Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne

03.06.2020
Autor: M.

Jestem mamą chłopca z autyzmem w tym ma zespół Aspergera. Posiada on orzeczenie o niepełnosprawności, w orzeczeniu w punkcie siódmym wpisane jest nie wymaga, a w 8 wymaga. Czy należy mi się zasiłek i świadczenie pielęgnacyjne, w tym momencie jest nauczanie zdalne przez co nie mogę pracować. Orzeczenie jest ważne do 31.03.2022 r., czy jest możliwość zmiany orzeczenia w tym momencie, aby zmieniono w punkcie 7 na WYMAGA.

Szanowna Pani,

generalnie podstawą złożenia wniosku o zmianę orzeczenia w trakcie jego ważności jest istotna zmiana stanu zdrowia w stosunku do stanu jaki istniał w chwili wydawania pierwotnego orzeczenia o niepełnosprawności.

Nie znam dokładnie sytuacji Pani rodziny, ale czy rozważała Pani złożenie wniosku o zasiłek opiekuńczy ? Nie wiem też czy pozostaje Pani w dalszym ciągu w stosunku pracy ? Warto zatem bezpośrednio skonsultować się z pracownikami wydziału świadczeń rodzinnych w Pani gminie.

Natomiast co do prawa do zasiłku pielęgnacyjnego (215 zł) to wystarczy samo orzeczenie o niepełnosprawności bez konieczności posiadania wskazania w pkt 7 i 8 orzeczenie o niepełnosprawności.

 

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

 

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas