Wszystkie artykuły

Zdjęcie poglądowe z napisem lider dostępności 2025
GALA KONKURSU LIDER DOSTĘPNOŚCI 2025. JUŻ 16 CZERWCA POZNAMY LAUREATÓW I WYRÓŻNIONYCH!
Z przyjemnością informujemy, że 16 czerwca 2025 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbędzie się jubileuszowa, 10. gala konkursu Lider Dostępności, podczas której nagrodzone zostaną najlepsze obiekty i przestrzenie w Polsce dostosowane do potrzeb wszystkich użytkowników.
WIĘCEJ..
Daniel Casas, młody mężczyzna w białej koszuli i marynarce, stoi na tle ścianki z logami Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
EDF: Potrzebujemy Europejskiej Agencji Dostępności
Polski Akt o Dostępności wchodzi w życie już 28 czerwca. Jest on realizacją przepisów unijnych – Europejskiego Aktu o dostępności przyjętego w 2019 roku. Według Europejskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami (EDF) te przepisy są wciąż niewystarczające i potrzebna jest szersza polityka dotycząca dostępności.
WIĘCEJ..
na zdjęciu widać okładkę magazynu integracja
Agnieszka Kubicka: Siła, pasja i działanie ponad ograniczeniami
Agnieszka Kubicka, prezeska i współzałożycielka Fundacji Wózkowicze z Poznania, zmarła nagle 7 czerwca 2025 roku. Miała 44 lata. Od 2016 roku prowadziła fundację, której misją była walka z barierami – architektonicznymi, społecznymi i mentalnymi. Jej odejście to ogromna strata dla społeczności osób z niepełnosprawnością, wolontariuszy, przyjaciół i mieszkańców Poznania. 
WIĘCEJ..
Mężczyzna ubrany w sweter stoi w biurze przed tablicą, na której są umieszcozne kartki z wydrukami dotycżacymi pracy w firmie.
Autyzm i rynek pracy. Strzały w dziesiątkę i paradoks doświadczenia
- Moja sytuacja zawodowa obecnie wygląda wprost tragicznie. Ofert spełniających moje potrzeby nie ma. Nawet pośrednictwa pracy, w których jestem zarejestrowany, rozkładają ręce, nie są w stanie mi pomóc – mówi Maciej Ryszawy, autystyczny samorzecznik. Podobne problemy ma wiele osób neuroróżnorodnych. Czy tak musi być?
WIĘCEJ..
Okładka poradnika dla podmiotów ekonomii społecznej wydanego w ramach Funduszy Europejskich przez BGK. Jest na niej zdjęcie dwóch kobiet pracujących w ogrodzie.
Wsparcie dla podmiotów ekonomii społecznej. Jak może pomóc Bank Gospodarstwa Krajowego? (PDF Dostępny)
W 2023 roku w Polsce działało ok. 106 200 podmiotów ekonomii społecznej. Stanowią one ważny element gospodarki i przyczyniają się do rozwoju lokalnych społeczności. Co więcej przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu i odpowiadają na potrzeby, których nie dostrzegają inne, tradycyjne przedsiębiorstwa. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) od lat wspiera te podmioty i w ten sposób kontynuuje tradycję zaangażowania w rozwój ruchu spółdzielczego, którą zapoczątkował po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Poradnik dostępny jest w formacie PDF.
WIĘCEJ..
Frederic Destrebecq, szczupły mężczyzna w okularach stoi przy tablicy informującej o debacie
Dyrektor European Brain Council: Reforma psychiatrii jest potrzebna i opłacalna
System oparty na dużych szpitalach, powinien być zastąpiony bardziej holistycznym podejściem uwzględniającym różnorodne potrzeby pacjentów i wychodzącym poza samą ochronę zdrowia. Zwłaszcza że dotychczasowy model psychiatrii nie odpowiada na potrzeby współczesnego świata. O tym dlaczego potrzebujemy zmian w psychiatrii, opowiada nam Dyrektor wykonawczy European Brain Council Frédéric Destrebecq.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Po lewej na górze napisane: Bitdefender. Global leader in cybersecurity. Następnie, czerwoną czcionką napisano: Ochrona na najwyższym poziomie! Bezpieczna bankowość, Ochrona przed oszustwami, anty-phishing. Po prawej wizerunek mężczyzny patrzącego w telefon komórkowy. Obok biały napis na czerwonym polu: Kup antywirus. bitdefender.pl.
Na zdjęciu widać osobę, która czyta magazyn
Stwórz z nami magazyn „Integracja” o kulturze!
Magazyn „Integracja” już dwukrotnie poświęcony był kulturze i dziedzictwu narodowemu, prezentując twórczość osób z niepełnosprawnością oraz różnorodne, często niestandardowe formy artystycznego wyrazu. Na łamach czasopisma pojawiały się m.in. obrazy malowane pędzlem trzymanym w ustach lub stopie, fotografie, wiersze, opowiadania oraz muzyka tworzona przez artystów z niepełnosprawnością.
WIĘCEJ..
Wiceminister Łukasz Kraoń stoi na scenie podczas otwarcia konferencji Włączamy Dostepność.
Dostępność jest szansą dla biznesu. Teraz będzie też wymogiem
- Mimo ogromnych możliwości, jakie dają cyfryzacja i nowe technologie, wciąż pozostają one mniej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami — mówiła wiceministra funduszy Monika Sikora. Rozwiązaniem tego problemu ma być przyjęty kilka lat temu Europejski Akt o dostępności (EAA) i jego polska wersja, czyli Ustawa o zapewnieniu Dostępności niektórych dób i usług, której zapisy wchodzą w życie już 28 czerwca tego roku.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać kobietę z białą laską. Trzyma na smyczy psa asystenta.
Dyskryminacja aktywnych
Rozmowa z Wacławem Rosą, niewidomym radcą prawnym z Krakowa, o jego drodze zawodowej, pasjach i… karaniu osób niewidomych za aktywność, gdyż otrzymują skandalicznie niską liczbę punktów potrzeby wsparcia, przyznawanych do świadczenia wspierającego, a co się z tym wiąże – potrzeby asystencji osobistej. 
WIĘCEJ..
Na grafice pisze
Będziemy na Święcie Wolności w Gdańsku
31 maja – 1 czerwca, w najbliższą sobotę i niedzielę, Gdańsk zaprasza na kolejną edycję Święta Wolności i Praw Obywatelskich. To wielkie spotkanie organizacji pozarządowych i grup nieformalnych i okazja do przedstawienia w Strefie Społecznej (Gdańsk, 100cznia, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5) swojej działalności oraz wspólnego pokazania, jak silny i różnorodny jest głos organizacji społecznych w Polsce. Wydarzenie jest bezpłatne.
WIĘCEJ..
na zdjęciu widać paragraf
Ministerstwo Sprawiedliwości: Kwestia zniesienia ubezwłasnowolnienia jest sprawą sztandarową
– Kwestia zniesienia ubezwłasnowolnienia i zastąpienia go modelem wspieranego podejmowania decyzji jest dla nas jedną ze sztandarowych spraw. Model wspieranego podejmowania decyzji stanowi nowoczesną, humanitarną i zgodną z międzynarodowymi standardami praw człowieka alternatywę dla archaicznej i restrykcyjnej instytucji ubezwłasnowolnienia – powiedziała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, przewodnicząca Zespołu ds. opracowania propozycji rozwiązań normatywnych. 
WIĘCEJ..
Wnętrze komfortki w Gdyńskim Centrum Świadczeń
Tropem trójmiejskich komfortek
„W Trójmieście nie ma komfortek!” – ta myśl towarzyszyła mi – od niedawna jako mieszkance Gdańska – od pierwszych dni poszukiwań. I choć w końcu dotarłam do kilku obiektów udowadniających, że sytuacja nie jest aż tak tragiczna, to do określenia: „jest dobrze!” droga daleka.
WIĘCEJ..