Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podsumowanie tygodnia na portalu Niepelnosprawni.pl

04.04.2020
Autor: Redakcja, fot. Rafał Michalczyk (1), pixabay.com (2,3,5), sxc.hu (4), Adam Guz/KPRM (6), archiwum redakcji (7), Avalon Extreme (8)
osiem fragmentów zdjęć: portfel, lekarz trzyma tablet, stopy na wózku inwalidzkim, koło ratunkowe, symbol języka migowego, premier Morawiecki, samochód driftujący na śniegu

Autyzm. Gdy potrzebny jest reset; Ważność orzeczeń i kart parkingowych wydłużona; Dodatkowy zasiłek opiekuńczy otrzymają opiekunowie; PFRON uruchamia nowy program pomocowy; Koronawirus. Na ratunek zakładom aktywności zawodowej; Udało się! Skuteczny apel o tłumaczenie na język migowy wystąpień premiera. Więcej informacji z przełomu lutego i marca znajdziesz na portalu Niepelnosprawni.pl.

Szczególnie polecamy

Autyzm. Gdy potrzebny jest reset

Co on tak podskakuje? Znowu się zawiesił. Czy możesz się uspokoić? Takie słowa często słyszą osoby z autyzmem, a także ich rodzice. Skąd biorą się te zachowania i czy na pewno trzeba z nimi walczyć? 

Ważność orzeczeń i kart parkingowych wydłużona. Dotyczy to też rent i innych świadczeń

31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa, która określa, o ile i w jakich przypadkach przedłużone zostaną orzeczenia oraz karty parkingowe, których ważność skończyła się lub dobiega końca. Ma to wpływ na pobierane renty i inne świadczenia. 

Najważniejsze wydarzenia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy otrzymają opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością do 18 r. ż.

31 marca 2020 r. weszła w życie ustawa, która rozszerza uprawnienie do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na pracującego opiekuna dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności lub dziecka mającego znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności do ukończenia 18. r. ż. 

PFRON uruchamia nowy program pomocowy

Większe środki dla przedsiębiorców zatrudniających osoby niepełnosprawne oraz pomoc tym, którzy z racji pandemii nie mogą korzystać z warsztatów terapii zajęciowej – to propozycje Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla osób dotkniętych rozprzestrzenianiem się w Polsce koronawirusa. Fundusz rozpoczyna właśnie kampanię informacyjną „PFRON wspiera Ciebie”. 

MRPiPS: orzeczenie bez bezpośredniego badania

Orzeczenie o niepełnosprawności może być obecnie wydane bez bezpośredniego badania osoby, która o nie wnioskuje. Od 27 marca 2020 wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, które reguluje te kwestie.

Praca

Koronawirus. Na ratunek zakładom aktywności zawodowej

Jak tak dalej pójdzie, to będziemy musieli zamknąć naszą działalność, a osoby z niepełnosprawnością stracą swoje miejsca pracy – ostrzegają prowadzący zakłady aktywności zawodowej (ZAZ), którzy apelują o podjęcie działań mających na celu ocalenie tego typu placówek. 

Kontrowersyjna zmiana kwot dofinansowań do pensji? Ministerstwo odpowiada

W ramach tzw. tarczy antykryzysowej wzrośnie dofinansowanie do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy, że zaproponowane nowe kwoty doprowadzą do sytuacji, że dofinansowanie do zatrudnienia osoby ze stopniem znacznym będzie niższe, niż do zatrudnienia osoby ze stopniem umiarkowanym, która ma tzw. schorzenie szczególne. Otrzymaliśmy odpowiedź na nasze wątpliwości z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Nasze działania

Liderzy organizacji pozarządowych piszą do premiera

„Wiele osób ma utrudniony dostęp do rehabilitacji i wsparcia, umożliwiającego codzienne funkcjonowanie. Dla niektórych osób brak stałej rehabilitacji oznacza pogarszanie się stanu zdrowia, a nawet zagrożenie dla ich życia. (...) Doceniając zatem dotychczasowe działania Rządu w walce z koronawirusem, liczymy na sygnalizowane zmiany, wierząc, że pełnienie funkcji Pełnomocnika Rządu przez osobę z niepełnosprawnością jest wyrazem włączającego, prokonwencyjnego podejścia do spraw osób z niepełnosprawnościami” – czytamy w piśmie, wysłanym 31 marca 2020 r. do premiera Mateusza Morawieckiego przez przedstawicieli kilkudziesięciu organizacji pozarządowych, działających na rzecz osób z niepełnosprawnością. 

Udało się! Skuteczny apel o tłumaczenie na język migowy wystąpień premiera nt. zagrożenia koronawirusem

„Kancelaria Prezesa Rady Ministrów dąży do tego, by wszyscy nasi obywatele, w tym także osoby z niepełnosprawnościami mieli równe szanse w dostępie do informacji. Dlatego też konferencje prasowe odbywające się w Kancelarii są obecnie tłumaczone na język migowy. Tłumacza zapewnia również Telewizja Polska S.A.” – czytamy w piśmie KPRM do Ewy Pawłowskiej, prezes Integracji, która wraz ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością słuchu apelowała o dostęp dla nich do informacji związanych z zagrożeniem koronawirusem. 

Kultura

Rozwijaj swoją twórczość w czasie pandemii i... pokaż nam Twoją pracę!

Obecna sytuacja i zwązany z nią nakaz pozostania w domu mogą sprzyjać rozwijaniu swoich pasji artystycznych. Dlatego Integracja serdecznie zaprasza do podzielenia się swoimi pracami i talentem! Już po raz trzeci ogłaszamy nabór twórczości osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie prace będą wyświetlone na telebimie podczas Wielkiej Gali Integracji w listopadzie br. Wybraną twórczość będziemy także regularnie publikować na portalu Niepelnosprawni.pl oraz na Facebooku Integracji.  

Sport

Ogłoszono termin Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio w 2021 roku!

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w nowym terminie: 24 sierpnia – 5 września 2021 roku, zgodnie z decyzją organizatora igrzysk – Japonii oraz Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Igrzyska Olimpijskie zostały przeniesione na czas 23 lipca – 8 sierpnia 2021 roku. 

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy Bydgoszcz 2020 przełożone

Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Europy, które miały się odbyć w Bydgoszczy w dniach 2-7 czerwca 2020 r. zostały przełożone. W świetle pandemii koronawirusa COVID-19 Komitet Organizacyjny zawodów, Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” i World Para Athletics będzie informował, czy zawody zostaną rozegrane jeszcze w 2020 roku.  

Relacje

Bokiem na lodzie z prędkością 150 km/h, czyli Avalon Extreme Ice Drift

Maksimum koncentracji, minimum przyczepności – dwa bieguny. Kolejny biegun – północny, właśnie w tym kierunku udał się zespół Avalon Extreme. Szwecja, zamarznięte jezioro, metr lodu, 15 stopni mrozu, na środku rajdowe miasteczko, 11 godzin ciężkiej pracy dziennie i w 95 proc. sparaliżowany kierowca wyścigowy. Brzmi jak szaleństwo? „Dostałem to, co chciałem. W pełni rozumiem samochód, petarda!” – mówi Sebastian Luty, kierowca wyścigowy, który właśnie wrócił z zimowego treningu Avalon Extreme Ice Drift. Był to jeden z jego pierwszych treningów w nowym aucie. 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas