Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Koronawirus. Komisje orzecznicze nie działają. Co, gdy ktoś nie ma orzeczenia, bo złożył odwołanie? MRPiPS odpowiada

08.04.2020
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. pixabay.com
Źródło: MRPiPS
grafika przedstawia wagę. Na jednej szali jest sylwetka człowieka, na drugiej, cięższej - paragraf prawny

W ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej weszły w życie przepisy, które określają, o ile i w jakich przypadkach przedłużone zostaną orzeczenia, których ważność skończyła się lub dobiega końca. W ustawie nie ma jednak mowy o sytuacji osób, które nie mają prawomocnego orzeczenia, ponieważ złożyły odwołanie od decyzji komisji. Kolejne komisje nie odbywają się, czy oznacza to długie miesiące bez świadczeń i uprawnień? Zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Przepisy nie regulują kwestii ważności orzeczeń nieprawomocnych, które są przedmiotem pozostających w toku postępowań odwoławczych” – informuje resort rodziny.

Ministerstwo powołuje się jednak na rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2020 r. poz. 534), które weszło w życie w dniu 27 marca 2020 r., a dokładniej § 2, w którym wprowadzono szczególną regulację.

„Dopuszcza ona możliwość sporządzenia oceny stanu zdrowia bez bezpośredniego badania osoby, w stosunku do której ma zostać wydane orzeczenie, gdy dołączona do wniosku dokumentacja medyczna jest wystarczająca do wydania oceny – czytamy w odpowiedzi resortu. – W takich okolicznościach orzeczenie może zostać wydane bez uczestnictwa w posiedzeniu składu orzekającego osoby orzekanej. Regulacja miała na celu zapewnienie realizacji procesu orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w celu uzyskania przez osoby niepełnosprawne orzeczeń potwierdzających niepełnosprawność”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • PILNE a co w przypadku gdy dokumentacjamedyczna nie jest wystarczająca do wydania oceny o stopniu niepełnosprawności na szczeblu powiatowym lubwojewódzkim !!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Pilne
    14.04.2020, 18:00
    „Dopuszcza ona możliwość sporządzenia oceny stanu zdrowia bez bezpośredniego badania osoby, w stosunku do której ma zostać wydane orzeczenie, gdy dołączona do wniosku dokumentacja medyczna jest wystarczająca do wydania oceny" a co z osobami w przypadku gdy dokumentacja medyczna nie jest wystarczająca do wydania oceny. ministerstwo na to nie odpowiedziało, więc prosimy o dokładną odpowiedź
    odpowiedz na komentarz
  • Masło maślane ten artykuł nie zawiera odpowiedzi na pytanie Co, gdy ktoś nie ma orzeczenia, bo zlożył odwołanie? Prosimy o
    niewidzialni dla Ministerstwa
    14.04.2020, 17:52
    Masło maślane ten artykuł nie zawiera odpowiedzi na pytanie Co, gdy ktoś nie ma orzeczenia, bo złożył odwołanie? Prosimy o pilną i rzetelna ODPOWIEDŹ na zadane pytanie w wyżej napisanym artykule , ponieważ ta wypowiedź ma się nijak do Ustawy o rehabilitacji i zawartej w niej definicji niepełnosprawności. Niepełnosprawnośc to nie matematyka, że 2+2=4 W jaki sposób ministerstwo Rodziny Pracy i polityki Społecznej chce żeby komisje, także te na szczeblu wojewódzkim orzekały o stopniu niepełnosprawności bez bezpośredniego badania osoby w stosunku do której ma zostać wydane orzeczenie, Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych niepełnosprawność oznacza trwałą lub okresową niezdolność do wypełniania ról społecznych z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, w szczególności powodującą niezdolność do pracy. Niepełnosprawność, zgodnie z kryterium ustawowym, to niemożność efektywnego pełnienia ról społecznych tj. wypełniania zobowiązania wynikającego z zajmowanej pozycji społecznej przy korzystaniu przez osobę z przysługujących jej przywilejów i praw według bardziej lub mniej określonego wzoru, a więc niemożność bądź trudności w codziennej aktywności i uczestnictwie wynikające z naruszenia sprawności organizmu. nie można stwierdzić stopnia niepełnosprawności bez obecności i rozmowy z ta osobą, Zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Wystąpienie tylko jednego z elementów np. naruszenia sprawności organizmu (potocznie utożsamianego z chorobą) nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością. Natomiast intensywność tego czynnika nie wpływa bezpośrednio na ustaloną niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, jeżeli w następstwie jego występowania nie dochodzi do istotnych ograniczeń w sferze społecznej lub zawodowej.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas