Wszystkie artykuły

Prezes PFRON: Widzimy ogromną skalę potrzeb
Wojna, wysoka inflacja, wzrost cen energii  - jak to wszystko wpływa na realizację ambitnych działań  PFRON, jak choćby program samochodowy. Na pytania o plany i sytuację Funduszu odpowiada Prezes Zarządu PFRON, Krzysztof Michalkiewicz.
WIĘCEJ..
Choroby rzadkie: Plan i co dalej?
-  W  wypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną spowodowanej przez choroby rzadkie jesteśmy mniej więcej na tym samym etapie, jak w wypadku autyzmu, gdy królowała teoria zimnych matek – mówi nam rozmowie Maria Libura, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
WIĘCEJ..
„O, jaki śliczny aniołek i mały albinosik
„Słodki aniołek” czy „mały albinosek” to określenia, które usłyszeli od lekarzy rodzice 9-letniego Szymona. Uczucia, które towarzyszyły im w tamtym momencie były trudne do opisania. Pojawił się stres, nerwy i łzy. Pojawiły się też pytania: Jak żyć i funkcjonować z chorobą rzadką, jaką jest albinizm, skoro obecnie jest tak mało wiedzy na jej temat?  W pełnej optymizmu rodzinie, mama Szymona w odpowiedzi na trudności czy bariery odpowiada: „Za to jazda na hulajnodze trójkołowej nie sprawia mu żadnych trudności!” 
WIĘCEJ..
Dwie organizatorki protestu: Joanna Dryjańska i Karolina Kosecka stoją pod Pałacem Prezydenckim. Joanna trzyma transparent w kształcie skrzydeł z napisem
Protestujący opiekunowie: Chcemy niezależnego życia
Chodzi nam o godność i uznanie, że osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie mają te same prawa, co inni obywatele, w tym prawo do emerytury i pracy. Tak mówią nam w wywiadzie liderki protestu opiekunów osób z niepełnosprawnością.
WIĘCEJ..
Naukowczyni, psycholożka, psychoterapeutka w trakcie 4,5 letnich studiów psychoterapeutycznych w nurcie integracyjnym. Pracuje z osobami w kryzysach psychicznych, po próbach samobójczych, ale też z osobami, które zmagają się z trudnościami dnia codziennego. Z zamiłowania – trener kwestii psychologicznych.
Gdy w życie wkracza depresja
- Sytuacja związana ze zdrowiem dzieci i młodzieży jest bardzo skomplikowana i trudna do wyjaśnienia – mówi dr Marlena Stradomska, psychoterapeutka, psycholożka, suicydolożka, biegła sądowa, Ekspertka Biura ds. ZZS w IPIN.
WIĘCEJ..
klasa w szkole pełna dzieci
Edukacja włączająca to idea chrześcijańska i prorodzinna
O wyzwaniach związanych z edukacją włączającą rozmawiamy z wiceminister Marzeną Machałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki i Pełnomocnik Rządu do spraw wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego i z Elżbietą Neroj, zastępcą dyrektora Departamentu Wychowania i Edukacji Włączającej Ministerstwa Edukacji i Nauki.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Po lewej na górze napisane: Bitdefender. Global leader in cybersecurity. Następnie, czerwoną czcionką napisano: Ochrona na najwyższym poziomie! Bezpieczna bankowość, Ochrona przed oszustwami, anty-phishing. Po prawej wizerunek mężczyzny patrzącego w telefon komórkowy. Obok biały napis na czerwonym polu: Kup antywirus. bitdefender.pl.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem przypominamy jeden z wywiadów – „Gdy do raka dołącza depresja”
Nawet 70 procent chorych na raka, będących w trakcie leczenia, zmaga się z depresją. Nie pomaga im presja i używanie określeń typu „przegrał walkę z rakiem”. Jak dbać o zdrowie psychiczne chorego i jego rodziny? O tym mówi w wywiadzie psychoonkolożka Adrianna Sobol.
WIĘCEJ..
Zdjęcie portretowe Izabeli Fornalik
Miłość i rozpacz nie mają ilorazu inteligencji
Mamo, zakochałam się. Co będzie dalej, czy będziemy mogli zostać razem na noc, pobrać się, mieć dziecko? A co jeśli się rozstaniemy. Te pytania nabierają szczególne znaczenia, gdy wypowiada je osoba niepełnosprawnością intelektualną.
WIĘCEJ..
Z DPS do Europarlamentu
W sobotę 21 stycznia zmarł ceniony polityk Marek Plura. Był bez wątpienia człowiekiem o zdecydowanych poglądach, których nie bał się wyrażać. W ramach wspomnień o nim chcielibyśmy przypomnieć wywiad, którego udzielił po tym, jak zdobył mandat posła Parlamentu Europejskiego.
WIĘCEJ..
Kobieta w średnim wieku, ubrana w sweter siedzi na krzesle e eleganckiej salce wykladowej. Na szyi ma smycz z identyfikatorem kongresu Autism.Europe.
Szkoła przyjazna dla autyzmu, czyli jaka?
Jak powinna wyglądać szkoła przyjazna autyzmowi i jak zmienić podejście kadry pedagogicznej do osób autystycznych.? Na te pytania odpowiada doktor Karen Guldberg z Uniwersytetu w Birmingham.
WIĘCEJ..
II Stypendysta nagrody im Piotra Pawłowskiego – Patryk Grab podczas Wielkiej Gali Integracji.
Póki walczysz, jesteś zwycięzcą
„Musimy pamiętać, że to my mamy niepełnosprawność, a nie niepełnosprawność ma nas” – powiedział podczas 27. Wielkiej Gali Integracji Patryk Grab, zwycięzca II edycji stypendium im. Piotra Pawłowskiego, ufundowanego w ramach Funduszu Wieczystego jego imienia.
WIĘCEJ..
Dłoń dotyka innej dłoni, zabandażowanej, z wenflonem
Bezskrzydłe anioły
Od wieków kojarzą się z uosobieniem dobra. zawsze przedstawiano je jako postaci ze skrzydłami w bieli, która jest kolorem niewinności i czystości. anioły, czyli posłańców, dzieli się na tych od Boga i ludzkich. W kontekście mijającego trudnego czasu, świąt i nadchodzącego nowego roku chcę poszukać wśród ludzi takich, dla których określenie „anioł” jest najwłaściwsze, mimo że nie mają oni skrzydeł.
WIĘCEJ..