Dostępność

Czarno-białe zdjęcie zwiniętej w kłębek kobiety
Co z dostępnością ginekologii?
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Valeri Vachev wystąpił do prezesów Narodowego Funduszu Zdrowia i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także do Rzecznika Praw Pacjenta w sprawie dostępności gabinetów ginekologicznych. Ja poinformowali przedstawiciele Funduszu, nie wpłynęła do nich żadna skarga na brak dostępności gabinetu ginekologicznego. Za to PFRON podpisał umowy o dofinansowanie z 63 podmiotami leczniczymi na łączną kwotę ponad 4 mln 120 tys. zł, które zostały przeznaczone na likwidację barier w gabinetach ginekologicznych.
WIĘCEJ..
Uroczyste udostępnienie komfortki w Pałacu prezydenckim. Obok Leżanki z podnośniekiem stoi Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda i Kamil Kowalski. Naprzeciwko nich jest Anna J. Nowak ze swoją córką poruszjącą się na wózku.
Komfortka w Pałacu Prezydenckim!
Od 24 stycznia 2025 roku osoby ze szczególnymi potrzebami mogą w Pałacu Prezydenckim korzystać z w pełni wyposażonej komfortki. Tym samym Kancelaria Prezydenta RP dołączyła do grona instytucji, które mają pomieszczenie dla osób z niepełnosprawnościami i dla ich opiekunów, służące do osobistej toalety i czynności higienicznych w warunkach bezpiecznych, z poszanowaniem intymności i godności.
WIĘCEJ..
Ustawa o asystencji osobistej. Konsultacje trwają jeszcze tylko do jutra!
Jeszcze tylko do 15 stycznia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej czeka na uwagi o projekcie ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.
WIĘCEJ..
Laureaci 1. edycji konkursu Laur Dostępności
18 listopada 2023 r., podczas 28. Wielkiej Gali ogłoszono zwycięzców 1. edycji konkursu Laur Dostępności. W konkursie, nagrodzono obiekty, które dzięki wprowadzonym modernizacjom stały się bardziej dostępne dla seniorów, rodzin z małymi dziećmi i osób z niepełnosprawnościami.
WIĘCEJ..
Wielorodzinny jasny budynek mieszkalny z kolorowymi balkonami w Opolu.
II edycja konkursu Laur Dostępności
Możliwość samodzielnego wyjścia z domu do szkoły, pracy, na zakupy czy po prostu spacer, ale też do urzędu, poradni lub domu kultury dla wielu osób w naszym kraju pozostaje poważnym wyzwaniem. Gdy w budynku nie ma windy albo gdy trzeba dojść do niej po schodach, samodzielne życie osób z niepełnosprawnością i seniorów staje pod znakiem zapytania. Całe szczęście nie brak ludzi, którzy rozumieją, że dostępność należy do praw człowieka, i zdają sobie sprawę z potrzeby likwidacji barier. To oni są nagradzani „Laurem Dostępności”.
WIĘCEJ..
Startuje „Lider Dostępności” 2025
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór do konkursu „Lider Dostępności” dla obiektów i przestrzeni najlepiej dostosowanych do potrzeb wszystkich użytkowników. Nabór zgłoszeń do konkursu potrwa do 21 lutego 2025.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Po lewej na górze napisane: Bitdefender. Global leader in cybersecurity. Następnie, czerwoną czcionką napisano: Ochrona na najwyższym poziomie! Bezpieczna bankowość, Ochrona przed oszustwami, anty-phishing. Po prawej wizerunek mężczyzny patrzącego w telefon komórkowy. Obok biały napis na czerwonym polu: Kup antywirus. bitdefender.pl.
nowoczesna winda o szklano-stalowej konstrukcji
PFRON skutecznie wspiera dostępność
Do końca listopada 2024 r. PFRON otrzymał łącznie 130 skarg na brak dostępności. Ich liczba wciąż rośnie. W większości przypadków osoby ze szczególnymi potrzebami wskazywały na brak dostępności architektonicznej (86 skarg). Na brak dostępności informacyjno-komunikacyjnej złożono 60 skarg.
WIĘCEJ..
logo PFRON
Jaka pomoc z PFRON w 2025 roku? Znamy szczegóły programu „Aktywny samorząd”
Pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do samochodu i w uzyskaniu prawa jazdy, dofinansowanie zakupu wózka elektrycznego lub skutera, ale też w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej i wsparcie w uzyskaniu wyższego wykształcenia. Zarząd PFRON przedstawił szczegóły programu programu „Aktywny samorząd” w 2025 roku. W tym roku kwoty możliwego do uzyskania dofinansowania wzrosły aż o 5 procent, a budżet całego programu to 275,8 mln zł.
WIĘCEJ..
Phillip Larsson, młody blondyn ubrany w marynarkę i beżowe spodnie, prowadzi wykład podczas Forum Dostępności w Poznań Congress Center, w jednej ręce trzyma mikrofon a w drugiej pilot do rzutnika.
Srebrna gospodarka. Wszystko zaczyna się od małych zmian
Każdy chce żyć jak najdłużej w swoim dobrze sobie znanym domu i uniknąć przeprowadzki do zamkniętej instytucji. Coraz więcej osób już nie tyle musi, ile chce pozostać aktywnymi zawodowo również w starszym wieku. Na te potrzeby muszą odpowiadać różne branże. Jak się okazuje, ogromny wpływ na życie seniorów i jego jakość mają meble i architektura wnętrz. Przekonuje o tym Philip Larsson z NC Nordic Care AB, który był jednym z prelegentów II Forum dostępności.
WIĘCEJ..
Lot samolotem z niepełnosprawnością – krótki poradnik przed feriami!
Ferie coraz bliżej! Planujesz lot do ciepłych krajów? A może chcesz poszusować na nartach w europejskich górach? Masz dość Europy i marzysz o zwiedzeniu dalekiej Azji? Pozornie nic trudnego – wystarczy zarezerwować bilet i możesz lecieć tam, gdzie marzenia Cię poniosą! Jeśli jednak jesteś pasażerem z niepełnosprawnością – przygotuj się do podróży i zgłoś swój lot zgodnie z wymogami wybranej linii lotniczej. Po to, by cieszyć się podróżą, a nie umierać ze stresu na lotnisku.
WIĘCEJ..
Technologia druku zmienia sposób, w jaki postrzegamy świat
Zaawansowana technologia druku otwiera przed nami nowe możliwości, pozwalając na odkrywanie otaczającego świata w sposób dotąd niespotykany. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Canon, takim jak druk wypukły, wizualne treści stają się dostępne również dla osób z dysfunkcjami wzroku, a materiały zyskują wymiar, który możemy odbierać wielozmysłowo. Przykładem wykorzystania nowatorskich technik do drukowania oryginalnych aplikacji jest wystawa obrazów „World Unseen”, pokazująca, jak połączenie wiedzy i technologii tworzy doświadczenia obrazowe, które wzbogacają nasze życie.
WIĘCEJ..
Widok na windę i fragment korytarza w bloku przy Perzyńskiego 9 w Warszawie
Więcej pieniędzy na pomoc „więźniom czwartego piętra”
- Na Sejmowej Komisji Finansów Publicznych pozytywnie oceniono nasz wniosek o zwiększenie środków w Funduszu Dostępności! Przyczyni się on m.in. do zmniejszenia problemu „więźniów 4 piętra” – napisała na swoim profilu na Facebooku Wiceministra Funduszy i Polityki Regionalnej Monika Sikora.
WIĘCEJ..