Wszystkie artykuły

osoba przytula dziecko
Przytul się!
Strach przed bliskością jest częstym elementem życia – nie tylko tego z niepełnosprawnością. Zrozumienie, że podobnie jak inni mamy kompleksy, przynosi rodzaj ukojenia. A akceptacja jest niezbędna, aby budować zdrowe relacje międzyludzkie.
WIĘCEJ..
Zdjęcie poglądowe. Uśmiechnięta kobieta w średnik wieku z różowymi włosami.
Trochę empatii
Słowo „empatia” jest często używane w kontekście niepełnosprawności. Empatii oczekujemy od bliskich i przygodnie spotkanych osób. Jednak czy każdy rozumie, czym jest empatia?
WIĘCEJ..
trzy osoby, które się uśmiechają
SMAkOlisia
„Mam marzenie, by biegać” – mówi 5,5-letnia Oliwia, z pięknymi oczami i włosami, szerokim uśmiechem, pewnością siebie, dojrzałością, ale też niezwykłą ciekawością świata. Towarzyszą jej też pewne ograniczenia: wózek i SMA – rdzeniowy zanik mięśni. Obok Oliwii w każdym momencie życia są obecni oni – wspierający, dopingujący i mocno kochający rodzice i rodzina. Jakie Oliwia ma marzenie i dlaczego nie można jej zabierać zabawek? I skąd pomysł, by założyć TikToka o nazwie SMAkOlisia?
WIĘCEJ..
Mężczyzna, który się uśmiecha
Gdy pełna dostępność jest (nie)dostępna
Wyobraźmy sobie świat, w którym my wszyscy bez względu na sprawność czy niepełnosprawność, mamy pełną dostępność, dzięki której bez najmniejszego problemu odnajdujemy się w otaczającej nas rzeczywistości. Co w sytuacji, gdy ta dostępność w pewnym momencie życia może zostać nam całkowicie zabrana? A co, gdy taka sytuacja dzieje się już teraz? Jak wyglądała dostępność w ubiegłych Wyborach Parlamentarnych? Przede wszystkim, jaką w tym wszystkim mają rolę aktywiści i samorzecznicy?  
WIĘCEJ..
Asystencja osobista. Co trzeba zmienić w projekcie ustawy?
Do 22 grudnia trwają konsultacje przygotowanego przez Kancelarię Prezydenta projektu ustawy o asystencji osobistej. Na razie jego zapisy spotykają się z wyraźną krytyką ze strony potencjalnych odbiorców tych usług.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać sporą grupę ludzi
Nieznana twarz przypadłości z roku 1885
W naszym zabieganym i ciągle jeszcze mało tolerancyjnym społeczeństwie niewiele osób zadaje sobie trud głębszego zastanowienia się nad przyczynami „złego zachowania”, dziwnych gestów czy uznawanych za wulgaryzmy słów padających z ust nieznanego nam bliżej człowieka, szybko negatywnie go kategoryzując lub pejoratywnie naznaczając.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Grafika reklamowa Pożyczki na dostępność Banku Gospodarstwa Krajowego. Po jej lewej stronie jest zdjęcie zadowolonego mężczyzny na wózku. Po prawej napis
dłonie skierowane w dół
Duchowość jest potrzebna każdemu
W miejscu odosobnienia, gdy cisza jest wielkim luksusem, a posługa więźniom prawdziwym powołaniem – potrzebują oni głębokiej rozmowy. Zmagają się z pewnymi procesami, tj. silnym wypieraniem, i etapami, które prowadzą do najtrudniejszego, czyli przebaczenia przede wszystkim sobie. Jaką rolę odgrywa kapelan więzienny? Jak wygląda życie duchowe osadzonych w areszcie śledczym, ale też po jego opuszczeniu? Czy spowiedź udzielana w samochodzie ma tę samą funkcję oczyszczającą jak ta w więziennej kaplicy?
WIĘCEJ..
starszy mężczyzna pokazuje palcem w kierunku tablicy
Niepełnosprawność jest w każdym z nas
O wsparciu Siły Wyższej, karze i zawinieniu, uzdrowieniach, odnalezieniu chwały Bożej oraz o nieznanym ludziom komunikowaniu się Boga z człowiekiem… – w rozmowie z dr. Piotrem Zarembą, pastorem Kościoła Chrześcijan Baptystów.
WIĘCEJ..
biblioteka z dużą ilością książek
Książki, czas pokory i nadzieja
W więzieniu czas płynie w innym wymiarze, rozmowy o życiu i książkach odbywają się nieustannie. Jest to też miejsce, w którym jak mówi Maria Dąbrowska-Majewska, więźniowie kochają, aż wióry lecą, ale też takie, w którym niezwykle często skazanym towarzyszy zapominanie, a w końcu – zapomnienie.
WIĘCEJ..
kobieta stojąca koło mikrofonów i się uśmiecha
Autyzm i ADHD. Kobiece oblicze neuroróżnorodności
Jak na kobiety z autyzmem i ADHD wpływa cykl miesiączkowy i zmiany hormonalne? Dlaczego częściej doświadczają przemocy seksualnej i jak pomóc jej przeciwdziałać i radzić sobie z jej skutkami? Na te i inne pytania odpowiada dr Lotta Borg Skoglund z Instytutu Karolinska.
WIĘCEJ..
starszy mężczyzna stoi z założonymi rękoma
Autyzm. Jak powinno wyglądać orzecznictwo?
Niepełnosprawności nie można ocenić na podstawie pojedynczych czynności. Potrzebne jest wiedza o tym, jak człowiek funkcjonuje w społeczeństwie i jak jest w stanie radzić sobie z własnym życiem. Tak twierdzi prof. Sven Bölte z Instytutu Karolinska.
WIĘCEJ..
Dwójka ludzi chodzi po łące, w rękach kobieta trzyma dwójkę dzieci
„Nie ma złotego środka na życie!”
O tym, że niepełnosprawność jest zupełnie czymś normalnym, a integracja z różnorodnością jest potrzebna społeczeństwu już od najmłodszych lat. Oswojenie się z niepełnosprawnością, a w końcu jej zaakceptowanie, ale też optymizm, miłość i rodzicielstwo, to słowa klucze naszej rozmowy. Jak wygląda codzienność Jaśka Meli? Co go denerwuje, a co cieszy? I wreszcie – dlaczego nie ma złotego środka na życie?
WIĘCEJ..