Dostępność

Niewidomy mężczyzna z białą laską idzie ulicą wzdłuż białego murku na którym ma położoną jedną rękę
ABC Dostępności: A jak Audiodeskrypcja
Czy można zobaczyć obraz w muzeum, choć nie widzi się od urodzenia? Jak obejrzeć film w kinie, gdy nawet z pierwszego rzędu trudno dojrzeć, co się dzieje na ekranie? Jak kibicować na stadionie, jeśli nie wiadomo, kto biega po boisku? Z pomocą przychodzi audiodeskrypcja. Czym jest i jak powinna wyglądać? Tłumaczymy w kolejnej części cyklu ABC Dostępności.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać znak Pętli indukcyjnej
ABC Dostępności: P jak Pętla indukcyjna
Nie jest to nowy wynalazek, a jednak w Polsce dopiero raczkuje. Bywa, że same osoby korzystające z aparatów słuchowych nie wiedzą, że mogą je łączyć z pętlą indukcyjną. Co daje to urządzenie, gdzie powinno się je stosować i ile kosztuje jego montaż? Tłumaczymy w kolejnej części cyklu ABC Dostępności.
WIĘCEJ..
Na ekranie jest wyświetlana debata nt. Tarczy Antykryzysowej z udziałem 3 osób. Pod wideo są napisy z treścią tego, co mówią, a niżej klawisze do wyboru: wersja oryginalna, napisy, tłumacz migowy. Wybrane są napisy
ABC Dostępności: N jak Napisy na żywo
Napisy na żywo to bardzo wygodne rozwiązanie – nie tylko dla osób, które nie są w stanie usłyszeć mówcy. Jednak mało kto wie, jak złożony proces towarzyszy ich tworzeniu. W kolejnym artykule z cyklu „ABC Dostępności” opowiadamy, gdzie stosuje się napisy na żywo, jak się je tworzy i jak powinny wyglądać, a także podpowiadamy... jakich błędów nie popełniać przy ich zamawianiu.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać napis konwencja o prawach osób z niepełnosprawnościami
ABC Dostępności: T jak Tekst łatwy do czytania i zrozumienia (ETR)
Nie jest to po prostu tłumaczenie. Autor tekstu łatwego do czytania musi zrozumieć opracowywaną treść, wybrać z niej najważniejsze informacje i zapisać je zgodnie ze standardami. Jakimi? Dla kogo? Jak zrobić to dobrze? Tłumaczymy w kolejnej części cyklu ABC Dostępności.
WIĘCEJ..
na zdjęciu widać dwie białe ręki
ABC Dostępności: T jak Tłumacz języka migowego
Wyobraź sobie, że jesteś w obcym kraju, którego mieszkańcy porozumiewają się wyłącznie egzotycznym językiem, tymczasem musisz załatwić sprawę w lokalnym urzędzie lub pójść na konsultację do lekarza. Tak często czują się w Polsce osoby głuche. Barierę komunikacyjną likwidują tłumacze języka migowego. Na czym polega ich praca? Jak wygląda dobre tłumaczenie, a jak wyglądać nie powinno? Ile to kosztuje i kto zgodnie z prawem za to płaci? Tłumaczymy w kolejnym artykule z cyklu ABC Dostępności.
WIĘCEJ..
ABC Dostępności: R jak Recepcja
Bywa nazywana wizytówką. Rzeczywiście, to często pierwsze miejsce, z którym stykamy się po wejściu do budynku lub salonu sprzedaży. To łącznik gościa z firmą lub obiektem. Jednak reprezentacyjny wygląd nie może dominować nad użytecznością, w tym potrzebami osób z niepełnosprawnością. W kolejnym artykule z cyklu „ABC Dostępności” tłumaczymy, jak powinna wyglądać recepcja, by była naprawdę przyjazna klientom, ale i... obsługującym ją pracownikom.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Po lewej na górze napisane: Bitdefender. Global leader in cybersecurity. Następnie, czerwoną czcionką napisano: Ochrona na najwyższym poziomie! Bezpieczna bankowość, Ochrona przed oszustwami, anty-phishing. Po prawej wizerunek mężczyzny patrzącego w telefon komórkowy. Obok biały napis na czerwonym polu: Kup antywirus. bitdefender.pl.
na zdjęciu widać toaletę
ABC Dostępności: S jak System wzywania pomocy do toalety
To nieodzowny element toalet i łazienek dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Funkcjonuje też pod nazwami: instalacja przyzywowa, system przyzywowy, system przywoławczy, sygnalizacja alarmowo-przyzywowa itd. Zapewnia jednak to samo: poczucie bezpieczeństwa użytkowników. Wszelkie oszczędności w tym zakresie mogą się naprawdę źle skończyć. Jak to urządzenie zaprojektować i zamontować poprawnie? Tłumaczymy w kolejnej części cyklu ABC Dostępności.
WIĘCEJ..
na zdjęciu widać umywalkę
ABC Dostępności: P jak Poręcze łazienkowe (zwane też Uchwytami)
Nie ma dostosowanej toalety lub łazienki bez poręczy. Te muszą być jednak odpowiednio dobrane i zamocowane. Błędów można przy tym popełnić mnóstwo, a każdy oznacza, że część osób z niepełnosprawnością będzie mieć duże kłopoty ze skorzystaniem z przeznaczonych dla nich pomieszczeń. Jak tych błędów nie zrobić? Piszemy o tym w kolejnej części cyklu ABC Dostępności.
WIĘCEJ..
na zdjęciu widać łazienkę dostosowaną dla osób z niepełnosprawnością
ABC Dostępności. P jak Prysznic (zwany też Natryskiem)
„Wziął prysznic i tyż nic” – pisał Jan Sztaudynger, autor tysięcy fraszek. Na efekt brania prysznica nic nie poradzimy, możemy za to doradzić, jak umożliwić osobom z niepełnosprawnością pierwszą część wierszyka, czyli możliwość umycia się. W kolejnym artykule z cyklu ABC Dostępności opisujemy, jak powinien wyglądać dostosowany prysznic.
WIĘCEJ..
na zdjeciu widac umywalkę
ABC Dostępności. U jak Umywalka
Wydaje się, że to nic szczególnego. Ot, ceramiczna misa z odpływem i baterią. Jednak to proste łazienkowe urządzenie można zaprojektować tak, że dla wielu osób będzie praktycznie... nieużyteczne. Jak powinna wyglądać umywalka wraz z urządzeniami wokół niej w toalecie dla osób z niepełnosprawnością? Opowiadamy w kolejnej części cyklu ABC Dostępności.
WIĘCEJ..
Wnętrze dostosowanej toalety. Widok na ścianę z muszlą ustępową, obok której zamontowano uchylne poręcze
ABC Dostępności. M jak Muszla ustępowa
Jest to urządzenie, o którym rozmowa jest dla wielu krępująca, ale nikt nie zakwestionuje jego przydatności na co dzień. Każdy wie, jak wygląda muszla ustępowa, zwana też muszlą klozetową, sedesem, miską WC czy kompaktem WC. Jak powinna wyglądać ta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością – to już jest wiedza dostępna nielicznym. Tłumaczymy, na co warto zwracać uwagę przy jej projektowaniu i montażu, rozpoczynając w ten sposób minicykl poświęcony dostępnej toalecie.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać trójkę ludzi, którzy migają
ABC Dostępności: J jak Język migowy
Na czym polega język migowy? Gdzie powinno się go stosować? Czym się różni polski język migowy od systemu językowo-migowego? Ile kosztuje nauka języka migowego? Tłumaczymy w kolejnej odsłonie cyklu „ABC Dostępności”.
WIĘCEJ..