Dostępność

Na zdjęciu widać mężczyznę na wózku i kobietę w szpilkach, która źle stanęła
ABC Dostępności: N jak Nawierzchnia
Grażyna Wolszczak walczy, by nie zaklinować się w szpilkach na nawierzchni z kostki brukowej. Naprzeciwko niej Tomasz Wasielewski na wózku też usiłuje przejechać po nierównej kostce. Minęło kilka lat od kampanii Integracji „Więcej nas łączy, niż dzieli”. Źle dobrana nawierzchnia przeszkadza bowiem nie tylko osobom z niepełnosprawnością. Jak dobrać ją dobrze? Tłumaczymy w kolejnym artykule z cyklu „ABC Dostępności”.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać podjazd
ABC Dostępności. P jak Pochylnia (zwana też Podjazdem)
To jedno z podstawowych urządzeń służących do pokonywania różnicy wysokości przez osoby z niepełnosprawnością ruchową. Żeby jednak było użyteczne, przy jego tworzeniu trzeba się kierować określonymi normami, a żeby było sensowne – także zdrowym rozsądkiem. Jak i kiedy stosować pochylnię? Opowiadamy w kolejnym artykule z cyklu „ABC Dostępności”.
WIĘCEJ..
na zdjeciu widać kobietę na wózku, która chce umyć ręce
ABC Dostępności: P jak Pole manewrowe
Otwarcie drzwi, skorzystanie z dostosowanej toalety, pokonanie przedsionka. Odpowiednie pole manewrowe to klucz do swobodnego funkcjonowania wielu osób z niepełnosprawnością. Jak prawidłowo tę przestrzeń zaprojektować? Tłumaczymy w kolejnym artykule z cyklu „ABC Dostępności”.
WIĘCEJ..
na zdjeciu widać poręcz
ABC Dostępności: P jak Poręcz
Czasem w poruszaniu się trzeba sobie pomóc rękami. Czasem zaś trzeba mieć się czego złapać, gdy straci się równowagę. Poręcze to dla jednych konieczność, dla innych – ratunek. Jak powinny wyglądać, by zapewniać bezpieczeństwo? Tłumaczymy w kolejnej części cyklu „ABC Dostępności”.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać schodołaz
ABC Dostępności: S jak Schodołaz
„Jego kupno to taki listek figowy. Coś zrobiono dla dostępności, ale tak naprawdę nic z tego nie wynika – podkreśla Kamil Kowalski, dyrektor Integracja LAB. – Twierdzę, że schodołaz to nie jest robienie dostępności, lecz jedynie alibi”. Skąd tak druzgocąca opinia? Tłumaczymy w kolejnym artykule z cyklu ABC Dostępności.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać podnośnik pionowy
ABC Dostępności: P jak Podnośnik pionowy
Umożliwia osobom z niepełnosprawnością, seniorom i innym użytkownikom pokonanie wysokości od kilkudziesięciu centymetrów do kilkunastu metrów. Podnośnik pionowy bywa też nazywany platformą podnoszącą, windą dla osób na wózku, platformą dla osób niepełnosprawnych. Ma swoje zalety, ale też i wady. Jakie? Tłumaczymy w kolejnym artykule z cyklu ABC Dostępności.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Po lewej na górze napisane: Bitdefender. Global leader in cybersecurity. Następnie, czerwoną czcionką napisano: Ochrona na najwyższym poziomie! Bezpieczna bankowość, Ochrona przed oszustwami, anty-phishing. Po prawej wizerunek mężczyzny patrzącego w telefon komórkowy. Obok biały napis na czerwonym polu: Kup antywirus. bitdefender.pl.
Panel windy z klawiszami pięter 7 i 5. Na klawiszach numery w brajlu
ABC Dostępności: D jak Dźwig osobowy
Zwany powszechnie windą, dla jednych to możliwość, dla innych konieczność. Wyrównuje szanse, pozwala samodzielnie funkcjonować i po prostu... normalnie żyć. To niemal synonim dostępności, ponieważ jednak swoje kosztuje i musi wypełniać rygorystyczne przepisy, warto wiedzieć, jak powinien być stosowany. Tłumaczymy w kolejnym artykule z cyklu ABC Dostępności.
WIĘCEJ..
Uchylone drzwi wejściowe
ABC Dostępności: D jak Drzwi
Stałymi elementami artykułów z cyklu ABC Dostępności są pytania: „dla kogo jest dany przedmiot?”, „gdzie powinno się go stosować?”, „ile kosztuje?”. W przypadku drzwi odpowiedzi wydają się oczywiste. Jaki ma sens jakikolwiek budynek bez wejścia, które zazwyczaj zabezpieczone jest drzwiami? Najważniejsze jest jednak co innego. Nieważne, czy otwierają się klamką, uchwytem, czy automatycznie – drzwi powinny służyć wszystkim użytkownikom. Każdy ma przecież prawo dostać się do budynku.
WIĘCEJ..
Trzy zdjęcie z trzema funkcjami flexstepa: jako schody i ze schodami złożonymi w platformę w pozycjach na dole i na górze
ABC Dostępności. F jak Flexstep, czyli schodoplatforma
To urządzenie dość niezwykłe. Schody, które po naciśnięciu jednego przycisku zamieniają się w windę. Ta innowacyjność wyrównuje szanse. Znika podział na korzystających z dwóch różnych wejść lub osobnych korytarzy. Jak działa Flexstep i gdzie można go używać? Opowiadamy w kolejnym artykule z cyklu „ABC Dostępności”.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać Platformę przyschodowa
ABC Dostępności: P jak Platforma przyschodowa
Zwana też platformą schodową, ukośną albo podnośnikiem schodowym, choć wydaje się stworzona dla osób z niepełnosprawnością, nie jest przez potencjalnych użytkowników lubiana. Tak naprawdę powinno się ją stosować jedynie w ostateczności, gdy inne rozwiązania z różnych przyczyn nie wchodzą w grę. Dlaczego? Piszemy o tym w kolejnym artykule z cyklu ABC Dostępności.
WIĘCEJ..
Wisząca na górze tablica informacyjna na stacji kolejowej z dużym napisem wyjście, strzałkami do poszczególnych ulic i ikonkami
ABC Dostępności: I jak Informacja (wizualna, dźwiękowa, dotykowa)
Ile razy zdarzyło Ci się zgubić w miejscu, którego nie znasz? Ile razy w takim miejscu informacja była nieprawdziwa lub nieaktualna? A ile razy była niedostosowana do Twoich potrzeb wynikających z niepełnosprawności? W kolejnym artykule z cyklu ABC Dostępności tłumaczymy, jak powinna wyglądać informacja wizualna, dźwiękowa i dotykowa, by nikt się nie pogubił.
WIĘCEJ..
Czarna błyskawica na żółtym tle oznaczająca ostrzeżenie przed możliwością porażenia wysokim napięciem
ABC Dostępności: K jak Kontrast
Czarno na białym – czyli jasno i wyraźnie, a więc: zrozumiale. Faktycznie, dzięki czarnym literom na białym tle informacja będzie czytelna. Ostrzegać lepiej jednak kolorem czerwonym lub żółtym. Jeśli zaś żółtym, to przecież nie na białym tle. Kontrast tylko pozornie jest zagadnieniem prostym. Jak się nim prawidłowo posługiwać, tłumaczymy w kolejnej części cyklu ABC Dostępności.
WIĘCEJ..