Dostępność

Pomarańczowa grafika z napisem Lider Dostępności
Lider Dostępności
Celem Konkursu jest promowanie idei projektowania uniwersalnego i nagradzanie rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych, które są dostępne dla wszystkich grup użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.
WIĘCEJ..
kobieta na wózku za nią inna kobieta z rękami na rączkach wózka
Co dalej z asystencją osobistą? Burzliwa dyskusja w Sejmie
Asystencja osobista powinna być zgodna z Konwencją o Prawach Osób z Niepełnosprawnością, nakierowana na wspieranie samodzielności osób z niepełnosprawności, ale też realizowana w sposób ciągły i dostosowana do realnych potrzeb danego człowieka. O planowanej ustawie o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami, ale też o wadach realizowanych w tej chwili usług asystenckich dyskutowano podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. osób niepełnosprawnych, która odbyła się 25 stycznia.
WIĘCEJ..
marlena Maląg stoi i mówi do mikrofonu widoczna do pasa
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej: Wzrastają nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnością
Podczas briefingu prasowego, który odbył się we wtorek 24 stycznia Minister Marlena Maląg i Pełnomocnik Rzadu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik przedstawili skrótowo to, jak w ciągu ostatnich lat wzrastały nakłady na wsparcie osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin.
WIĘCEJ..
kobieta stoi za osobą na wózku przed nimi widok na góry
Usługi asystenckie w pytaniach i odpowiedziach
Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przygotowało zestaw pytań i odpowiedzi na temat realizowanych w tym roku programów „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami” i „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”.
WIĘCEJ..
Stereotypy o osobach głuchych.
WIĘCEJ..
Pod Pałacem Prezydenckim stoi grupa protestujących. W rękach trymają kartony, na których są litery tworzące napis pełnosprawni
Protestujący opiekunowie: Muszą powstać specjalne domy dla dorosłych osób z autyzmem.
- Nie wyobrażam sobie, że mój syn trafi do domu, gdzie mieszka 150 osób — mówiła Katarzyna Kosecka, liderka protestu opiekunów osób z niepełnosprawnością podczas spotkania zorganizowanego przez Porozumienie Autyzm-Polska, które dotyczyło postulatu tworzenia kameralnych wspólnot domowych dla osób z autyzmem.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Po lewej na górze napisane: Bitdefender. Global leader in cybersecurity. Następnie, czerwoną czcionką napisano: Ochrona na najwyższym poziomie! Bezpieczna bankowość, Ochrona przed oszustwami, anty-phishing. Po prawej wizerunek mężczyzny patrzącego w telefon komórkowy. Obok biały napis na czerwonym polu: Kup antywirus. bitdefender.pl.
centrum_interacji_podsumowanie_2022
Rok 2022 w trzech Centrach Integracja: w Warszawie, Gdyni i Zielonej Górze!
6 projektów i przeszło 25 000 różnych konsultacji i porad. Ponad 100 uczestników, którzy z nami znaleźli pracę 38 staży zawodowych i 35 szkoleń. Codziennie, od poniedziałku do piątku do Waszej dyspozycji byli nasi specjaliści - doradcy zawodowi, pośrednicy pracy, psychologowie i prawnicy. Można było także skorzystać ze wsparcia ekspertek i ekspertów w różnych dziedzinach życia. Zapraszaliśmy Was na spotkania z pracodawcami i warsztaty aktywizujące oraz włączające działania społeczne. Wszystko po to, żeby pomóc w odnalezieniu się na otwartym rynku pracy i odzyskaniu satysfakcji z niezależnego, pełnego życia.
WIĘCEJ..
Plan tyflograficzny
ABC Dostępności: P jak Plan tyflograficzny
Jak zorientować się w budynku, w którym nigdy się wcześniej nie było? To pytanie szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Pomocą są dla nich plany tyflograficzne, czyli mapy dotykowe. W kolejnej części cyklu „ABC Dostępności” tłumaczymy, jak prawidłowo je opracować.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać kobietę pracującą przy laptopie
ABC Dostępności. E jak Ergonomia
Każdy z nas może ocenić, czy coś jest wygodne w użytkowaniu, czy sprawia problemy. Mało kto potrafi jednak wskazać dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Zajmuje się tym osobna nauka – ergonomia. To w niej ma swoje korzenie projektowanie uniwersalne.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać mężczyznę trzymającego białą prostokątną kartę
ABC Dostępności: S jak System kontroli dostępu
Systemy kontroli dostępu istnieją po to, by osoba niepożądana nie weszła do określonego miejsca. Takie systemy tworzą więc barierę, co jednak wcale nie znaczy, że same mogą być niedostępne. W kolejnej części cyklu „ABC Dostępności” tłumaczymy, jak zadbać o wszystkich użytkowników.
WIĘCEJ..
Kobieta pomaga mężczyźnie w bibliotece czytać brajlem.
ABC Dostępności: A jak Alfabet Braille’a
Mówi się, że Braille był dla osób niewidomych tym, kim Gutenberg dla ludzi widzących. Po niemal 200 latach, w wyniku postępu technologicznego, brajl nie jest już dla osób z niepełnosprawnością wzroku być albo nie być. Wciąż jednak ma wiele zastosowań, które umożliwiają im normalne funkcjonowanie.
WIĘCEJ..
na zdjęciu widać mężczyznę w okularach
ABC Dostępności: P jak PDF dostępny
PDF od lat jest powszechnie stosowanym formatem. Na stronach internetowych pełno jest zapisanych w ten sposób pism, załączników, regulaminów, raportów, czasopism, książek itp. Mało kto myśli jednak o tym, jak ten format może być kłopotliwy dla odbiorców, zwłaszcza z niepełnosprawnością. Dlaczego tak jest i jak przeciwdziałać wykluczeniu, tłumaczymy w kolejnym odcinku cyklu „ABC Dostępności”.
WIĘCEJ..