Artykuły

2025-04-15

Pytania Integracji do kandydatów na Prezydenta RP

Pałac Prezydencki w Warszawie i stojący przed nim pomink Księcia Józefa Poniatowskiego

Co kandydaci i kandydatki na stanowisko Prezydenta naszego kraju planują zrobić dla środowiska osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów? Jakie pomysły mają na poprawę sytuacji na rynku pracy, ale też na reformę orzecznictwa i rozwój usług społecznych? Pytania dotyczące tych i innych ważnych dla naszych czytelników tematów przesłaliśmy do sztabów wyborczych. 

Już 18 maja odbędzie pierwsza tura wyborów prezydenckich. Dlatego też Integracja po raz kolejny przygotowała zestaw pytań, które dotyczą m.in. tematyki świadczeń, asystencji osobistej i rynku pracy. Odpowiedzi kandydatów będą na bieżąco publikowane na naszym portalu. 

Poniżej zamieszczamy pytania, na które odpowiadać będą kandydaci na Prezydenta RP. 

  1. Obecnie trwają prace nad ważnymi ustawami dotyczącymi osób z niepełnosprawnością m.in. dwie ustawy dotyczące usług asystenckich i ustawa zastępująca ubezwłasnowolnienie wspieranym podejmowaniem decyzji. Jakie jest Pani/a zdanie na ich temat? 
  2. Od wielu lat zapowiadana jest reforma orzecznictwa. Jaki Pani/a zdaniem powinna ona przybrać kształt?
  3. Ostatnie lata to pojawienie się nowych świadczeń dla osób z niepełnosprawnością: świadczenie wspierające i dodatek dopełniający. Czy Pani/a zdaniem powinny one być zachowane w obecnym kształcie, czy może zasady ich przyznawania powinny być zmodyfikowane?
  4. Czy Pani/a zdaniem Polska powinna podpisać Protokół Fakultatywny do Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami? Proszę uzasadnić swoją odpowiedź.
  5. Poważnym problemem jest wciąż wykluczenie osób z niepełnosprawnością z rynku pracy. Co Pan/i zamierza zrobić, by wzrosło zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami?
  6. Kolejnym ważnym tematem jest mieszkalnictwo wspomagane dla osób wymagających intensywnego wsparcia. Czy ma Pan/i wizję tworzenia w Polsce takich usług i zapewnienia wsparcia osobom z niepełnosprawnością po śmierci ich rodziców?  
  7. Jaką niezwiązaną z wcześniejszymi pytaniami inicjatywę ustawodawczą, związaną z najpilniejszymi potrzebami środowiska osób z niepełnosprawnością, planuje Pani/Pan podjąć podczas swojej kadencji?

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Zdjęcie dłoni dotykającej brajlowskiej książki
Skonsultuj pomysł
Nowe technologie spowodowały duże zmiany w społeczeństwie, a życie wielu osób z niepełnosprawnościami wręcz zrewolucjonizowały. Z jednej strony dają nam niezależność. Mamy łatwiejszy dostęp do banku, możemy samodzielnie zrobić zakupy czy sprawdzić godzinę odjazdu pociągu. A z drugiej...?
WIĘCEJ..
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę
Co będzie z moim dzieckiem, gdy umrę – to pytanie od lat zadają sobie opiekunowie osób z niepełnosprawnością.  rozwiązaniem dla tej grupy może być systemowe mieszkalnictwo wspomagane.  Jeśli chcesz wesprzeć działania na rzecz wprowadzenia tego rozwiązania, możesz wziąć udział w ankiecie.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Wielkanocne przygotowania - na stole widać jajka, figurki króliczków i kurczątek.
Wesołych Świąt Wielkanocy!
Naszym Kochanym Przyjaciołom, ich Najbliższym oraz wszystkim pasjonatom integracji społecznej przesyłam z okazji Świąt Wielkiej Nocy życzenia radosnego i pełnego wdzięczności świętowania w rodzinnej i przyjacielskiej wspólnocie. 
WIĘCEJ..

Nasi Partnerzy