Wszystkie artykuły

bohaterka w otoczeniu kwiatów
Małe jest piękne
Hasło motywacyjne Elżbiety Bogacz brzmi: „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”, ale dodaje ona jeszcze uzupełnienie: „walczysz, czyli żyjesz na pełnej petardzie, jak mawiał mój największy mentor, ks. Jan Kaczkowski”.
WIĘCEJ..
Na loterii
Geny. Są jak losowanie w totolotku, który tym różni się od zwykłej loterii, że zamiast nagrody można – chociaż prawdopodobieństwo jest małe – wylosować cierpienie. Czy to sprawiedliwe? Nie. Czy można się z tym pogodzić? Próba, którą życie stawia przed nami, przed nami wszystkimi, obojętne jak wylosowaliśmy w genetycznej loterii, polega na tym, że z życiem winniśmy żyć w pogodzeniu. Wtedy po prostu mniej się cierpi.
WIĘCEJ..
Matka z dorosłą córką. Córka szeroko się uśmiecha.
Edwards w rodzinie
Natalia, Paweł, Ania i ich rodzice – Iwona i Janusz, mieszkają od blisko 25 lat w stylowym, komfortowym domu w małej wsi gminnej nad Bugiem. Tuż za ich posesją płynie graniczna rzeka, a za nią jest Białoruś. Życie rodziny Pruniewiczów toczy się w rytmie codziennych obowiązków, pracy, szkoły, koncertów i zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy (ŚDS), do którego z wielką ochotą jeździ przez pięć dni w tygodniu 26-letnia Natalia.
WIĘCEJ..
Uśmiechnięte kobiety z niepełnosprawnością.
Niewidzialna kobiecość u dorosłych kobiet z niepełnosprawnościami
W obliczu coraz donośniejszej dyskusji o równości płci, głos kobiet z niepełnosprawnościami często ginie w tłumie ogólnych debat o prawach człowieka. Włączenie ich perspektywy do dyskursu o prawach człowieka i równości płci nie tylko jest pilną potrzebą, ale także stanowi kluczowy element walki o pełne prawa i godność dla wszystkich kobiet.
WIĘCEJ..
Łukasz Krasoń, młody meżczyzna na wózku elektrycznym i respiratorem pod nosem stoi obok żony, która trzyma go zarękę. Na kolanach ma dziecko. W tle ogród.
Pełnomocnik Rządu: Chcę uprościć system
Reforma orzecznictwa, systemowe usługi asystenckie i zatrudnienie wspomagane – to priorytety nowego Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasza Krasonia. Jaka jest jego wizja i co chce osiągnąć jako Pełnomocnik.
WIĘCEJ..
Ministra Marzena Okła-Drewnowicz ubrana w niebieską koszulę.
Ministra Marzena Okła-Drewnowicz: Polityka senioralna to nasza wspólna sprawa
Marzena Okła-Drewnowicz jest pierwszą osobą sprawującą funkcję Ministra ds. Polityki Senioralnej. Jakie widzi wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa i jak jej zdaniem powinno się odpowiadać na potrzeby coraz liczniejszych osób w wieku senioralnym.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Po lewej na górze napisane: Bitdefender. Global leader in cybersecurity. Następnie, czerwoną czcionką napisano: Ochrona na najwyższym poziomie! Bezpieczna bankowość, Ochrona przed oszustwami, anty-phishing. Po prawej wizerunek mężczyzny patrzącego w telefon komórkowy. Obok biały napis na czerwonym polu: Kup antywirus. bitdefender.pl.
Apostoł miłości
Najbardziej był znany jako twórca pierwszego w Polsce Telefonu Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych. Zmarły w połowie tego roku psycholog-poeta chorował na rdzeniowy zanik mięśni i poruszał się na wózku. Mieszkał w Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w Lublinie. Wielokrotnie doceniono go za działalność na rzecz dobra publicznego. Z Czytelnikami „Integracji” dzielił się felietonami – pełnymi mądrości życiowej i wrażliwości na ludzką niedolę. Jan Arczewski odszedł tak, jak żył – skromnie i po cichu – 7 lipca 2023 r.
WIĘCEJ..
Wojciech Kowalczyk
Rondo i życiowy optymizm
„Człowiek bez barier 2019”, aktywista, pasjonat życia, działacz społeczny i urzędnik, który dąży do tego, by podwarszawskie Legionowo było miastem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnością. Wielokrotnie udowadniał, że potrafi działać skutecznie i nie zraża się pierwszymi niepowodzeniami. Dzięki jego staraniom jedno z rond w Legionowie otrzyma imię Piotra Pawłowskiego, Twórcy Integracji. Był to dla Wojciecha Kowalczyka wzór do naśladowania, przykład niezłomnej postawy i prekursor odważnych działań na rzecz zmian społecznych.
WIĘCEJ..
flaga Dani powiewająca na wietrze
Jak Duńczycy pomagają osobom z niepełnosprawnością
Dania to kraj dobrobytu. To również państwo równych szans dla osób z niepełnosprawnością. Zapewnienie równych praw dla osób z niepełnosprawnościami wcale nie było łatwe. Jednak teraz osoby z niepełnosprawnościami żyją na równi z osobami pełnosprawnymi. Jest to życie na wysokim poziomie, ponieważ duńskie rozwiązania są uznawane za wzór do naśladowania dla innych państw.
WIĘCEJ..
Przy stole, na którym są słoiki i materiały plastyczne, siedzi seniorka i dwie młode kobiety w zielonych koszulkach, które wykonują razem prace plastyczne. Za nimi stoi choinka.
Tu jest mój drugi dom
- Tu jest po prostu mój drugi dom. Ja tu przychodzę jak na skrzydłach – tak o działającym od jesieni Domu Dziennego Pobytu i Aktywności Międzypokoleniowej w Kłodawie mówi pani Zofia, starsza pełna werwy mimo problemów ze zdrowiem kobieta, która jeszcze niedawno mierzyła się z głęboką depresją i samotnością.
WIĘCEJ..
z ziemi wyrasta młoda zielona roślina
Grunt to złapać koniec nitki
Od jakiegoś czasu przestałem się zgadzać z Buddą. Budda powiedział, że źródłem cierpienia jest ignorancja, a ja doszedłem do wniosku, że źródłem cierpienia są więzi. Więzi, bez których nie bylibyśmy ludźmi. Nie możemy się ich po prostu wyzbyć, nawet poszedłszy do tybetańskiego klasztoru, pozostalibyśmy dziećmi swoich rodziców. Może nawet jest tak, że więzi zerwane wiążą najsilniej. Pewnie tak właśnie jest. Nie możemy się wyzuć z więzi, ale możemy je uzdrowić.
WIĘCEJ..
Zdjęcie Krystyny Włodarek. Kobieta z długimi włosami w zielonym garniturze.
Z myślą o kobietach
Działaczka społeczna, przedsiębiorczyni i modelka. Krystyna Włodarek, tegoroczna zdobywczyni Stypendium im. Piotra Pawłowskiego, jest kobietą wielu talentów. Potrafi łączyć wrażliwość społeczną z profesjonalizmem i osobistym urokiem.
WIĘCEJ..