Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premier: od 4 maja ruszą zabiegi rehabilitacyjne, od 6 maja żłobki i przedszkola

29.04.2020
Autor: PAP, fot. Ewa Strasenburg
starszy mężczyzna rehabilituje nogę

- Od 6 maja chcemy otworzyć żłobki i przedszkola; decyzje będą podejmowane każdorazowo przez organy założycielskie – zapowiedział w środę, 29 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że w drugiej fazie odmrażania gospodarki, od 6 maja dopuszczona będzie możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli.

- Ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie. Jednak my to umożliwiamy i wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe – przekazał premier.

Premier Morawiecki zapewnił, że osobom, które nie będą mogły „oddać swoich pociech do przedszkola czy żłobka” będzie przysługiwał zasiłek opiekuńczy. Zachęcał jednocześnie, by jednostki samorządowe w odpowiednich warunkach otwierali żłobki i przedszkola.

Podkreślił, że rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne w tych placówkach.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę rano o 197 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce, łącznie jest ich 12 415. Resort podał, że zmarło kolejne 10 osób, w sumie zanotowano 606 zgonów.

Dane te uzupełnił premier Mateusz Morawiecki.

- Mamy liczbę osób, które wyzdrowiały – to jest liczba 370, a więc z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie mniej lub bardzo podobna liczba nowych osób, które zostaną zakażone koronawirusem w Polsce, które wejdą do tej liczby przypadków osób chorych versus te, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, w którym możemy powiedzieć, że rzeczywiście jest przyrost osób, które szybciej zdrowieją – podkreślił szef rządu.

Zwrócił uwagę, że w Hiszpanii, Włoszech, Francji, Belgii czy Holandii sytuacja jest trudniejsza.

- Tam liczba przypadków na milion mieszkańców jest kilka albo kilkanaście razy większa niż w Polsce. I to jest też pewnego rodzaju przestroga dla nas, żebyśmy nasz system luzowania obostrzeń dostosowali do przygotowania naszej służby zdrowia, ale także właśnie do tego w jaki sposób udaje nam się zapanować nad koronawirusem – zaznaczył.

Od 4 maja hotele i miejsca noclegowe

- Od 4 maja otwieramy hotele i miejsca noclegowe po to, żebyśmy nie ruszyli na majówkę tłumnie w różne miejsca, bo wtedy, gromadząc się, tworzymy większe ryzyko zakażenia – powiedział prezes Rady Ministrów, tłumacząc utrzymanie obostrzeń przez majówkę.

Poinformował, że również galerie handlowe będą mogły działać od 4 maja, przy czym mają w nich obowiązywać podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach – jeden klient na 15 mkw. Dodał, że zgodnie z ustalonymi zasadami ciągi komunikacyjne, które w galeriach handlowych są miejscami, w których bardzo często dochodzi do złamania zasady dystansu społecznego, będą puste lub pustawe.

- Te zasady wypracowaliśmy razem z reprezentantami galerii handlowych, z różnymi podmiotami, które prowadzą galerie handlowe – zaznaczył.

Regulacje mają zostać opisane w rozporządzeniu.

Będzie możliwa rehabilitacja

- Luzowanie społeczne obejmie ważną dziedzinę opieki zdrowotnej, jaką jest rehabilitacja – powiedział Morawiecki. – Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia podjęliśmy decyzję, że ponieważ są to zabiegi bardzo ważne dla zdrowia, często konieczne są do przeprowadzenia w pewnych cyklach – tłumaczył.

- One będą też możliwe od 4 maja – stwierdził.

Premier w kolejnym wątku powiedział, że otwierane będą też instytucje kultury – muzea, biblioteki.

- Tutaj zależy od tego, jakie są wnętrza, w dialogu z organami założycielskimi, prowadzącymi, umożliwiamy otwarcie takich jednostek – powiedział premier Morawiecki.

- Niektóre muzea są przecież bardzo duże, tam niebezpieczeństwo bezpośredniej bliskości ludzi jest bardzo niskie. Będzie możliwość odwiedzenia muzeów i innych miejsc kultury – zostanie do dokładnie określone – zapewnił szef rządu. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Oddział dzienny
  Karolina
  01.05.2020, 17:57
  Czy oddziały dzienne leczenia nerwic też podlegają pod rehabilitację?
  odpowiedz na komentarz
 • rehabilitacja
  bk
  01.05.2020, 16:01
  rehabilitacja-szeroki temat prosze o szczeguly
  odpowiedz na komentarz
 • co z terapią?
  tata autysty
  29.04.2020, 23:39
  Może redakcja ustalić co się kryje pod hasłem "rehabilitacja"? Czy zajęcia terapeutyczne (logopeda, integracja sensoryczna, terapia behawioralna) np. dla dzieci z autyzmem też zostaną przywrócone?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas