nagród, które trafiły do zdobywców godła Dobry Wzór oraz do laureatów nagród specjalnych.
WIĘCEJ..
Sala konferencyjna podczas Forum Dostępności. Na pierwszym planie zajęte rzędy krzeseł ze ścieżką po środku, na której jest kobieta na wózku.  Na scenie jest siedmioro panelistów, na głowami których jest logo Forum Dostępności a po jego bokach są ekrany, na których wyświetla się napis: Od czerwca 2025 roku zacznie obowiązywać w Polsce Europejski Akt o Dostępności (EAA), który obejmie szeroki wachlarz przedsiębiorstw z różnych branż od technologii komputerowych, przez  e-commerce po sektor bankowy i transport pasażerski. Co to oznacza dla projektantów wzornictwa.
Przyszłość dostępności to neuronauki i sztuczna inteligencja
- Nie ma odwrotu od dostępności - powiedziała Julita Dul-Tomczuk, ekspertka ds. dostępności w Banku Gospodarstwa Krajowego, jedna z paneli stek tegorocznego Forum Dostępności. Jej słowa dobrze podsumowują II już edycję tego wydarzenia.
WIĘCEJ..
Reklama Forum Dostępności 2024. Na grafice są zdjęcia przedstawiające poręcz schodów z oznaczeniem w alfabecie Braille
Już wkrótce Forum Dostępności!
Już za niecałe dwa tygodnie 5-6 listopada w Poznań Congress Center odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - Forum Dostępności, które zgromadzi ekspertów, przedsiębiorców oraz pasjonatów dostępności! Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, która podejmie kluczowe tematy związane z dostępnością architektury, produktów i usług w nadchodzących latach.
WIĘCEJ..
Młoda kobieta na wózku podziwia obraz Hołd Pruski Jana Matejki
Zabytki też mogą być dostępne. Jak zainstalować windę i podnośnik?
Akropol, bazylika w Pizie, Koloseum, katedry w Uppsali i Lyonie, mosty w Wenecji, Luwr, ale też Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Kinematografii i Pałac w Wilanowie – to zabytkowe budynki, które udało się dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym można jednocześnie zadbać o zabytkową tkankę budynku, jak i o dostępność dla osób z różnorodnymi potrzebami.
WIĘCEJ..
Jan Cieśla, mężczyzna z elegancko przystrzyżonym zarostem, ubrany w białą koszulę, kamizelkę i muszkę stoi w korytarzu.
Czas na projektowanie włączające!
Potrzebujemy już nie tyle projektowania uniwersalnego, co włączającego, które będzie odpowiadać na potrzeby różnych grup ludzi i służyć ich integracji. O kolejnym kroku w rozwoju architektury i urbanistyki mówi Jan Cieśla, Przewodniczący Zespołu ds. Dostępności i Projektowania Inkluzywnego przy Stowarzyszeniu Architektów RP.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Po lewej na górze napisane: Bitdefender. Global leader in cybersecurity. Następnie, czerwoną czcionką napisano: Ochrona na najwyższym poziomie! Bezpieczna bankowość, Ochrona przed oszustwami, anty-phishing. Po prawej wizerunek mężczyzny patrzącego w telefon komórkowy. Obok biały napis na czerwonym polu: Kup antywirus. bitdefender.pl.
Grupa osób stoi przy wejściu na jedną z sal konferecnyjnych podczas Forum Dostepności. Są wśród nich m.in. trzy osoby na wózkach i kobieta w kolorowym poncho. Obok nich jest ekran , nak tórym wyświetlany jest program Forum.
Zbliża się 2 edycja Forum Dostępności
Niecały miesiąc dzieli nas od wyjątkowego wydarzenia, jakim jest Forum Dostępności, które odbędzie się w dniach 5-6 listopada w Poznaniu. W tym roku skupimy się na istotnych wyzwaniach związanych z dostępnością różnych usług i przestrzeni, prezentując innowacyjne rozwiązania oraz najlepsze praktyki w tworzeniu środowiska przyjaznego dla wszystkich. Zaproszeni eksperci będą rozmawiać o tym jak najnowsze trendy w dostępności i projektowaniu uniwersalnym, cyfryzacja, globalizacja, zmiany demograficzne i klimatyczne będą kształtować architekturę, przestrzeń publiczną i przedmioty codziennego użytku. Dołącz do nas już dziś i bądź częścią zmian!
WIĘCEJ..
Czarnobiałe zdjęcie mężczyzny w okularach i białej koszuli z krótkim rękawem stojącego na tle ściane przykrytej kartkami papieru z projektami i szkicami.
Projektowanie uniwersalne to projektowanie empatyczne
- Projektowanie uniwersalne to projektowanie empatyczne, rozumiejące potrzeby ludzi żyjących w 2024 roku – mówi Mikołaj Wierszyłłowski, ceniony polski projektant i prezes Stowarzyszenia Projektowego SPFP.
WIĘCEJ..
Elastyczność i dostępność
Dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością toalety stają się standardem w nowo powstających i modernizowanych budynkach. Jednak nie dla wszystkich użytkowników jest to rozwiązanie wystarczające.
WIĘCEJ..
fot. Archiwum firmy EnSafe.One
Polska myśl technologiczna zmienia świat
Właściciele i pracownicy firmy EnSafe.One z Zabierzowa pod Krakowem wraz z zespołem złożonym ze specjalistów ds. dostępności, naukowców, architektów, strażaków i inżynierów, z których wielu to osoby z niepełnosprawnością, opracowują propozycję polskich standardów i prototyp modułowej komfortki, nazwanej Komfortką Plus.
WIĘCEJ..
Kilka słów o znaczeniu dostępności w przestrzeni publicznej
Ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami obowiązuje w Polsce już od pięciu lat. Ten akt prawny z 2019 r. nałożył na wszystkie podmioty publiczne obowiązek zadbania o to, aby usługi, produkty czy przestrzeń publiczna były dostępne dla każdego z nas. Ustawa odnosi się bowiem do bardzo szerokiej grupy osób, które mogą korzystać z prawa do dostępności.
WIĘCEJ..
Oznaczenie pokoju opiekuna z dzieckiem i konfortki
Szlakiem Poznańskich Komfortek
Dopracowane w najdrobniejszym szczególe niczym w luksusowym hotelu albo skromne, proste, lecz funkcjonalne. Miejsca, które zaskakują różnorodnością, ale realizują jeden cel: zapewniają – w razie potrzeby fizjologicznej, intymnej czy czynności medycznej – godność mieszkańcom miasta i gościom, niezależnie od poziomu sprawności ich ciał. Gdzie i jakie są poznańskie komfortki?
WIĘCEJ..