Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Razem w szkole 2004 - program dla szkół ponadgimnazjalnych

23.11.2004

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu zainaugurowały II edycję ogólnopolskiego programu edukacyjnego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych - "Czy naprawdę jesteśmy inni? Razem w naszej szkole".

"Program [...] ma na celu przedstawienie osób niepełnosprawnych w taki sposób, by przede wszystkim przełamywać istniejące jeszcze bariery społeczne i "budować" taką szkołę, w której wszyscy - bez względu na sprawność psychofizyczną - czują się dobrze i bezpiecznie." - napisał Minister Edukacji Narodowej i Sportu Mirosław Sawicki w liście do nauczycieli.

W ramach kampanii do ponad 12 tys. szkół w całej Polsce rozesłano specjalne materiały edukacyjne. W ich skład wchodzą kasety wideo oraz materiały dydaktyczne pomocne w przeprowadzeniu lekcji wychowawczej na temat szeroko pojętej integracji. Dzięki temu filmowi prawie 2 mln uczniów będzie mogło lepiej zrozumieć sposób "odbierania i czucia świata" przez niewidomych, niesłyszących, poruszających się na wózkach inwalidzkich czy upośledzonych umysłowo. Jednocześnie bohaterowie filmu udowadniają, że niepełnosprawność wcale nie musi być ograniczeniem i że bariery z niej wynikające w rzeczywistości najczęściej tkwią w nas samych.

"Od wielu lat jestem zapraszany przez szkoły na spotkania z uczniami. Zauważam wielką potrzebę poznawania przez młodych ludzi świata osób niepełnosprawnych. Indywidualne dotarcie do wszystkich jest niemożliwe, dlatego tym bardziej cieszę się, że opracowany przez nas materiał edukacyjny pozwoli nauczycielom przybliżyć sprawy osób niepełnosprawnych tak wielu uczniom w Polsce." - powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Organizatorzy kampanii zaproponowali również uczniom udział w specjalnym konkursie. Polega on na przygotowaniu filmu trwającego 30 - 60 sek. , ilustrującego hasło kampanii "Czy naprawdę jesteśmy inni? Razem w naszej szkole". Konkurs zostanie rozstrzygnięty jeszcze w tym roku, a zwycięskie filmy zaprezentowane zostaną między innymi na Europejskim Festiwalu Filmów Integracyjnych w Kołobrzegu w 2005 r.

Ramowy scenariusz zajęć edukacyjnych dla szkół ponadgimnazjalnych

Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - regulamin

z planu filmowego

Więcej informacji o programie "Czy naprawdę jesteśmy inni? Razem w naszej szkole" oraz o konkursie dla szkół można znaleźć na stronach www.niepelnosprawni.pl i www.menis.gov.pl.

Partnerem akcji "Czy naprawdę jesteśmy inni? Razem w naszej szkole?" jest Telekomunikacja Polska.

Przeczytaj o działalności społecznej Telekomunikacji Polskiej www.tp.pl/otp/

Wsparcie medialne - TVP 3, Polskie Radio Bis, Cogito.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas