Wszystkie artykuły

Kradzież sera, terroryści i bezpieka
Polacy zadebiutowali na igrzyskach paraolimpijskich w 1972 r. Wtedy te zawody nie nosiły oficjalnej nazwy. Inaczej wyglądały przygotowania do startów. Wielu zawodników łączyło pracę zawodową ze sportem, zmagało się z absurdami ustroju komunistycznego. Mimo to przywieźli z Heidelbergu 14 złotych, 12 srebrnych i 7 brązowych medali. Jednym ze zdobywców mistrzowskiego tytułu był wtedy pływak Stanisław Mosurek, który opowiedział Integracji o szczegółach startu w Niemczech, dlaczego na mistrzostwa do Wielkiej Brytanii należało zabrać dwie butelki wódki, co takiego zrobił, że został uznany za wroga Polski Ludowej i jak doszło do kradzieży sera w Stoke Mandeville.
WIĘCEJ..
Fizjoterapeuta jest jak przewodnik
Rozpoczynamy cykl rozmów z młodymi medykami, by pokazać ich różne drogi do zawodu, kilkuletnie doświadczenia oraz zalety i koszty wybranej drogi życia.
WIĘCEJ..
Czas na rodzinnych koordynatorów opieki geriatrycznej
Marcel Andino Velez, certyfikowany opiekun medyczny i koordynator opieki, wiceprzewodniczący mazowieckiego okręgu Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Wcześniej przez lata był dziennikarzem „Przekroju” i wicedyrektorem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2019 r., ze względu na pogarszający się stan zdrowia swoich rodziców, w tym postępującą chorobę Alzheimera u taty, postanowił zmienić swoje życie.
WIĘCEJ..
Czy da się przygotować na śmierć własnego dziecka?
Wspomnienie Joanny Wróbel, mamy Julii
WIĘCEJ..
O pracy - jak matka z matką
Osoba pracująca zawodowo, szanowana w pracy i zabezpieczona finansowo ma dużo większą siłę przebicia niż ktoś zdany na środki ze świadczenia i zamknięty z osobą z niepełnosprawnością w czterech ścianach - mówi w rozmowie z Dorotą Próchniewicz Danuta Musiał, mama 17-letnich bliźniaków, w tym syna z niepełnosprawnością, szefowa działu marketingu w branży finansowej.
WIĘCEJ..
Krowa, fortepian i srebrny medal
25 lat grał w kadrze narodowej. Szczyt jego kariery przypadł na czasy, gdy sport paraolimpijski nie był obecny w mediach. Nie było też streamingów z zawodów, a paraolimpijczycy nie byli influencerami. Zresztą Adam Jurasz nie mógłby nim być. Instagram pojawił się dwa lata po tym, jak utytułowany zawodnik zakończył swoją karierę. Nie znajdziecie go w Wikipedii, bo nigdy nie chwalił się osiągnięciami. Jednak to właśnie on i jego deblowy kolega Mirosław Kowalski zdobyli w 2004 r. podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach pierwszy w historii Polski srebrny medal w tej dyscyplinie dla mężczyzn. Adam Jurasz opowiedział Integracji, jak zaczęła się jego kariera sportowa, co robi dzisiaj i co z tym wszystkim miała wspólnego krowa.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika reklamowa Pożyczki na dostępność Banku Gospodarstwa Krajowego. Po jej lewej stronie jest zdjęcie zadowolonego mężczyzny na wózku. Po prawej napis
„Nie mam siły żyć”. Rozmowa o zachowaniach autodestrukcyjnych
Osobie planującej samobójstwo towarzyszy często niezwykle silny ból i brak sił do życia. Osoba, która próby się podjęła, ale ją przeżyła, może mierzyć się z zawodem, że się nie udało, z jej negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia oraz z ciężarem reakcji ludzi z najbliższego otoczenia, którzy wiedzą o zdarzeniu. Czasami też czuje wdzięczność, że jednak przeżyła.
WIĘCEJ..
Lady D w świecie biotechnologii
Od pierwszej edycji Konkursu Lady D minęło 20 lat. Zmieniały się zasady, nagrody i miejsca. Konkurs ewoluował i rozwijał się tak jak jego twórca śp. Marek Plura. Senator, poseł, aktywista darzył wyjątkowym szacunkiem i podziwem kobiety z niepełnosprawnością, które z sukcesem rozwijają karierę zawodową, artystyczną i społeczną. Chciał, by swoim przykładem zachęcały innych do działania i stały się dla nich inspiracją.
WIĘCEJ..
Niegłupia baba
- Pośrodku osiedla był targ. Agnieszka miała 10 lat. Powiedziałam jej, żeby pojechała po zakupy, a ja się poopalam. Założyłam torbę na jej wózek. Dałam do ręki listę zakupów i wysłałam w drogę na pierwszym akumulatorowym wózku. Pierwszy raz bez opieki. Wyszłam na balkon, ale na pewno się nie opalałam. Leżałam i wyłam jak potępieniec. Strasznie się bałam. Wyobrażałam sobie najgorsze rzeczy, ale musiałam ją uczyć życia – mówi Urszula Filipkowska, emerytowana pielęgniarka, mama Agnieszki Filipkowskiej, germanistki, wykładowczyni, radnej miasta Gliwice.
WIĘCEJ..
Mój mąż był dla mnie wielkim wow
- Poznali się jako młodzi ludzie i nigdy się sobą nie znudzili. Znajomi wspominają ich jako nierozłączną parę. Ona była i jest zachwycająco piękna, wręcz magnetyczna. On do końca życia patrzył na nią z miłością i podziwem – mówi przyjaciółka rodziny.
WIĘCEJ..
Ograniczenia są narzucone
Pasja, talent i wytrwałość to trio, które sprawiło, że Marzena Bartosz sięgnęła po marzenia, a praca w zawodzie makijażystki jest jak wisienka na torcie. Przez lata zdobyła renomę, a jej nazwisko jest wizytówką w świecie beauty. Z uśmiechem i pędzlami w ręku rozbija swoją bańkę i staje się inspiracją dla młodszych, którzy śmiało mogą stwierdzić, że liczą się kompetencje, a nie postrzeganie człowieka przez jego fizyczność.
WIĘCEJ..
Przez trudności do gwiazd
- Tak naprawdę to my sami się ograniczamy i nie pozwalamy, aby rozwinęły się nasze skrzydła – mówi Weronika Pawelec, modelka i uczestniczka 11. edycji programu „Top Model”. Zdeterminowana, niezwykle ciekawa świata i gotowa do ciężkiej pracy.
WIĘCEJ..