Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MRPiPS: Świadczenie uzupełniające niezagrożone

10.04.2020
Autor: Beata Dązbłaż, fot. pexels.com
kobieca ręka na kole wózka inwalidzkiego na korytarzu
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewnia nas, że nie są planowane żadne zmiany w wypłacie świadczenia uzupełniającego, tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych. 
 
Do naszej redakcji wpływają pytania od zaniepokojonych Czytelników, dotyczące kontynuacji wypłaty świadczenia uzupełniającego. Zapytaliśmy zatem o to resort pracy.
 
- Uprzejmie informujemy, że nie są planowane zmiany w wypłacaniu świadczenia uzupełniającego dla osób niepełnosprawnych. Tzw. 500+ dla osób niepełnosprawnych jest cały czas wypłacane – odpowiada nam przedstawiciel biura prasowego MRPiPS.
 
Od 1 października 2019 r. osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą otrzymać świadczenie uzupełniające na pokrycie kosztów związanych z pielęgnacją, rehabilitacją czy opieką medyczną.
 
 
Świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które nie są uprawnione do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub też łączna wysokość brutto tych świadczeń, z kwotą wypłacaną przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych, po dokonaniu ustawowych wyłączeń, nie przekroczy 1700 zł.
 
Świadczenie uzupełniające otrzymuje osoba, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i spełnia jeden z poniższych warunków:
 • ma obywatelstwo polskie;
 • posiada prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce – jeśli jest obywatelem UE, EFTA, EOG albo Konfederacji Szwajcarskiej;
 • jest cudzoziemcem i na terenie Rzeczypospolitej Polskiej przebywa legalnie.
 
 
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • A życie swoje
  Marcin
  10.04.2020, 17:47
  Ładnie to wygląda tylko w TV, bo osobom w DPS, Mops czy inna jednostka opieki zabiera od razu 70% z tych 500 zł, a przy wszelakich usługach opiekuńczych taki delikwent dopłaca czasem 1000 zł i więcej, czyli dostaje 500 zł Mops je zabiera i jeszcze chory musi oddać kolejne 500 zł poprzez większą odpłatność za usługi. Dlaczego o tym się nie mówi i nie pisze?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas