Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

PFRON: Dotąd 150 powiatów wnioskowało o środki na 500 zł dla osób z niepełnosprawnością

29.04.2020
Autor: inf. prasowa, fot. pixabay.com
banknoty 20-złotowe ułożone w słupek
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych realizuje nowy program, mający na celu wsparcie osób niepełnosprawnych dotkniętych skutkami pandemii. Program oferuje dofinansowania dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, które aktualnie utraciły możliwość uczestnictwa w działaniach ośrodków aktywizacji zawodowej i społecznej oraz dla samorządów podejmujących własne inicjatywy pomocowe na rzecz osób niepełnosprawnych. Wartość wsparcia, w ramach obu modułów, to łącznie ponad 227,5 mln złotych, z czego rozdystrybuowano już 47 milionów złotych. Program stanowi rozszerzenie pakietu rządowej Tarczy Antykryzysowej.
 
PFRON przekazuje powiatom pieniądze na mocy specjalnego programu Rady Nadzorczej, umożliwiającego dwa rodzaje wsparcia w ramach tzw. modułów. Moduł III jest skierowany bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami, zaś moduł IV umożliwia samorządom uzyskanie dofinansowania działań dodatkowych podejmowanych na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
 
- Program jest reakcją PFRON na sytuację osób niepełnosprawnych w obliczu pandemii. Przekazujemy dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych, które straciły możliwość uczestnictwa w zorganizowanych placówkach aktywizacji zawodowej i społecznej, dofinansowanych przez Fundusz. Wśród nich niepełnosprawni podopieczni środowiskowych domów samopomocy, dziennych domów pomocy społecznej, uczestnicy zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz wychowankowie specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i specjalnych ośrodków wychowawczych – mówi Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu PFRON. – Dofinansujemy również samorządy, które chcą zorganizować dodatkowe działania wspierające osoby z niepełnosprawnościami w okresie pandemii. Czekamy na takie zgłoszenia – dodaje
 
Wsparcie w module III polega na przekazaniu miesięcznego świadczenia w stałej wysokości 500 zł przez okres 3. miesięcy, licząc od marca 2020. Aby otrzymać świadczenie, należy wypełnić wniosek online i wskazać konkretny ośrodek, którego działanie zawieszono.
 
 
Na tę formę pomocy PFRON przeznacza 174 mln złotych. Oznacza to, że dodatkowe 500 złotych miesięcznie otrzymają wszystkie osoby niepełnosprawne, które z powodu zamknięcia placówki nie mogą korzystać z zajęć. 

150 powiatów zgłosiło się do programu

Na 20 dni od rozpoczęcia naboru zapotrzebowanie w ramach modułu III, na kwotę 46 742 787,50 zł, zgłosiło 150 (39%) z 380 polskich powiatów. Najwięcej w województwach kujawsko-pomorskim (15), lubuskim i śląskim (po 13 w każdy). Zgłoszenia o otrzymanie wsparcia od osób niepełnosprawnych rozpatrują powiaty, na razie zatwierdzono do realizacji 101 takich wniosków. Pierwszą umowę w module III, na kwotę 417 687, 50 zł zawarł powiat rzeszowski (województwo podkarpackie). 
 
Największą aktywność w ramach działań modułu III wykazują powiaty województwa lubuskiego, gdzie aż 13 z 14 powiatów podejmuje się ich realizacji (92,8%). Najmniej zapotrzebowań, bo 2 (9,09%), zgłosiły powiaty z województwa małopolskiego.
PFRON, przeznacza ponad 53 miliony zł na finansowanie modułu IV skierowanego do samorządów, które w czasie epidemii zorganizują dodatkowe działania pomocowe na rzecz osób niepełnosprawnych. 100 tysięcy zł dofinansowania mogą otrzymać samorządy. Aktualnie wnioski złożyły powiaty trzebnicki (województwo dolnośląskie) i człuchowski (województwo pomorskie) na łączną kwotę ponad 190 000 zł.
 
Aby uzyskać wsparcie finansowe w ramach programu, osoby z niepełnosprawnościami powinny aplikować do 4 września 2020 r. Wypełniony dokument należy złożyć online poprzez System Obsługi Wsparcia lub pocztą tradycyjną (formularz można pobrać tutaj) - wysyłając wniosek do miejscowego centrum pomocy rodzinie lub innej wskazanej przez powiat placówki. Pytania można zadać konsultantom infolinii PFRON: tel. 517 373 975 (godz. 9.00–20.00) lub tel. 22 581 84 10 wew. 3 (godz. 9.00-15.00) oraz infolinii SOW – tel. 800 889 777 (godz. 9.00-17.00).
 
Świadczenie nie przysługuje osobom, których opiekunowie pobierają zasiłek opiekuńczy, przyznawany w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko. O wypłatę mogą starać się niepełnoletni uczestnicy środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy o pomocy społecznej oraz podopieczni placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON.
 
Program „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi” uchwalony został przez Radę Nadzorczą PFRON 11 marca br. Więcej informacji o działaniach PFRON w okresie epidemii.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Maria Paprotna
  Maria
  30.04.2020, 23:40
  Wsparcie dla osób niepłnosprawnych jak to rozumieć, jezeli sama jestem osobą niepełnosprawną i prowadzę działalnośc gospodarczą w okresie pandemi nie jestem w stanie wypracować na swoje dodatkowe opłacane zajęcia ratowania zdrowia ,to w takiej sytuacji kto powinien dostać to wsparcie finansowe. Proszę mi wytłumaczyć komu podaje się rękę w trudnej sytuacji.
  odpowiedz na komentarz
 • Leczenie onkologiczne wstrzymane
  Marta
  30.04.2020, 20:02
  Prośba do redakcji. Ostatnio coraz więcej osób umiera na raka złośliwego, z powodu wstrzymania operacji onkologicznych i terapii onkologicznej. Byłoby super, gdybyście się tym zajęli lub przekazali mój tekst Redaktorowi Naczelnemu. Z góry dziękuję.
  odpowiedz na komentarz
 • Gosia
  Gosia
  30.04.2020, 18:02
  Program jest niesprawiedliwy mój 12 letni syn ma autyzm epilepsję chodzi do szkoły specjalnej i na terapię-2razy w tygodniu przez pandemię nie chodzi ani do szkoły ani na terapię czy on nie jest poszkodowany przez tak długą przerwę będzie problem wrzucić do tych zajęć bo jego Schemat i to co wypracowane jest już zrujnowane i występuje regres u takich dzieci
  odpowiedz na komentarz
 • Marchewka dla niektórych
  Nina
  29.04.2020, 17:10
  A co mają powiedzieć Ci zamknięci w domach, przecież nie każdy kwalifikuje się do WTZ czy PŚDS?czasem niektórym nawet nie chciało się przyjść do ośrodka, a teraz nagroda za siedzenie. Moim zdaniem program nie jest sprawiedliwy.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas