Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o niepełnosprawności a odwołanie

03.06.2020
Autor: P.

W dniu 29.02.2020 r. córce skończyło się orzeczenie, w dniu 30.03.2020 roku zostało wydane nowe orzeczenie, od którego się odwołałam. Czy nowe orzeczenie jest ważne? Jak to się ma w stosunku do tarczy antykryzysowej?

Szanowna Pani,

podobne pytanie zadaliśmy Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Otrzymaliśmy także drugą odpowiedź Ministerstwa dotyczące orzekania, w szczególności Pani dotyczy odpowiedź Ministerstwa na pierwsze pytanie.

Jak wskazało Ministerstwo w/w artykule: „Z treści pisma wynika, iż orzeczenie o niepełnosprawności wydane dziecku utraciło ważność z dniem 26 lutego 2020 r., natomiast z dniem 2 marca 2020 r. wydane zostało orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, które z uwagi na złożone odwołanie i pozostającą w toku sprawę nie stało się orzeczeniem ostatecznym, nie weszło do obrotu prawnego i nie może stanowić podstawy do uzyskania ulg i uprawnień. W takich okolicznościach pod warunkiem złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia w okresie od 9 grudnia 2019 r. do 8 marca 2020 r. dotychczasowe orzeczenie osoby orzekanej powinno zostać przedłużone z mocy prawa do dnia zakończenia postępowania odwoławczego i uzyskania nowego orzeczenia faktycznie potwierdzającego status osoby niepełnosprawnej”.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas