Aktualności

osoba na wózku jedzie z dużą prędkością przez wnętrze biura.
Nowe przepisy wydłużające orzeczenia dla osób o trwałej niepełnosprawności
W środę (11.06) weszła w życie nowelizacja rozporządzenia MRPiPS, zgodnie z którą orzeczenia o niepełnosprawności dla osób z chorobami rzadkimi i genetycznymi będą wydawane na dłuższy okres. Według nowych przepisów minimalny okres orzeczenia dla osób poniżej 16 lat to 3 lata.
WIĘCEJ..
Ujęcie na nowoczesny budynek i drzewa. Na pierwszym planie znak z napisem: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej
Poznaj lepiej Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Ochocie
Do 17 czerwca potrwają dni otwarte nowej filii Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ulicy Korotyńskiego 13. Potańcówka, warsztaty artystyczne, koncerty i wykłady – to tylko niektóre z zaplanowanych wydarzeń dla osób najmłodszych i starszych.
WIĘCEJ..
plakat z napisem: muzeum dla demencji
Pierwsze warsztaty wytchnieniowe dla opiekunów osób żyjących z demencją
Już 14 czerwca odbędą się pierwsze warsztaty wytchnieniowe dla opiekunów osób żyjących z demencją. Chcielibyśmy otworzyć się na Państwa potrzeby i zaoferować możliwość spotkania się w Muzeum przy kawie i herbacie. Umożliwić nawiązanie nowych znajomości we wspierającej atmosferze, a przede wszystkim podzielić się kawałkiem tego co mamy najlepsze, czyli dostępu do sztuki. Spotkanie warsztatowe poprowadzi certyfikowana psychoterapeutka i trenerka Izabela Butniewicz.
WIĘCEJ..
Kobieta na wózku siedzi przy stole. Pisze coś na laptopie.
Czym jest świadczenie wspierające? 
Świadczenie wspierające to nowe wsparcie finansowe dla osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat. To świadczenie przysługuje niezależnie od dochodu oraz innych form pomocy, które dana osoba już otrzymuje. 
WIĘCEJ..
Kobieta przytula meżczyznę na wózku. Oboje znajdują się w schludnie urządzonym mieszkaniu. Pod zdjęciem są loga GSU.pl, Stowarzyszenia GSU i Signal Iduna.
Unikalne ubezpieczenie na życie dla osób z niepełnosprawnościami – czy to możliwe?
Dla wielu osób z niepełnosprawnościami i orzeczoną niezdolnością do pracy znalezienie odpowiedniego ubezpieczenia na życie bywało wyzwaniem. Dotychczasowe produkty ubezpieczeniowe często nie uwzględniały specyficznych potrzeb tej grupy, a bariery formalne lub wysokie koszty mogły odstraszać. Jednak pojawienie się nowego ubezpieczenia na życie dedykowanego osobom z niepełnosprawnościami, które udostępnia GSU Stowarzyszenie Ubezpieczonych, zmienia reguły gry.
WIĘCEJ..
symbol niepelnosprawności - osoba na wózku.
Zmiany w przepisach o orzekaniu niepełnosprawności. Dłuższy okres ważności zaświadczeń lekarskich i nowe wzory mLegitymacji
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Wprowadza ono m.in. dłuższy okres ważności zaświadczeń lekarskich i nowe wzory mLegitymacji dokumentującej niepełnosprawność.
WIĘCEJ..
MATERIAŁ PARTNERSKI
Po lewej na górze napisane: Bitdefender. Global leader in cybersecurity. Następnie, czerwoną czcionką napisano: Ochrona na najwyższym poziomie! Bezpieczna bankowość, Ochrona przed oszustwami, anty-phishing. Po prawej wizerunek mężczyzny patrzącego w telefon komórkowy. Obok biały napis na czerwonym polu: Kup antywirus. bitdefender.pl.
Dziewczyna z zespołem Downa pracuje przy laptopie.
Ministerstwo chce stworzyć model zatrudnienia wspomaganego
W maju Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń zapowiedział wejście w życie projektu dotyczącego mechanizmu zatrudnienia wspomaganego. O szczegóły tego projektu zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 
WIĘCEJ..
MZ w Sejmie o centrach zdrowia psychicznego: pacjent musi mieć dostęp do pomocy blisko siebie
Nowy sposób finansowania świadczeń zdrowotnych w centrach zdrowia psychicznego ma zapewniać stabilność świadczeniodawców i promować opiekę realizowaną w środowisku pacjenta - powiedziała w środę w Sejmie Dagmara Korbasińska-Chwedczuk z Ministerstwa Zdrowia. Podkreśliła, że pacjent musi mieć dostęp do pomocy blisko siebie.
WIĘCEJ..
Plakat. Na nim dwie dłonie trzymające pędzie i napis: Czego ci nie powiem to ci namaluję.
Warsztaty Malarskie „Czego Ci nie powiem to Ci namaluję”
Zapraszamy do udziału w warsztatach malarskich "Czego Ci nie powiem to ci namaluję" które odbędą się 8 czerwca w restauracji Bez Słowa. Jeśli chcesz komuś przekazać co czujesz, ale nie masz odpowiednich słów aby to zrobić - weź pędzel. Będzie łatwiej. 
WIĘCEJ..
pułapka na myszy
Nie każcie nas za aktywność! Likwidacja pułapki rentowej
- Tematem pułapki rentowej zajmuję się od 14 lat – mówił Lech Stefańczuk, ze stowarzyszenia osób niepełnosprawnych FIONA, podczas posiedzenia podkomisji stałej ds. osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego poświęconego pułapce rentowej - Z każdą kolejną kadencją jest mowa o analizach. W 2011 roku zbierałem podpisy pod projektem ustawy żeby znieść pułapkę rentową dla rencistów socjalnych. Z sali plenarnej dało się wtedy słyszeć głosy: dlaczego tak późno? Tym problem trzeba się zająć w następnej kadencji. Za każdym razem słychać tylko o kolejnej kadencji. Z czego kojarzę pułapka rentowa jest z nami już od 22 lat.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać nowy wzór legitymacji dla osoby z niepełnosprawnością
Będzie elektroniczna wersja Legitymacji osoby niepełnosprawnej!
– To rozwiązanie, które upraszcza codzienne życie. mLegitymacja ON nie zastępuje tradycyjnej legitymacji, ale daje osobom z niepełnosprawnościami nowoczesną alternatywę – szybszą, wygodniejszą, bezpieczną – podkreśla Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych, Łukasz Krasoń. 
WIĘCEJ..
Na pierwszym planie jest mężczyzna siedzący przed dwoma ekranami, na których wyświetlane są linijki kodu.  Na ekranami jest tłumacz języka migowego, który wykonuje tłumaczenie przed kamerą siedząc na tle green screenu.
„Dostępna książka”: Łukasiewicz rozwija technologie dla osób Głuchych
Lektury szkolne w formie multimedialnego filmu – z wyświetlanym tekstem, czytane przez lektora i jednocześnie tłumaczone na Polski Język Migowy (PJM). To jeden z efektów „Dostępnej książki”, którą tworzy Sieć Badawcza Łukasiewicz. Prace badawczo-rozwojowe usprawnią cyfrowego awatara, który pełni rolę tłumacza polskiego języka migowego. Projekt jest przeznaczony dla osób Głuchych, w szczególności dla dzieci i młodzieży. Wspiera go Fundacja Integracja, która od ponad 30 lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. W tym celu w siedzibie Centrum Łukasiewicz został podpisany list intencyjny o współpracy.
WIĘCEJ..
zbliżenie na dłonie starszego człowieka. Na palcu ma złotą obrączkę, trzyma laskę.
MRPiPS: w przyszłym roku audyt we wszystkich domach pomocy społecznej
W przyszłym roku zostanie przeprowadzony audyt w domach pomocy społecznej, który pozwoli zweryfikować, czy dana placówka działa zgodnie ze standardami – poinformowała PAP wiceministra rodziny Katarzyna Nowakowska. Według resortu istotna jest też skala nielegalnych placówek całodobowej opieki.
WIĘCEJ..
Na grafice pisze
Będziemy na Święcie Wolności w Gdańsku
31 maja – 1 czerwca, w najbliższą sobotę i niedzielę, Gdańsk zaprasza na kolejną edycję Święta Wolności i Praw Obywatelskich. To wielkie spotkanie organizacji pozarządowych i grup nieformalnych i okazja do przedstawienia w Strefie Społecznej (Gdańsk, 100cznia, ul. ks. Jerzego Popiełuszki 5) swojej działalności oraz wspólnego pokazania, jak silny i różnorodny jest głos organizacji społecznych w Polsce. Wydarzenie jest bezpłatne.
WIĘCEJ..
Za brudymi i rdzewiejęcymi kratami znajduje się krzesło, również brudne i pordzewiałe,
Fundusze UE wspierają łamanie praw podstawowych marginalizowanych grup w Polsce, ujawnia nowy raport
Nowy raport opublikowany dziś w Polsce ujawnia, w jaki sposób fundusze Unii Europejskiej są wykorzystywane w sposób naruszający podstawowe prawa marginalizowanych społeczności, w tym osób romskich, osób z niepełnosprawnościami oraz osób z doświadczeniem migracyjnym.
WIĘCEJ..
na zdjęciu widać paragraf
Ministerstwo Sprawiedliwości: Kwestia zniesienia ubezwłasnowolnienia jest sprawą sztandarową
– Kwestia zniesienia ubezwłasnowolnienia i zastąpienia go modelem wspieranego podejmowania decyzji jest dla nas jedną ze sztandarowych spraw. Model wspieranego podejmowania decyzji stanowi nowoczesną, humanitarną i zgodną z międzynarodowymi standardami praw człowieka alternatywę dla archaicznej i restrykcyjnej instytucji ubezwłasnowolnienia – powiedziała wiceministra Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, przewodnicząca Zespołu ds. opracowania propozycji rozwiązań normatywnych. 
WIĘCEJ..
Osoba na wózku
Rafał Trzaskowski: Będę walczył o asystencję osobistą! Społecznicy zgłaszają wątpliwości i piszą list do premiera.
- Gwarantuje Państwu, że będę walczył o to, żeby ta ustawa znalazła się najpierw w Sejmie a potem, żebym mógł ją podpisać. Takie było zobowiązanie rządu – podkreślał Rafał Trzaskowski. Deklarował, że wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej to nie tylko zobowiązanie prawne, ale również moralne.
WIĘCEJ..
Na zdjęciu widać grupę ludzi, którzy są na szczycie góry
Łączą nas góry: rusza 7. sezon wycieczek, które zmieniają życie. Zapisy już dostępne!
Już 15 czerwca rozpoczną się wyczekiwane wyprawy górskie po Sudetach dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Przed nami siódma edycja jednego z najważniejszych i największych w Polsce programów wytchnieniowych. W tym sezonie na uczestników i uczestniczki czekają nowe trasy, biwaki w górach, a nawet oglądanie spadających gwiazd. Fundacja Ładne Historie przygotowała 7 wycieczek, ale może być ich więcej – trwa zbiórka środków na kolejne inicjatywy. Udział w projekcie „Łączą nas góry” jest bezpłatny. Ruszyły zapisy na wyprawy. 
WIĘCEJ..

Nasi Partnerzy

?>