Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sądy nie działają, a życie nie stoi w miejscu. Co robić?

06.05.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pixabay.com
rzeźba sprawiedliwości w postaci kobiety z zasłoniętymi oczami, trzymającej wagę
Pandemia COVID-19 sparaliżowała także pracę sądów. Odwołane sprawy wielu osobom mogą znacznie skomplikować codzienne funkcjonowanie. W takiej sytuacji znalazła się nasza Czytelniczka, opiekun prawny swojego ubezwłasnowolnionego brata. Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia, co zrobić w takiej sytuacji.
 
„Jestem opiekunem prawnym niepełnosprawnego brata po dziecięcym porażeniu mózgowym. Opiekuję się nim od  śmierci rodziców tj. od 4 lat. Brat przebywa obecnie w profesjonalnym komercyjnym ośrodku opiekuńczym, który do najtańszych nie należy. Dziesięć miesięcy czekałam na sprawę dotyczącą dostępu do rachunku bankowego brata, który sama założyłam rok temu po sprzedaży mieszkania po Rodzicach. Brat ma swoje pieniążki na rachunku, a do tej pory ja dopłacam do kosztów jego utrzymania. Sprawę zdjęto 7 kwietnia z wokandy z powodu pandemii i nikogo nie obchodzi, że ja również z tego samego powodu tracę dochody. Za chwilę nie będę miała już pieniędzy na jego ośrodek. Co mam robić skoro brat dysponuje swoimi środkami na ten cel. W jaki sposób może mi ktoś pomóc? Gdzie mogę się zwrócić o pilne wyrażenie zgody na możliwość wypłaty pieniędzy na ośrodek i utrzymanie brata. Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji finansowej a paradoks jest taki, że mamy pieniądze na rachunku z którego nie możemy  bez zgody sądu ich wypłacić” – pisze Czytelniczka do naszej redakcji.
 
Zapytaliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości, co należy zrobić w takiej sytuacji.
 
- Zezwolenia na dostęp do rachunku brata, o co pyta Czytelniczka, udziela tylko sąd opiekuńczy w postępowaniu wszczynanym na wniosek opiekuna. W przypadku odwołania rozprawy w dobie zagrożenia pandemią, wnioskodawca może wystąpić do sądu o zabezpieczenie swojego roszczenia -  wydanie przez sąd rozstrzygnięcia tymczasowego co do dostępu do konta. Wniosek taki jest rozpoznawany nie później niż w ciągu tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej – odpowiada nam przedstawiciel biura prasowego resortu sprawiedliwości.
 
Jak dodaje, można także domagać się ustanowienia pełnomocnika z urzędu – wystarczy złożyć oświadczenie, z którego wynika, że dana osoba nie może ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Wina po stronie urzędników.
    znaczny.
    07.05.2020, 11:27
    Gdyby urzędnik wydawał decyzje zgodnie z obowiązującymi przepisami i odpowiadał za swoje decyzje, życie tych chorych,niepełnosprawnych byłoby lżejsze,a tak urzędnik wydaje decyzje według własnego uznania,gdzieś ma przepisy a jak się tobie biedny człowieku nie podoba to idż do sądu i latami dochódż swych praw do należnych świadczeń nawet jeśli z winy urzędnika nie masz środków do życia. Czy wreszcie ktoś w tym kraju doprowadzi do tego aby urzędnik odpowiadał za swoje postępowanie.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas