Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kampania parkingowa – relacja z Zielonej Góry

15.12.2004

10 września 2004 r. zainaugurowana została ogólnopolska kampania pt. "Akcja Parkingowa", której organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, a jednym z 23 Partnerów Miasto Zielona Góra.

Celem Akcji jest uzmysłowienie wszystkim kierowcom, że miejsce oznaczone charakterystycznym symbolem wózka inwalidzkiego powinno być zajęte wyłącznie przez osoby niepełnosprawne szczególnie poruszające się z pomocą kul lub na wózku inwalidzkim.

Zielonogórska kampania rozpoczęła się o godzinie 1100 spotkaniem w Palmiarni. Spotkanie z udziałem:

1. Bożenny Bukiewicz -Radnej Rady Miasta Zielona Góra, Przewodniczącej Komisji Gospodarki;
2. Henryka Napierały -Zastępcy Naczelnika Wydziału Inwestycji i Zarządzania Drogami;
3. Bogusława Radzio Przewodniczącego Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności; 
4. Dariusza Maćkowiaka- Zastępcy Prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych Zielonogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej;
5. Bogusława Glaza- Prezesa Stowarzyszenia Aktywnej Rehabilitacji "Rekryteringsgruppen"; 
6. Zbigniewa Grada- Prezesa Lubuskiego Stowarzyszenia Inwalidów Narządu Ruchu;
7. Zofii Koszeli- Pełnomocnika do spraw. Osób Niepełnosprawnych Starostwa Powiatowego Świebodzin;
8. Zenona Rochowiaka- aspiranta sztabowego Komendy Miejskiej Policji;
9. Jarosława Tchorowskiego- komisarza Komendy Miejskiej Policji
profesjonalnie poprowadził red. Krzysztof Baług- dziennikarz Radia Zachód.

Zaproszeni Goście oraz Członkowie Miejskiej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych i Stałego Zespołu Doradców wymienili uwagi dotyczące zasad tworzenia i użytkowania miejsc parkingowych. Dyskusji przysłuchiwali się dziennikarze "Gazety Wyborczej", "Radia Zachód", "Radia Zielona Góra".
O rozpoczynającej się Akcji poinformowały obszernie: "Gazeta Wyborcza", "Gazeta Lubuska", "Radio Zachód", "Radio Zielona Góra", "Radio Index", "Radio Plus", "TVP3", "Kablówka".
 
Do września 2004r. wydano 1340 kart parkingowych niepełnosprawnym mieszkańcom miasta. W obrębie Strefy Płatnego Parkowania znajduje się 1000 miejsc parkingowych. W Zielonej Górze zarejestrowanych jest 34 000 pojazdów.

Zielonogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa administruje 14,5 tys. mieszkań. Na obszarze jej administrowania znajduje się 31 miejsc zarezerwowanych dla osób niepełnosprawnych. Jeżeli zaistnieje potrzeba i pozwalają warunki techniczne to tworzone zostają kolejne miejsca parkingowe, chociaż należy zdać sobie sprawę, że Zielonogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa nie ma już terenów umożliwiających utworzenie kolejnych parkingów.

Tylko 30% z ogólnie orzeczonych o niepełnosprawności osób otrzymuje uprawnienia do otrzymania karty parkingowej.

Karta parkingowa wydawana jest w Wydziale Komunikacji. Wydawana jest na Osobę,  a nie na pojazd.

UWAGA:
Należy pamiętać, że w różnych miastach polskich, osoby niepełnosprawne mają różne dodatkowe uprawnienia ( dotyczy opłat za parkowanie). Jedynie w Zielonej Górze:
Osoby niepełnosprawne ( zarówno mieszkańcy miasta jak i goście), posiadające kartę parkingową- uprawnione są do bezpłatnego parkowania w każdym miejscu Strefy Płatnego Parkowania- zgodnie z przepisami. (Uchwała Nr XVII/168/03 Rady Miasta z dnia 25 listopada 2003r.).
Obowiązkiem kierowcy jest umieszczenie oryginału, nie kopii karty parkingowej w widocznym miejscu (wewnątrz za przednią szybą).W przeciwnym razie wszelkie reklamacje nie będą uwzględniane, a kierowca będzie zobowiązany do uiszczenia mandatu.
Od lipca 2002r. obowiązuje tylko karta parkingowa. Pozostałe, do tego czasu obowiązujące oznaczenia, straciły ważność.

Kierowcom, którzy nie zrozumieją problemu, realizację obowiązku przypomną mandaty w wysokości 100 zł.
Dla tych, którym "nie wystarczy" mandat przygotowywana jest zmiana prawa w zakresie ruchu drogowego oraz ustawy o drogach, na podstawie której, pojazdy bezprawnie zaparkowane na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych - będą odholowywane na koszt właścicieli.
Obecnie trwa zbieranie podpisów pod deklaracją do sejmu i senatu.

Do sprawnych kierowców:

1. Nie zajmuj, nawet na chwilę, miejsca oznaczonego i przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej,
2. Nie "zabieraj" nawet kilku centymetrów powierzchni "koperty", Osoba niepełnosprawna, która po wyjściu z samochodu będzie musiała przesiąść się na wózek inwalidzki musi całkowicie otworzyć drzwi samochodu, a nie je tylko uchylić.
3. Ustawiaj pojazd na swoim miejscu parkingowym prosto, a nie skosem, bo w ten sposób blokujesz drzwi pojazdu stojącego na kopercie.
Źle ustawiony pojazd może utrudnić lub uniemożliwić wejście/ wyjście niepełnosprawnej osobie nawet z osłabioną sprawnością ruchową.
4. Nie korzystaj z "przywileju" karty parkingowej-
Wydana niepełnosprawnemu członkowi Twojej rodziny, powinna być używana przez Ciebie, tylko, gdy z Twojego pojazdu korzysta uprawniona osoba.

Do niepełnosprawnych kierowców:

1. Nie udostępniaj swojej karty innym. Ktoś nieuprawniony przecież zajmie miejsce Twojemu Niepełnosprawnemu Koledze. Wiesz, jakie to przykre.
2. Nie kseruj karty, w celu wypożyczenia osobom, którym ona nie przysługuje. Przecież gdyby przysługiwała otrzymałyby ją bez problemu.
3. Jeżeli nie potrzebujesz większej powierzchni podczas wsiadania lub wysiadania z pojazdu, nie zajmuj miejsc- kopert. Masz przecież w Zielonej Górze uprawnienia parkowania w każdym miejscu strefy płatnego parkowania

Źródło: Urząd Miasta Zielona Góra

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas