Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dodatkowy urlop na rehabilitację

03.06.2020
Autor: M.

Chciałbym się zapytać czy zgodnie z przepisami mam możliwość skorzystania z płatnego urlopu na rehabilitację w związku z posiadanym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności? Posiadam umiarkowany stopień z kodem przyczyny 02-P. Mam skierowanie na zabiegi, które będą trwały 10 dni. Zabiegi są związane z kręgosłupem, który nie jest przyczyną niepełnosprawności. Czy mimo tego mogę wystąpić do pracodawcy z podaniem o udzielenie dodatkowego urlopu 10 dni na rehabilitację? Czy też korzystanie z przerwy w pracy na zabiegi przysługuje jedynie w zakresie związanym z chorobą, która powoduje niepełnosprawność? 

Szanowny Panie,

10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego, które przysługuje pracownikowi z tytułu posiadania co najmniej umiarkowanego stopnia niepełnosprawności może Pan wykorzystać również na dowolną formę rehabilitacji. Warto pamiętać, iż te 10 dni robocze to po prostu dodatkowy urlop wypoczynkowy. Dodatkowy urlop wypoczynkowy udzielany jest na takich samych zasadach, jak zwykły urlop wypoczynkowy.

Niezależnie od dodatkowego urlopu wypoczynkowego warto rozważyć skorzystanie z dodatkowego zwolnienia z zachowaniem prawa do wynagrodzenia – szczegóły jego wykorzystania zostały opisane na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich? (kolejność alfabetyczna)

Biuletyn

Wspierają nas