Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sztuka i niepełnosprawność – dyskusja na żywo 8 maja

07.05.2020
Autor: inf. prasowa
scena na której stoją trzy puste krzesła w tle wyświetla się zdjęcie dziewczyny z zespołem downa
W ramach projektu Europe Beyond Access – Sztuka i Niepełnosprawność, British Council zaprasza na piątkową (8 maja) dyskusję na żywo z Justyną Wielgus, dyrektorką artystyczną Teatru 21, oraz dwojgiem aktorów: Heleną Urbańską i Maciejem Kasprzakiem.
 
Punktem wyjścia do rozmowy będzie artykuł „Naga i niepełnosprawna: ciało jako obraz siły i piękna” napisany przez portugalską artystkę z niepełnosprawnością Dianę Niepce, opublikowany na platformie taniecPOLSKA. Diana w 2019 r. odbyła rezydencję w Teatrze 21 i wzięła udział w debiutanckim spektaklu Justyny Wielgus pt. „PokaZ” w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
 
W artykule Diana opisuje, w jaki sposób pracuje z ciałem, a w szczególności, w jaki sposób artyści z niepełnosprawnością mogą wykorzystywać nagość do opisu siły i piękna w człowieku.
 
 
W ramach wydarzenia przewidziano także krótką rozmowę z autorką tekstu – Dianą Niepce (rozmowa odbędzie się w języku angielskim z polskimi napisami).
 
Zachęcamy do przesyłania pytań do aktorów Heleny Urbańskiej i Macieja Kasprzaka przed dyskusją. Aby zadać im pytanie, prosimy o wpisywanie ich w komentarzach na Facebooku.
 
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu wszystkich zainteresowanych teatrem i tańcem współczesnym, sztuką interdyscyplinarną oraz tym, w jaki sposób artyści z innych krajów angażują się w działania sektora kreatywnego w Polsce.
 
Szczegóły:
  • Kiedy: 8 maja o godzinie 15.00
  • Gdzie: fanpage British Council lub fanpage Europe Beyond Access
  • Uczestnicy: Justyna Wielgus, dyrektorka artystyczna Teatru 21 i aktorzy: Helena Urbańska i Maciej Kasprzak 
  • Prowadzący: Filip Pawlak, ambasador projektu Europe Beyond Access
  • Punkt wyjścia do dyskusji: Naga i niepełnosprawna: ciało jako obraz siły i piękna
  • Język: polski z napisami. Transkrypcja angielska dostępna po wydarzeniu.
  • Projekt Sztuka i Niepełnosprawność

O British Council

British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Realizuje działania na sześciu kontynentach i w ponad 100 krajach, codziennie tworząc nowe międzynarodowe możliwości. W Polsce British Council działa od ponad 80 lat, realizując swoją misję na wielu polach poprzez edukację, promowanie brytyjskiej kultury, realizowanie projektów społecznych, zapewnianie dostępu do egzaminów językowych i nauczanie języka angielskiego.

O projekcie Sztuka i Niepełnosprawność

Projekt Sztuka i Niepełnosprawność ma na celu ułatwianie dostępu do sztuki osobom z niepełnosprawnością – zarówno odbiorcom, jak i artystom i profesjonalistom działającym w różnych dziedzinach sztuki. To 6-letni program koordynowany przez British Council w Polsce. Wspólnie z wiodącymi polskimi instytucjami British Council promuje nowe pokolenie artystów z niepełnosprawnością w Polsce i Wielkiej Brytanii. Wspiera także wymianę dobrych praktyk pomiędzy profesjonalistami zajmującymi się kulturą i sztuką. 
 
W Polsce program jest realizowany w partnerstwie z Instytutem Muzyki i Tańca (Taniec i Niepełnosprawność: przekraczanie granic) oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego (Cykl spotkań twórców z niepełnosprawnością). Współpracuje także z takimi instytucjami, jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Śląski (organizator festiwalu Open the Door) w Katowicach oraz Teatr Rozbark w Bytomiu. Działa także z Fundacją Kultury Bez Barier, Teatrem 21 oraz Narodową Galerią Sztuki Zachęta w Warszawie.
 
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas